Akne Rozasea Hastalığı

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,344
Tepkime puanı
25
Yüzün orta kısmını tutan, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeler ile seyreden bir hastalıktır. Bazen özellikle burunda yağ kanallarını genişleterek, burnun büyüyüp (rinofima)şekil değiştirmesine neden olabilir.
Rozasea hastalığı oldukça yaygındır. Özellikle açık tenli insanlarda görülse de koyu tenli kişilerde de görülebilir. Ortalama 30 lu yaşlarda başlar. Rozasea en çok 40-60 yaş arası dönemde görülür. Bu yaş döneminde rozasea daha ağır seyredebilir. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Burnu tuttan rinofima ise erkeklerde daha fazla ortaya çıkmaktadır.
Rozaseanin nedeni bilinmemektedir. Damarsal aşırı reaksiyon olduğu düşünülmektedir. Mide hastalıkları, tansiyon, demodex (ciltte bulunan bir parazit) infeksiyonunun neden olduğu düşünülmüştür. Ancak kesinlik kazanmamıştır. Midede problem yaratan Helicobacter pylori infeksiyonu akne rozaseaye sıklıkla eşlik etmektedir. Ancak Helicobacter pylori’nin etken olup olmadığı kesinlik kazanmamamıştır.
Rozasea de yüzde ateş ve kızarıklık basmaları görülür. Bu şikayeti özellikle güneş, alkol, stres,sıcak içecek ve kafein içeren içeceklerle artmaktadır. Rozaseanin özellikle güneş hasarı görmüş ciltlerde ortaya çıktığı saptanmıştır.
Rozasea orta yaş hastalığıdır. Ancak çok genç yaşlarda da görülebilir. En çok yüzün orta kısmını tutar. Yanaklar, burun, alın ve çenede ortaya çıkar. Zaman zaman kulak arkası, boyun, sırt ve saçlı deriye uzanabilir. Ilk belirtileri yüzde kızarıklık ve ateş basmalarıdır. Zamanla kızarıklık kalıcı hale gelir. Damarlar genişleyerek kılca damarlar belirginleşir. Ayrıca bazı hastalarda kırmızı ve iltihaplı sivilcelerde olmaktadır. Rozaseade normal sivilce de görülen komedonlar yoktur. Hastaların ciltleri yağlı veya kuru olabilir.

Rozaseanin sınıflandırıması
geçici kızarıklık basmaları dönemi: Yüzün orta kısmında kızarıklık olur. Sıcak, güneş ışığı, stres ve gıdalar tetikleyebilir.

1. evre: Yüzdeki kızarıklık kalıcıdır. Kılcal damar genişlemeleri vardır.
2. evre : Yüzde yaygın papül ve püstüller vardır. Yüzde genel ödemde olabilir.

3. evre: Yüzde daha büyük nodül şeklinde oluşumlar ortaya çıkar. Rinofima gelişir.

Akne Rozaseanin çeşitleri

Rozaseade kalıcı yüz ödemi:

Alın, yanak ve iki kaş arası şişlik olur. Rozaseanin diğer belirtileri eşlik etmeyebilir.

Lupoid rozasea:

Göz etrafı ve ağız etrafında çok sayıda ufak kırmızı papüller mevcuttur. Tanısı ve tedavisi güçtür.

Steroid rozasea:

Rozaseayi tedavi etmek amacı ile uzun süre kortizonlu kremler kullanılırsa ortaya çıkar. Kızarıklık, kaşıntı, papüller vardır. Kortizonlu krem kesildiği zaman şikayetler daha da şiddetlenir.

Göz rozaseasi:

Rozaseali hastaların %58’nında göz tutulumu olur. Bazen hastalık göz bulguları ile başlayabilir. Ciltte rozasea başladıktan sonra da ortaya çıkabilir. Gözde ve göz kapağında iltihaplanma, yanma, batma, sulantı şikayetleri olabilir. Ciddi iltihaplanmalar olabilir. Göz doktoru tarafından takip edilmelidir.

Rinofima:

Özellikle erkeklerde burunda ortaya çıkar. Burunda şiddetli iltihaplanmalar, kırmızılık ve büyüme görülür. Burunda şiddetli şekil bozukluğu yapar.

Rozasea konglobata:

Çok şiddetli bir rozasea şeklidir. Kanamalı ve yara şeklinde nodüller oluşur. Özellikle alın ve yanakta ortaya çıkar.

Rozasea tedavisi:

Rozasea sistemik tedavisi:
Başlıca antibiotikler kullanılmaktadır. Şiddetli ve tekrar eden hastalarda isotretionin etkili olmaktadır.
Mide problemi olan hastalarda Helicobacter pylori araştırılmalıdır. Helicobacter pylori bulunursa antibiotik tedavisi uygulanmalıdır.

Rozasea haricen uygulanan tedavi:

Tahriş edici ürünlerden ve alkol içeren toniklerden uzak durulmalıdır.
Metronidazol içeren krem ve jeller faydalıdır. Ayrıca eritromisin içeren krem ve jellerde faydalı olabilir. Azeleik asit son zamanlarda akne rozasea de faydalı bulunmuştur. Sülfür içeren yapma ilaçlar eski yıllarda kullanılırdı. Etkinliği düşüktür.
Topikal kortizonlu krem kullanımından kaçınılmalıdır. Başlangıçta iyi gelse de zaman içinde alışkanlık yapar ve rozaseayi şiddetlendirebilir. Çok özel durumlarda hekim kontrolünde kısa süreli uygulanabilir.
Rozasea genel alınacak önlemler: sıcak içecek ve yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Alkol ve kafein alınmamalıdır. UVA ve UVB’ye etkili en az 20 faktörlü güneşten koruyucu günlük bakımda kullanılmalıdır. Yaz ayları ve güneş altında daha yüksek koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır. Yüze 2-3 dakikalık hafif masajlarda etkili olabilir.
 
Üst Alt