Allahümmağfirli ne demek?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allahumme mağfirli, allahumme mağfirli duası arapca, allahümmağfirli fazileti, allahümmağfirli demenin fazileti, allâhümmeğfirli verhamni vehdini ve âfıni verzükni, allahümmağfirli lî verhamnî ve âfinî verzuknî, allahumme mağfirli verham
Allâhümmağfirlî : Allah'ım beni bağışla-beni affet demektir.

Bu dua iki farklı şekilde söylenebilmektedir.

Okunuşu: "Allahümmağfirli verhamni vehdini verzukni"
Anlamı :
Allah'ım, beni bağışla, bana merhamet et, bana hidayet et ve bana rızk ver

allahummagfirli.jpg

Okunuşu :"Allahümmeğfirlî verhamnî ve elhıknî bi'r-refîki'l a'lâ"
Anlamı :
"Allah'ım beni bağışla, bana merhamet et ve beni Refik-i a'lâ'ya ulaştır."

Bu, Peygamber Efendimiz (asm)'in vefatı yaklaştığı zaman yapmış olduğu bir duadır. Tam dua şu şekildedir.
Okunuşu : "La ilahe illallah, inne li'l-mevti sekerâtün. Allahümmeğfirlî verhamnî ve elhıknî bi'r-refîki'l a'lâ"
Anlamı : "Allah'dan başka ilah yoktur. Şüphesiz ölümün büyük zorlukları vardır. Allah'ım beni bağışla, bana merhamet et ve beni Refik-i a'lâ'ya ulaştır."

Uykudan uyanınca,“Allâh ümmağfirlî”demek çok sevaptır. (Allahım mağfiret et, bağışla)

Kunut duasını bilmeyen, okumaktan aciz olan bir kişi, onun yerine "Rabbenâ âtinâ..." âyetini okuyabilir. Yahutta üç kere: "Allahümmeğfirlî (Allahım beni mağrifet et)" diyebilir. Bunların yerine üç kere: "Ya Rabbi (ey Rabbim)" demesi de caizdir (et-Tahtâvî, Hayiye, Mısır, 1970, 312).

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allahümmmağfirli ne demek? Allahümmağfirli fazileti
Resulullah (SAV) iki secde arasında bu duayı okurlardı. Cemaat secdeye gitmeyi unuttu zannederdi. Rüküdan doğrulunca "Hamden kesiran tayyiben mubareken fihi" derlerdi.

Üst Alt