Allah'ı tanımak bilmek

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Yeryüzünün en değerli ve en üstün varlığı olan insanın yaratılış gayesi, Allah’a kulluk etmektir. Bu husus, Zâriyât suresinin; “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” anlamındaki 56. ayeti ile ifade edilmiştir.

Hasan el-Basrî, Mücahid b. Cebr ve İbn Cüreyc başta olmak üzere bir çok İslam bilgini bu ayetteki “ibadet” kavramına “marifet” anlamı vermişlerdir. Buna göre ayetin anlamı, “Ben cinleri ve insanları ancak beni tanısınlar/bilsinler diye yarattım” şeklinde olur.

Bu yoruma Ankebût suresinin 61 ve 63, Lokman suresinin 25, Zümer suresinin 38, Yûnus suresinin 31, Zuhrûf suresinin 9 ve 87 ayetleri delil gösterilmiştir.

Andolsun, eğer onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı hizmetinize kim verdi?" diye soracak olsan mutlaka, "
Allah" diyeceklerdir. O halde nasıl (haktan) döndürülüyorlar? (Ankebût-61)

Andolsun, eğer onlara, "Gökten yağmuru kim indirip de onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltti?" diye soracak olsan, mutlaka, "
Allah" diyeceklerdir. De ki: "Hamd Allah'a mahsustur." Fakat onların çoğu akıllarını kullanmazlar. (Ankebût-63)

Andolsun, eğer onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, mutlaka "
Allah" derler. De ki, "Hamd Allah'a mahsustur." Fakat onların çoğu bilmezler. (Lokman-25)

Andolsun, eğer onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan elbette, "
Allah", derler. De ki: "Peki söyleyin bakalım? Allah'ı bırakıp da ibadet ettikleriniz var ya; eğer Allah bana herhangi bir zarar dokundurmak isterse, onlar Allah'ın dokundurduğu zararı kaldırabilirler mi? Yahut Allah bana bir rahmet dilese, onlar onun rahmetini engelleyebilirler mi?" De ki: "Allah bana yeter. Tevekkül edenler ancak O'na tevekkül ederler." (Zümer-38)

Andolsun, onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, mutlaka, "Onları mutlak güç sahibi, hakkıyla bilen (
Allah) yarattı" diyeceklerdir. (Zuhruf-9)

Andolsun, onlara kendilerini kimin yarattığını sorsan elbette, "
Allah" derler. Öyleyken nasıl döndürülüyorlar? (Zuhruf-87) (Diyanet Meali)

Dolayısıyla insanın en başta gelen temel görevi her şeyden önce
Allah’ı isim ve sıfatlarıyla tanımak, O’na iman ve itaat etmektir. Allah’ı tanımadan O’na kulluk etmek mümkün değildir.

elifgibi

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
razizxcv.gif
elinizesaglikzx.gif

Üst Alt