ABDli müslümanlar çocuklarını evde eğitiyor‏

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Katılım
22 Şubat 2011
Mesajlar
7,015
Tepkime puanı
423
Ayrımcılıktan muzdarip Amerikalı müslüman aileler, evde eğitim seçeneğini kullanıyor, çocuklarına hem İslam'ı hem okul müfredatını öğretiyor

Amerika'daki müslüman aileler arasında evde eğitim hakkını kullananların sayısının gün geçtikçe arttığı ifade edildi. Washington Post gazetesinde yer alan bir habere göre, Müslümanlara yönelik 'rahatsız edici' tavırların artması ve okullarda artan ayrımcılığın yanısıra, çocuklarının daha ciddi bir İslami eğitimden geçmesini isteyen müslüman aileler, ABD'de uzun süredir velilere tanınan bir hak olan 'evde eğitim' seçeneğini kullanıyor.


Bu ailelerden biri, Meksika asıllı bir müslüman olan Priscilla Martinez'in ailesi.. Kendisi de bir öğretmen, müdür ve rehberlik danışmanı olan Martinez, yaşları iki ile 12 arasında değişen altı çocuğunu "amentü" ile matematik, dilbilgisi ve fen derslerinin yer aldığı bir müfredatla evde eğitiyor.


Washington'da yaşayan Martinez, son beş yılda evlerini birer okula çeviren müslüman ailelerin sayısında bir patlama olduğunu söylüyor. Amerika'da evde eğitim gören çocukların sayısı yaklaşık 2 milyon, ve bu çocukların büyük bölümünü okullardaki müfredatı beğenmeyen Hıristiyan ailelerin çocukları oluşturuyor. Ulusal Eğitim Araştırma Enstitüsü başkanı Brian Ray, "daha güçlü akademik eğitim, aile ile daha fazla zaman ve sosyal etkileşim, güvenli bir ortam sağlama isteği, çocuklarına kendi değerleri, inançları ve dünya görüşlerini aktarma" gibi amaçların bu seçimde rol oynadığını anlatıyor.
Müslüman ailelerin, İslami okulların uzaklığı ya da ücretlerinin fazlalığı nedeniyle de evde eğitim seçeneğini değerlendirdikleri ifade ediliyor.

HAFIZ BİR İNGİLİZ EDEBİYATI ÖĞRENCİSİ

Evde eğitim seçeneğini uzun zaman önce uygulamaya sokan bir çok müslüman aile, ABD'ye çocuklarının daha iyi bir eğitim görmesi için gelen bir çok müslüman göçmenden ilk başlarda tepki görmüş. Evde eğitilen çocukların yeterli bilgi donanımı kazanamayacağını düşünen bu kişilere en iyi cevabı verdiklerini düşünen Sanober Yakup ise, oğlu Said'i örnek
gösteriyor.


13 yıl önce Pakistan'dan Amerika'ya gelen Yakup ailesinin büyük oğlu Said, tüm eğitimini evde almış, hafızlığını tamamladığı yıl George Mason Üniversitesi'nde İngiliz Edebiyatı eğitimi almaya başlamış. "Bize garip olduğumuzu söyleyenler şimdi Said'le gurur duyduklarını anlatıyor" diyen Yakup, çocuklarının her gün okul dersleri dışında yaklaşık iki saat Kuran eğitimi gördüğünü söylüyor. Çocuklar bilim projeleri için evlerinin yakınlarındaki parklara çıkıyor, araştırmalarını doğal ortamda yapıyor.

HELAL YEMEK SORUNU
Han ailesinin evde eğitim seçeneğini gündeme almasına, dört yıl önce bir anaokulu öğretmeni ile yaşadıkları sorun neden olmuş. Okulda verilen dışında yiyecek getirmesi yasaklanan küçük oğullarının dini hassasiyetlerinin gözardı edilmesi ve Noel, Cadılar Bayramı ya da doğum günü partileri gibi "küçük ama önemli sorunlar", Zakia Han'ın evini bir okula dönüştürmesiyle çözümlenmiş.


Müslüman aileler, çocuklarının sosyal hayata katılımını sağlamak, ve diğer çocuklarla iletişimi sağlam tutmak için ise, özellikle kütüphanelerde ve özel merkezlerde verilen sanatsal çalışmaları, kültürel gezileri takip ediyor.
]
 
Üst Alt