Yıkadıktan sonra çamaşırda meni-mezi lekesi kalırsa sorun olur mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,610
Yıkadıktan sonra çamaşırda meni-mezi lekesi kalırsa sorun olur mu?

SORU :
Selamünaleyküm. Hocam meni,mezi bulaşan elbiseyi yikadiktan sonra hala meni, mezi izi kalmıştı bununla namaz kilabilir miyim?

CEVAP :
Aleykümselam kardeşim, Elbiseye bulaşan necaset, yaş ise yıkanır, kurumuş ise ovalanarak temizlenebilir. Yıkadıktan veya ovaladıktan sonra iz kalmış olsa bile temizlik olmuş sayılır. Mühim olan temiz olduğuna kanaat getirene kadar temizlemektir.

SORU : İç çamaşırlarinda olan kurumuş meniyi çamaşırı makinesinde yikasak olurmu…

CEVAP : Olur

SORU : 14 yaşındayım ergenlik dönemine girdim genelde çamaşırımda küçük islakliklardan 3-4 tane oluyor çamaşırımi değiştire değiştire bir hal oldum. Camasirima bir sıvı akmasa bile yanlışlıkla elim esofmanimin orta kısmına gelince elimi yıkama hissi geliyor, bu bana takıntı oldu hocam sizce abartıyor muyum yoksa şeytan benimle mi uğraşıyor. Bir de hocam idrarla mezinin ıslak halini nasıl ayırt edebilirim boxerimde, yardımcı olur musunuz hocam.

CEVAP : Aleykümselam kardeşim, bir uroloji uzmanına muayene ol. Sen işin fıkhi yönünü soruyorsun ama ben senin boxerindeki ıslaklığın türünü nasıl bileyim! Bunu kendin bilip ayırt edeceksin. Ayırt edemiyorsan meni-mezi-vedi nedir bunları araştırıp öğrenirsin. Farklarını öğrendikten sonra kendi boxerindeki duruma kendin karar verirsin. Anlattıklarına göre üroloji ile de ilgili olabilir, vesvese de olabilir.

SORU : Merhaba hocam.(safi'ye göre )Benim elbisemi büyük ablam yıkıyor, meni bin izi kalıyor. Namaz kilinir mi böyle ? 10 dan fazla iç çamaşırı atmak zorunda kaldım.

CEVAP : Merhaba, çamaşır necasetten yıkanıp temizlendikten sonra sadece iz kalması namaza mani değildir. Çamaşırını yıkayan kişiye durumu izah edersin normalde yıkanan çamaşırda iz kalmaz. Deretjan veya sabun kullanması gerekir. Kendi durumuna özel fetva almak için İsmailağa Dînî Meseleleri Danışma Hattı’na 0850 811 7777 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz. İsmailağa Dînî Meseleleri Danışma Hattı, pazar günleri hâriç her gün 10:00-16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
 
Üst Alt