Ağız Sağlığının Temel İlkeleri

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Katılım
23 Nisan 2011
Mesajlar
3,345
Tepkime puanı
25
Ağız denildiğinde sadece dişler değil, diş etleri ve destek dokular akla gelmelidir. Gerçek bir ağız bakımı tüm bu elemanların bakımı ve temizliğini sağlamaktır. Ağız ve diş sorunları sadece kötü görünüme değil şeker hastalığı, bağışıklık problemleri, yeme bozuklukları ve kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok kötü rahatsızlığa neden olabilir. Düzenli ağız bakımı yapmak bu sorunlara karşı korumada olmanızı sağlayacaktır.

Ağız sağlığı için şu kurallara dikkat etmelisiniz:

1- Florlu su içmelisiniz.

2- Günde en az iki kez florürlü diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamalısınız.

3- Günlük olarak diş ipi kullanmalısınız.

4- Dişlerinizi fırçalarken yumuşak ve yuvarlak uçlu fırçaları tercih etmeli, kısa ileri-geri hamlelerle fırçalamalısınız.

5- Fırçayı sadece dişlerde değil diş etleri ve dilde de kullanmalısınız.

6- Diş fırçanızı en geç 3 ayda bir değiştirmelisiniz.

7- Protez kullanıyorsanız bunları gece çıkarmalı ve dişlerinizi takmadan önce temizlemelisiniz.

8- Tütün kullanmamalısınız. Tütün ve ürünleri diş eti hastalıkları, ağız ve boğaz kanserleri ve ağız mantar enfeksiyonlarına neden olur.

9- Alkol kullanımını sınırlamalısınız. Fazla alkol boğaz ve ağız kanserlerine yakalanma riskini arttırır. Tütün ve alkolün birlikte alınması ise riski maksimuma getirir.

10- Dengeli beslenmeli ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmelisiniz.

11- Su dışındaki içecekleri sınırlamalısınız. Soda bile diş minesine zarar veren maddelerle doludur. Bu yazı xsaglik.com sitesi için hazirlanmistir.
 
Üst Alt