Allah'a yönelmek

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Her İşte ALLAH’a Yönelmek
Yüce ALLAH “…O, ne güzel kuldu. Çünkü o, (daima ALLAH’a) yönelip-dönen biriydi.” (Sad Suresi, 30) ayetiyle Hz. Süleyman’ın, Kendisi’ne olan derin bağlılığını överek tüm kullarına bu örnek ahlakı haber vermiştir.

Her işte Rabbimiz’e yönelip dönmenin en güzel yolu bir işe besmele ile başlamaktır. Her zaman ALLAH’ın adını anarak bir işe başlamak kalplerde etki uyandırma bakımından daha sağlam bir güç oluştururken kişinin ALLAH’a olan yakınlığını da arttırır. Çünkü bir işe ALLAH’ın adıyla başlayan bir kişi herşeyin ALLAH’ın kontrolünde işleyeceğini, ALLAH dilerse yaptığı işte başarılı olacağını bilir. Kuşkusuz bu durum kul ile ALLAH arasında çok derin bir yakınlığın oluşmasına vesile olur. Böyle bir insan acizliğini anlamış ALLAH’ın izni olmaksızın hiçbir işi yapmaya güç yetiremeyeceğini kavramış ve kendini tamamen Yüce ALLAH’a teslim etmiştir. Müminlerin bu durumu Kuran’da şöyle haber verilir:

“De ki: “ALLAH’ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü’minler yalnızca ALLAH’a tevekkül etmelidirler.”” (Tevbe Suresi, 51)

İslam dininin temelinde, Allah’ın varlığını, birliğini ve O’ndan başka ilah olmadığını kavramak yatar. İslam’ın, insanın hayatına hâkim olabilmesi için, kişinin bu gerçeklere tam iman ederek, Allah’ın sözü olan Kuran’a eksiksiz uyması şarttır. İnsan, İslam fıtratı üzerine yaratılmıştır. İnsanın istekleri ve İslam’ın insana sundukları birbirini tam olarak tamamlar. Allah bu gerçeği Kuran' da şöyle haber vermektedir:

Öyleyse sen yüzünü Allah' ı birleyen (bir hanif) olarak dine, Allah' ın o fıtratına çevir; ki insanları bunun üzerine yaratmıştır. (Rum Suresi, 30)

İnsanlar, Allah’ın sözüne uymadıkları takdirde kendilerine zulmetmiş olurlar. Çünkü yaratılışlarına uygun hal ve tavırların dışına çıkarak, yapılarına ters düşen tutumlar sergilediklerinde; bu hem kendilerini, hem de çevresindekileri olumsuz etkiler.

Şüphesiz Allah, insanlara hiçbir şeyle zulmetmez. Ancak insanlar, kendi nefislerine zulmediyorlar. (Yunus Suresi, 44)
 
Üst Alt