Allah sevdiği kullarına sıkıntı verir mi?

glsm_yalcnky

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm ben bir öğrenmek istiyorum. Herkes birşey söylüyor, her dini sitede farklı yazıyor bazı sitelerde ama ben aslını sizden öğrenmek istiyorum. Bazı sitelerde allah sevdiği kullarına sıkıntı, huzursuzluk ve hastalık verirmiş ki kullarım sabredip şükür ediyorlar mı? Bazı sitelerde ise sıkıntı ve huzursuzluk mutlaka bir günahın cezasıdır, huzur ise bir ibadetin karşılığıdır deniliyor hangisi doğru anlayamadım bir türlü.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, bunun bir standartı olmaz ki? Sonuçta Allah c.c nün iradesidir. Bazen kulunu sıkıntıyla, hastalıkla, bela ve musibetlerle imtihan eder. Bazen kulunun bir günahı sebebiyle ona şefkat tokatı vurur. Bazen günahlarının karşılığını ahirete bırakmadan bu dünyada kuluna çeşitli sıkıntı ve huzursuzluklar verebilir. Herkesin imtihanı ayrıdır, farklıdır. Allah c.c kullarına zulum etmez, kaldıramayacağı kadar ağır yük vermez. Yani sorunun somut bir cevabı yok. Her şey Allah c.c nün iradesidir. Bir kul Allah c.c nün neyi, niçin yaptığını bilemez ki!

Şimdi hastalığa yakalanmış birine, sen hastalığa yakalandın demek ki Allah'ın sevgili kulusun diyebilirmiyiz? Var mı bir delil? Veya aynı kişiye sen hastalığa yakalandın demek ki senin günahın çok onun cezasını çekiyorsun diyebilirmiyiz? Biz kullar bunu bilmekten aciziz. O nedenle Sadece Allah'ın bileceği ve onun iradesine tabi konuları fazla kafamıza takmayalım.

Biz en iyisi Allah c.c nün iradesini sorgulamayalım, ona ortak olmaya çalışmayalım. O nun kulları üzerindeki iradesi için kim, hangi kul kesin bir hüküm verebilir ki? Yapmamız gereken şey çok basit. Emirlerine uymak, yasaklarından sakınmak.

glsm_yalcnky

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
haklısınız tabiki allah razı olsun

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Şimdi hastalığa yakalanmış birine, sen hastalığa yakalandın demek ki Allah'ın sevgili kulusun diyebilirmiyiz? Var mı bir delil? Veya aynı kişiye sen hastalığa yakalandın demek ki senin günahın çok onun cezasını çekiyorsun diyebilirmiyiz? Biz kullar bunu bilmekten aciziz. O nedenle Sadece Allah'ın bileceği ve onun iradesine tabi konuları fazla kafamıza takmayalım.
Emeğine sağlık hocam, nekadarda net açıklamışsıncfbrvo

Bizim burda biri vardı, hemen bizim köyün alt tarafında düğün salonu işletir di, düğün salonunun sota biyerinde kasalarla bira vs vardı yani satardı, sattığı gibi kendiside cuma vs. vs. demez götürürdü yani ne cuması nede ramazanı vardı.
Bu kişi tam hatırlamıyorum birkaç yıl önce hemde ramazan ayında hakkın rahmetine kavuştu, sonra çok kişiden; ''ya herif gece gündüz içerdi ama ne iyi insanmış tamda ramazanda öldü'' dediklerini duydum:)
:tüüh:,hatta birini daha geçen hafta defnettik köyden biri sağlığında devlet memuru yani karakolda bekçi idi, buda sağlığında aldığı maaşı kumar masalarında bırakır, evine zil zurna gelirdi tabi yaşlandıktan sonra herşeyi bıraktı da iş işten geçmişti, ebuda daha geçen hafta adres değiştirdi
Yani şimdi bu kişi Allah'ın sevdiği kuluymuşmu ki tamda mubarek ramazan ayında öldü,
Tabiki bunu ALLAH'(c.c)tan başka kimse bilemezqqww..k
Benim bildiğim öbür alemdekiler bayramdan sonra başlıyorlar görevlerineçook kommiik

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Atalarımız boş laf söylemez... Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz demişler. Biz gördüğümüze göre hüküm veriyoruz. Yani bizimki sadece zannettmek. İşin içini yanlız Allah c.c biliyor.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Atalarımız boş laf söylemez... Para ile imanın kimde olduğu belli olmaz demişler. Biz gördüğümüze göre hüküm veriyoruz. Yani bizimki sadece zannettmek. İşin içini yanlız Allah c.c biliyor.
Eh benim yazımın cevabıda bundan başkası olamaz tabi.
Birzamanlar biryerde buna benzer hikaye okumuştum, hikayede adamın biri senenin 9 ayı gece gündüz içermişti, vebirgün ölmüş,
meftayı kabire sırt üstü yatırmışlar ama nedense hep sağına dönüyormuş, sonra kızına sormuşlar baban gece gündüz içerdi bizde bunu günahkar biliyorduk ama kabire sırtüstü koyduktan sonra o sağına döndü, demişler,kızıda ''babam senede 9 ay içerdi ama 3 ay hem oruç tutardı hem yardıma muhtaç kişilere yardım ederdi'' demiş.

Yani bu hikayede ''para ile imanın kimde olduğu belli olmaz'' ata sözünü doğruluyor:)

Üst Alt