Ağlamak büyük bir meziyettir. Her yürek ağlayamaz…

hacı anne

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
983
Tepkime puanı
16
Ağlamak büyük bir meziyettir. Her yürek ağlayamaz…

Ağlamak büyük bir meziyetir. Her yürek ağlayamaz bazen bir kuran okuyuşuna, bazen de günahların affına bazen de insan kardeşleri için ağlar. Allah katında makbul insanlar, Allahu tealayı anıp gözyaşı döken insanlardır.

Allahu teala şöyle buyurmuştur:

“Ağlayarak yüzüstü kapanırlar. Kur’an onların huşuunu arttırır” (İsra suresi/109)

“Siz bu kurana mı taaccüb ediyorsunuz? Ona mı gülüyor da ağlamıyorsunuz?” (Necm suresi/59-60)

Kalbin yumşaklığının, şevkatin ve kalpteki imanın işaretidir ağlamak.

Ebu Ümame Sudayy b. Aclan el-Bahiliden (RadıyAllahu Anh) Rasulullah’ın (SallAllahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
”Allah’ın katında iki damla ve iki izden daha sevimli şey yoktur. Allah korkusundan dolayı dökülen gözyaşı ile Allah yolunda akıtılan kan damlaları. İki ize gelince; Allah yolunda harbederken alnan yara izleri ile, Allah’ın farzlarından birini ifa ederken meydana gelen izler.” (Tirmizi)

Ebu hureyre’den (RadıyAllahu Anh) Rasulullahın (SallAllahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyrulduğu rivayet edilmiştir;

”Yedi sınıf insan vadırki, kendi gölgesinden başka gölgenin olmadığı bir günde Allah onları arşının gölgesi altında gölgelendirir: Bunlar, Adaletli devlet başkanı, Allah’a ibadetle yetişen genç, Kalbi mescitlere tutkun kimse! Allah rızası için birbirini sevip, bu sevgi ile bir araya gelip, bu sevgi ile ayrılan iki kişi, mevki sahibi güzel bir kadının zina teklifine ”Allah’tan korkarım” diye cevap veren kimse, sağ elinin verdiğini sol eli duymayacak şekilde gizli sadaka veren kimse, kendi başına kaldığı zaman Allah’ı anarak gözyaşı akıtan kimse” (Buhari ve Müslim)

Bazen hangimiz istemeyiz ki Rabbe yalvarmak yalvarırkende hıçkırıklra boğulmak: Doyasıya ağlamak hıçkırmak. Rabbimiz bizi bilen bizi duyandır. İnşAllah o affettiği kullar zümresine bilerde dahil oluruz.

Abdullah b eş-Şıhhır (RadıyAllahu Anh) der ki,

”Peygamberimizin yanına gelmiştim, namaz kılıyordu. Ağladığından, göğsünden kaynayan tencere sesi gibi bir ses geliyordu” (Tirmizi ve Ebu Davud)

O ki Peygamber, o ki böyle ağlarsa bizler nasıl dayanalım bizler affımız için nasıl ağlamıyalım?

Ebu Hureyre (RadıyAllahu Anh) Rasulullah’ın (SallAllahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir;

”Sağılan süt memeye geri dönmedikçe Allah korkusundan ağlayan kişi de cehenneme girmez. Allah yolunda cihad edrken oluşan tozla cehennemin dumanı birleşmez.” (Tirmizi)

Enes (RadıyAllahu Anh) der ki;

Rasulullah (SallAllahu Aleyhi Vesellem) bize şimdiye kadar işitmediğimizbir hudbe okuyarak şöyle buyurdu;

”Eğer bildiğimi bilseydiniz az güler, çok ağlardınız” Enes (RadıyAllahu Anh) der ki; Rasulullah’ın ashabı bu söz üzerine yüzlerini örttüler, hıçkıra hıçkıra ağladılar.” (Buhari ve Müslim)

İbn Mesud’dan (RadıyAllahu Anh) rivayet edilmiştir;

”Rasulullah (SallAllahu Aleyhi Vesellem) bana ”kuran oku” dedi” Ya Rasulallah! Kuran sana inmişken ben nasıl okurum dedim. O da, ”Onu başkasından duymak istiyorum” dedi. Nisa suresini okudum. ”Her ümmetten bir şahit getirip, seni onlar üzerine şahit getirdiğimiz zaman onların hali nolacak?” ayetine gelince ”Şimdilik bu kadar yeter” buyurdu. Bir de baktım ki, gözleri yaşla dolmuştu.” (Buhari ve Müslim)

İbrahim b. Abdurrahman b. Avf der ki,

”Oruçlu olduğu bir gün Abdurrahman b. Avf’a iftar yemeği getirildi. O da şöyle dedi; ”Benden daha değerli olan Mus’ab b. Umeyr şehid edildiğinde hırkasından başka kefenleneceği birşeyi bulunmamıştı. Onunla başı örtülse ayakları, ayakları örtülse başı açık kalıyordu. Sonra bize dünyalıktan verildi de verildi. Öyle ki, iyiliklerimizin karşılığı dünyada verilmeye başlandı, ahirete bir şey kalmayacak diye korktuk” Bu sözleri söyledi, ağlamaya başladı ve iftar edemedi” (Buhari)

Ağlamak insani bir duygudur...

İnsanlığımızın, insan olmamızın belirtisidir.

Birbirimizle yardımlaşalım.

Ağlayan bir çocuk görsek başını okşamaktan onu teselli etmekten çekinmeyelim.

Ağlayana destek olmaz ondan kaçarsak bizimde ağlayacak bir omuza ihtiyacımız olduğunda bunu bulamayabiliriz.

Kıymeti bilinmese de iyilik yapmaktan geri durmayalım.

Rabbim cümle iyiliklerimizin karşılığını bol bol versin inşaAllah...
 
Üst Alt