Anamur Üğü Mağarası Üğü Deliği

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
9,111
Tepkime puanı
79
Anamur Üğü Mağarası (Üğü Deliği)

anamur_ugu_magarasi_1-300x244.jpg


Üğü Mağarası (üğü deliği) Anamur’a bağlı Karalarbahşiş Köyü’nün 6 kilometrede ilerisinde Anamur-Yayla karayolunun solunda bulunan dağdan çıkan buz gibi suyun çıktığı deliktir. Üğü Mağarası (üğü deliği)’ndan çıkan su, Gökçeçay’a karışır.

Üğü Mağarası
, Güneybakşiş Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Mağaraya Güneybahşiş Köyü içinden yaya olarak ulaşılır. Mağaranın su çıkan kısımda giriş bulunmamaktadır.

Üğü Mağarası’nın girişi
, su çıkışının hemen sağ üst tarafındadır. Mağara girişi 3 metre çapında dairesel dar bir alandır. Mağaranın içi karanlıktır. Bu sebeple ancak aydınlatma kullanarak mağarada ilerlemek mümkündür.

Mağaranın içinde de su akmaktadır. Yer yer de geniş göllere rastlanır. Mağara içinde birbirine geçit veren beş ayrı bölüm yer almaktadır. Tavan yükseklikleri 10-20 metre arasında değişmektedir.

Üğü Mağarasının keşfedilen kısımlarında toplamda altı adet göl bulunmaktadır ve bu göllerin bazıları oldukça derindir.

Bugüne kadar Üğü Mağarası’nda pek fazla araştırma yapılamamış. Mağaradan çıkan yeraltı suyunun kaynağı bilinmemekte. Su içimli bir özelliktedir. Üğü Mağarası şu an meraklılarının ancak kendi imkanları ile gezebilecekleri bir mağaradır. Gezi turizmi için ziyarete açılması amacıyla herhangi bir özel düzenleme henüz mevcut değil.


anamur_ugu_magarasi_2.jpg


anamur_ugu_magarasi_3.jpg
 
Üst Alt