Amel defteri kapanmayan kişiler

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Amel defteri kapanmayan kişiler
Ebu Hureyre (r.a)
'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle dediği rivayet edilmiştir:

«Bir insan öldüğünde ameli kesilir. Ancak sadaka-i cariyesi, fayda veren ilmi bir eseri veya kendisine dua eden hayırlı bir evladı olan kimsenin defteri kapanmaz.»
(Müslim)

HADİSTEN NE İSTİFADE EDERİZ

- Ölümle birlikte insanın hesap defteri kapanır.Kişi artık ne kendisi ne de bir başkası için hayır yada şerre sebeb olabilecek bir durumdadır...Bu genel kuraldan üç şey müstesna tutulmuştur:

Birincisi: Sadaka-i cariye. Yani, kişinin sağlığında müslümanların hizmet ve faydası için yaptırdığı yol, çeşme ve ev gibi yararlı herşeydir. Bu tür bir girişimde bulunan kişi ölmüş olsa da geride bıraktığı eseri İslam'a ve müslümanlara fayda vermeye ve böylece kendisi için ecir kazandırmaya devam edecektir.

İkincisi: İslam ve müslümanlar için hayırlı olan ilim. Bu ilim her ne konuda olursa olsun, faydalı ve hayırlı olmaya devam ettiği sürece bundan gelecek ecir kişinin defterine yazılacaktır.

Üçüncüsü: Ölen babası için dua eden ve hayır temennisinde bulunan salih bir evlattır.

Ölümünden sonra da ecir kazanmaya devam etmek isteyen her mü'min bu üç hususa elinden geldiğince sarılmalıdır. Sadaka-i cariye ve ilim konusunda herkes imkan sahibi olmasa da salih bir evlat yetiştirmek her mü'min anne ve babanın elindedir.
 
Üst Alt