Arı, kendi adına inen sureyi anlatıyor

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Arı, kendi adına inen sureyi anlatıyor..

Ben küçücük bir bal arısıyım ALLAH’ın yarattığı şu kocaman dünyada, onun içindeki milyonlarca, milyarlarca canlının en küçüklerinden biriyim.

Yüce ALLAH, insanlara gönderdiği son kutsal kitabında bana özel bir yer ve önem vererek benden bahsetmektedir Hazreti Muhammed (sas) de ALLAH’ın emri gereği Kur’an-ı Kerim’den bir sureye benim adımı vermiştir Bunu öğrenince çok mutlu oldum.

Bu surede Yüce ALLAH, bana nasıl yuva yapacağımı, nasıl petek öreceğimi, kilometrelerce uzakta da olsa yolumu şaşırmadan gidip en güzel çiçeklerden bal özü alıp nasıl bal yapacağımı öğretti.

Bizler de bu emre boyun eğerek mükemmel bir geometrik plân ve matematiksel oranla hareket ederiz Önce altıgen şeklindeki bal mumu hücrelerinden oluşan mimarlık harikası peteği meydana getiririz Sonra türlü türlü çiçeklerden yorucu çabalar sonucu elde ettiğimiz bitki öz sularını kendi gövdemizde bin bir beceriyle bala dönüştürürüz Sonra bu balı peteğin her odacığına özenle doldururuz Bu işi diğer arı kardeşlerimizle iş bölümüyle ve hiç hata yapmadan var gücümüzle çalışarak yaparız.

Rabbimiz bize öğrettiğinden beri lezzetli mi lezzetli, aynı zamanda da şifa kaynağı olan balı yapmak için gece gündüz çalışıp didiniyoruz Dünyanın sonuna kadar da hiç durmadan çalışacağız.

Rabbimiz, bizi örnek vererek hiçbir şeyi boşuna yaratmadığını, hiçbir varlığın önemsiz ve değersiz olmadığını anlatıyor Ağaçlara, kuşlara, renk renk çiçeklere, coşkun akan nehirlere, gökyüzünün şirin kandilleri yıldızlara bakarak sonsuz güç ve kudretin ancak kendisine ait olduğunu anlamamızı istiyor Hepimizi bu güzeller güzeli dünyamızın eşsiz dengesini bozmadan bütün canlıların mutluluğunu artıracak işler bekliyor Ne olur unutmayalım! İnşALLAH sizler bunları merak edip araştırırsınız ve biz arıları her gördüğünüzde bu sözlerimi hatırlarsınız.

Peki acaba sizler hangi konularda ALLAH’a itaat etmelisiniz? Hiç düşündünüz mü? Bunun için öncelikle çokça Kur’an-ı Kerim okumanız gerekiyor Sadece benim adımın geçtiği bu surede dahi birçok konu yer almaktadır Gelin bu sureye bir göz atalım
İsmimin geçtiği sureyi merak ettiniz değil mi? Öyleyse hemen söyleyeyim Nahl Suresi adını benden aldı Nahl, bal arısı demektir Bu sure Kur’an-ı Kerim’in 16 suresidir
Nahl Suresinin ayet sayısı 128’dir Bu ayetlerde yerlerin, göklerin ve onlarda bulunan bütün varlıkların güzellikleri, birbiriyle uyum içinde olmaları ve insanlara hizmet etmeleri anlatılıyor.

İnsanların bütün bunlar üzerinde düşünmelerine ve ALLAH’ı tanıyıp ona ibadet etmenin önemine vurgu yapılıyor İnkâr edenlerin sonlarının nasıl olacağına, Kur’an-ı Kerim’in indiriliş gayesine, aklı kullanmanın ve düşünmenin önemine dikkat çekiliyor.

Kısaca iman, inkâr, adalet, iyilik, düşünme, akıl, sözünde durma, bilgi, sabır ve takva bu surede vurgulanan temel konulardır.

Aklıma gelmişken şu konuyu da sizlerle paylaşmadan sözlerimi bitirmek istemiyorum Hazreti Muhammed’in (sas), bütün varlıklara karşı ne kadar hassas davrandığını biliyor musunuz? Savaş sırasında bile askerlerine ve arkadaşlarına, “Sakın hayvanları öldürmeyin, ağaçlara, bitkilere zarar vermeyin Çocuklara, hanımlara, ibadet hâlindeki diğer din mensuplarına ve onların ibadet yerlerine saldırmayın” ifadelerine, günümüz dünyası ne kadar muhtaçtır değil mi? Ben bunları işitince çok duygulandım Nasıl duygulanmayayım ki âlemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamber, bizler gibi küçücük bir varlığa önem veriyor ve insanlara, bizlere karşı iyi ve güzel davranmayı tavsiye ediyor.
 
Üst Alt