Yılbaşı kutlamak caiz midir? Noel nedir?

Rüya Tabircisi

Moderatör
Moderatör
Rüya Tabirleri
Mesajlar
468
Yılbaşı, Noel, bu çok eskilere dayanan bir bayramdır.
Hz.Muhammedin doğumundan yaklaşık 290 yıl önceye dayandığıda söylenilir.
Hiçte şaşırılmayacak bir durumdur ki,

Yılbaşı ilk kez, Batıda ortaya çıktı. Noel baba geleneğide, tıpkı nazar boncuğu ve benzeri şeyler gibi uydurma, batıl inançtan ibarettir.
Noel, aslında Batının kendilerini eğlendirmek için uydurduğu bir bayram olsa bile, Hristiyanlar bu bayramı almış, ve kendilerinkiymiş gibi kutlamaya başlamışlardır.
Bu bayrama "Milad Bayramı" denir. Ve Miladi Takvime göre, bu bayram Hz.İsanın doğum günüdür. İşte bu yüzden kutlanır.

HarunYahya(AdnanOktar) gibi şahıslar, Hz.İsanın doğum gününü kutlamanın caiz olduğunu, yani Noeli kutlamanın caiz olduğunu söylemişler. Lakin, Hz.İsanın doğum tarihi bilinmez. Dolayısıyla Milad Bayramıda, Hz.İsanın doğum günü değildir. Hristiyanların kendilerini eğlendirmek için, din adı altında kutladıkları bir bayramdan ibarettir.

Hatta, bu tarihe, "Bu Tarih İsanın doğum günüdür" diyen şahıslar, Aziz İoonnes Khrysostomos ve Aziz Gregorios isimli kişilerdir.

Noel, aslında 6 ocakta kutlanırken, bu 2 Aziz tarafından 25 aralık olarak değiştirilmiştir. Ve bu 2 şahıs bu bayramı din adı altında kutlamışlardır.
Yani, Noel, hiçbir kutsallık taşımamaktadır.. Hatta, Hz.İsanın 25 aralık doğup doğmadığı bile bilinmemektedir..

Ayrıca, bu bayramı kutlayan Müslüman Zihniyetler ve bu bayramı öven sözde Hocaların bilmediği şey vardır ki, Noele yakın bir tarihte, İncil tahrife uğrayarak tek bir kitap haline getirilmiştir. İşte bu bayram, bu yüzdende büyük bir önem arzetmiştir. İncilin tahrif oluşunu kutlamak, İmandan mıdır?

Noel Ağacı, çok değil 400 yıl öncesine kadar popülerleşmiştir. Popülerleşmesi nedeniylede, bu ağaç kutsanmış, ve Noel Bayramlarında her evde bulunmaya başlamıştır.

Yani Noel Ağacıda, Noel gibi sahte bir inançtan farksızdır.

Çocukların sevimlisi, hatta bazı büyük kesimin bile inandığı "Noel Baba" inancına gelince, Noel Baba aslında eskiden "bir bakıma" yaşamış birisidir.

Noel baba karakteri, "Aziz Nicola" isimli bir insandır. Bu kişi, Miladi 270 yılında dünyaya gelmiş, miladi 6 aralık 343 yılında vefat etmiştir. Yani toplamda, 73 yıl yaşamıştır. Bu kişi, çocukları sevindirmeyi, onlara hediye dağıtmayı seven Hristiyan bir kişiymiş.
O vefat ettikten sonra, insanlar tarafından saygı gördüğü için, kutsallaştırılmış, Batıda, Hristiyanlar tarafından "Noel Baba" diye anılmıştır.

Daha doğrusu "Santa Claus" diye anılmıştır. Çünkü, Saint (Aziz) Nicolasa, "Saint Claus"da denilirdi. "Saint" tahrife uğratılarak "Santa" diye söylenmiştir. Bide adamın kendi ismi olan "Claus"ta öylece durmuş, ve "Santa Claus", "Noel Baba" oluşmuştur.

En garip olanı şu, bu adam 6 aralık vefat ediyor, ve o devirde orjinal noel 6 ocak kutlanıyor.
Yani bu adamın vefatından tam 30 gün sonra.

Korkutucu olan kısım şuki, bu adamın ölümünden 30 gün sonrası neden kutlanıyor? Neden bu adamın, nam-ı diğer "Noel baba"nın ölümü kutlanıyor ki?

Ayrıca, "Noel Baba" efsanesinide "Saint Nicola (Klaus)" isimli papazın kendisi uydurmuştur!!

--

Günümüzde tüm ülkeler, Noeli kutlar, ve tüm ülkeler "Miladi Takvim"i kabul eder. Hatta İslam Devleti olan İranda bile Noel kutlanmaktadır!! İranda şuanda yıl 1397-dir. Çünkü İranlıların kendi takvimleri vardır, ve onlar Miladi Takvimi önemsemeyen tek ülkedir. Dünyadaki en sağlam, en doğru takviminde İran Takvimi olduğu bilinmektedir.

İslamda Miladi Takvimin caiz olmadığını gösteren şey, İslamında kendine ait takvimi olmasıdır.
Yani, bir Müslümana sorulması gerek, "sence, İslami takvim dururken, Peygamber Hristiyanların takvimlerini kullanmaya izin verir miydi?" diye.

Miladi Takvim Hristiyan takvimi, Hicri Takvim ise İslam takvimidir. Dolayısıyla, her Müslüman, Hicri Takvimi kullanmalı, Hicri Takvime göre bayramlarını kutlamalı, Miladi Takvime göre kutlamamalıdır.

İslamda Yılbaşı var mıdır?

Vardır. Ama bu bizim bildiğimiz Miladi Takvimdeki 1 ocak değildir. Hicri Takvime özel yılbaşı vardır. Bu bizim bildiğimiz "Noel" değildir. Ve Noel Baba gibi saçma bir inancıda yoktur..

İslamda Yıl Başı bayramı şudur ki, Muharrem Ayının ilk gecesi, bu gece Yılbaşı gecesidir.

Bizim farkımız şu, biz kendi yılbaşımızda, alkol içip içip kendimizden geçmiyoruz, biz kendi yılbaşımızı, secdeye giderek, "Allahu Ekber" diyerek kutluyoruz.

Lâkin nerde o günü "kutlayan" kimse? Herkes Hristiyanların yılbaşı bayramına koşuyor. Muharremin ilk günü unutuluyor..

Hicri Takvim, Kutsaldır, gerçek olanda Hicri Takvimdir.

Noeli kutlamak, dinimizce sakıncalıdır, kutlanmaması gerektir.

Noelde, Piyango almak, noel dışıda piyango almak haramdır. Noele özel yemekler yapmak, yenilikler yapmak caiz değildir.

O cümleden, "Nevruz", "Mihrican" gibi bayramlar Irak ve İranda kutlanır halen ve bu onların yılbaşısıdır, ama bu 2-sini kutlamakta caiz değildir..

Allahın kanunları dışında, yasaklara uymamızı söyleyen, içerisinde batıl inançlar bulunduran hiçbir bayram kutlanmaya lâyık değildir, ve kutlanamaz. Bu küfre girmektir. Küfre girmekse haramdır. Dolayısıyla kutlamakta haramdır..


Yılbaşı gününde o güne özel oyunlar oynamakta haramdır..

"Kim bir kavme benzerse, oda onlardandır." Vesselâm..
 
Üst Alt