Antalyanın İlçelesi Elmalı Coğrafi Yapısı

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,131

elmalı şehir görüntüsü

Coğrafi Yapısı

Elmalı ilçesi, Güney Anadolu’yu kapsayan Toros Dağlarının Batı Akdeniz Bölgesinde uzanan Kıvrımları arasına sıkışmış Çanak şeklindeki bir plato üzerinde kutulmuştur. Kuzey yarımküre 46-46 doğu meridyen düzleminde ve 2503 m yüksekliğe varan Elmalı Dağının güney eteğindedir.


İlçenin kuzeyinde Elmalı Dağı, doğusunda Tilkicilik Tepesi, batısında Topdağı Tepesi, güneyinde de Elmalı Ovası yer almaktadır. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1050-1150 metreler arasında değişir. Elmalı’nın denize 40 km gibi bir dikeyde olması yanında rakımı gözönüne alınınca, ısı ortalamasındaki sahil yayala etkileşmesi açıkca kendini gösterir.


Elmalı Ovası coğrafyacılarca bulundukları köy adlarına göre dört bölüme ayrılmak suretiyle incelenir bu bölümler:
Semahöyük Ovası
Kaşciftliği
Eskihisar
Düden
Ziraata elverişli bu geniş ovalar üzerinde Karagöl ve Avlan gölü bulunurdu ...??? 1975 yılında hizmete giren tünel sayesinde... Avlan gölünün suları Başgöz deresine boşaltılması sağlanmıştır. (Günümüzde ise yapılan yanlış anlaşılmış ve gölün tekrar eski haline getirilmesi için çalışmalat başlatılmıştır. Gölün sularının taşınmasıyla Doğal denge bozulmuş essiz sedir ormanlarımız da bundan etkilenmiştir.)
Zirai istatistiklere göre, Elmalı’nın toplam arazi kullanım alanları şöyle belirlenip sıralanabilir:
52.090 Hektar Kullanılan arazi
9.240 Hektar Bağ - Bahçe
17.645 Hektar Çayır-Mera
63.244 Hektar Orman
9.500 Hektar Kullanılmayan Arazi
7.500 Hektar Yerleşim Merkez
15.940 Hektar Toplam Arazi

 
Üst Alt