Yerköy kaplıcaları - Yozgat

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,709
Yozgat'ın 34 km. batısında yer alan, Klorlu, Sülfatlı sular grubundan olan Yerköy İlçesindeki kaplıca sularının 44 C sıcaklığa sahiptir. Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu analizler sonucunda aşağıdaki hastalıklara iyi geldiği raporlarla onaylanmıştır.

- Nevrit,

- Nevralji,

- Kırık-Çıkık rahatsızlıkları

- Kadın Hastalıkları,

- Romatizmal Hastalıklar,

- Kronik Romatizmal Hastalıklar,

- Çeşitli Ağrılar,

- Cilt hastalıkları ve Çamur Banyosu yapma imkanı mevcuttur. Kaplıca merkezinde yapılan kazılarda, çeşitli tarihi eserler ortaya çıkarılmıştır. Bu eserlerden anlaşılacağı üzere kaplıca alanının eski dönemlerde de kullanıldığı anlaşılmaktadır. Halk arasında Uyuz hamamı olarak bilinen yörede, kaplıca sularının oluşturduğu birikintide çamur banyosu biçiminde kullanılmaktadır . Kaplıca alanı ; Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Söz konusu alanın tekrar çamur banyosu olarak hizmet vermesi için oluşturulan komite gerekli çalışmalarını sürdürmektedir.

Yozgat ili Yerköy ilçesinde bulunan bu kaplıca, klorlu, sülfatlı sular grubundan olup, sıcaklığı 44 derecedir. Kaplıca suyunda sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir-alüminyum, sülfat, klorür, hidrokarbonat ve nitrat iyonu bulunmakta olup, ayrıca metaslikat asidi içermektedir.

Kaplıca suları nevrit, kronik romatizmal hastalıklar, çeşitli ağrılı hastalıklar, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları ve nevralji hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta olup, çamur kürleri de bulunmaktadır.

Kaplıca alanında ve ilçede turizme hizmet veren çeşitli tesisler mevcuttur.

Yerköy ilçesi, doğuyu batıya bağlayan E 88 karayolu üzerinde olması nedeniyle ulaşımı oldukça kolaydır. Ankara ve Yozgat' tan her saat otobüsle ulaşımın yanında demiryolu ile ulaşmak ta mümkündür.

Yerköy İlçesi 300 yatak kapasitesine sahiptir.
 
Üst Alt