Yeni Müslüman

Fecr

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
22
Biri müslüman diğeri hiristiyan olan iki komşu zaman zaman islam hakkında sözleşirlerdi. Abid ve dindar bir adam olan müslüman, islamiyeti o kadar tavsif ve tarif ettiki hiristiyan komuşusu islama mütemeyil oldu ve islamı kabul itti.

Gece oldu, seher vaktiydi yeni müslüman olan hıristiyan, evinin kapısının çalındığını gördü. Hayret ve merakla sordu:

- Kimsin?

Kapının arkasında bir ses yükseldi, “ben filan kimseyim” diyerek kendini tanıttı. Onun sayesinde islama teşerrüf eden, müslüman komşusuydu.

- Gecenin bu vaktinde ne işin var?

- Çabuk abdest al ve elbiseni giy de namaz için camiye gidelim.

Yeni müslüman ömründe ilk defa abdest aldı ve müslüman arkadaşının peşinden mescide doğru yola koyuldu. Daha sabaha çok vardı. Gece nafile namazının vaktiydi. Tan ağarıncaya kadar namaz kıldılar. Nihayet sabah namazının vakti geldi, sabah namazını kıldılar. Hava tamamen ağarıncaya kadar duayla meşgul oldular. Yeni müslüman evine gitmek için hareket etmişti ki arkadaşı:

- Nereye gidiyorsun? dedi

- Evime döneceğim, sabah farizasını kıldık artık, işimiz yok.

- Azıcık sabret ve namaz duasını güneş doğuncaya kadar oku.

- Çok güzel.

Yeni Müslüman oturdu ve güneş doğuncaya kadar Allah’ı zikretti. Gitmek için kalktığında müslüman arkadaşı ona bir Kur’an verdi ve: “Şimdilik güneş yukarıya gelinceye kadar Kur’an okumakla meşgul ol. Bugün oruca niyet etmeni tavsiye ederim. Biliyormusun oruç ne kadar sevap ve faziletlidir? “Yavaş yavaş öğle yaklaştı” “Sabret öğleye bir şey kalmadı öğle namazını mescidde kıl” dedi. Öğle namazı mescidde kılındı. Sonra ona, sabret, ikindi vaktinin (fazilet vaktinin) gelmesi uzun sürmez. Onu da fazilet vaktinde kılalım” dedi. Yeni müslüman akşam namazından sonra iftar etmek için, harekete geçecekti ki, müslüman arkadaşı “Bir namazdan başka, geriye bir şey kalmadı, o da yatsı namazıdır” dedi. Geceden bir saat geçinceye kadar sabrettiler. Yatsı namazı (fazilet vakti) geldi. Yatsı namazı da kılındı Yeni müslüman kalktı ve gitti.

İkinci seher vaktiydi ki tekrar vurulan kapının sesini işitti. Sordu: “Kimdir?”

- Ben filan kişiyim. Komşunum. Çabuk abdest al ve elbiseni giy de beraber mescide gidelim.

- Ben, Mescidden döndüğümüz, dün gece bu dinden ayrıldım. Be hey adam! Git, işi olmayan, vaktini mescidde geçirebilecek, benden daha işsiz bir adam bul. Ben fakir ve ailesi olan bir adamım. İş ve rızık peşinde gitmem lazım.

İmam Cafer Sadık (a.s), ashabı ve dostlarına bu hikayeyi naklettikten sonra böyle çok ibadet eden bir adamın, islama girmiş bir çaresizi islam dan çıkardığını buyurdu. “Bununla beraber siz şu gerçeğe dikkat edin ki halkı sıkmayınız. Halkın ölçüsünü güç ve takatini nazarı itibara alınız. Ancak o zaman halkı bu dine mütemayil edebilirsiniz ve kaçamazlar. Biliyor musunuz ki Emevilerin siyasi gidişi sertlik ve şiddet üzerindedir. Fakat bizim yolumuz ve gidişimiz, yumuşaklık, dostça geçinmek, iyi dostluk, gönülleri kazanmak üzerindedir.”

Alıntıdır. Kaynak: cocuk.tevhidonderleri.com
 

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,184
Selamün aleyküm;bu yazı bana benimde ilk müslüman olduğum zamanı hatırlattı.Şimdi diyeceksiniz sonradan mı müslüman oldun yok elhamdülillah doğuştan ve ecdadın bize bıraktığı müslümanlık mirasıyla sözüm ona yaşıyorduk hakkını vermeden mirasa sahip çıkmadan İslamı...
Tesettüre girip namazlarımı daha düzenli kılıp çok duaya başlayıp dinin kaidelerini yerine getirmeye gayrete başlayınca herkesin tepkisini almıştım bana iblis sözünü tekrarlayıp durdular.''çok inceliyorsun kendini bu kadar sıkma ''oysa kendimi sıkmıyordum çok inceleyip sıkda dokumuyordum dinim daha ne inceliklerle doluydu ve tüm güzelliği hoşluğuda o incelikteydi kimse bunu yaşama lütfunda bulunmadığından onlara amelim ağır ve çok göründü oysa değil di ve ben öyle kapılardan geçiyordum ki onların haberi yoktu:)
Velhasıl kelam benim kide yukarıdaki yazının tersi oldu eve bomba gibi düşmüştü İslam, şimdi nasıl mı?ben islamı yaşamaya gayret ediyorum diğerleri mış gibi yapmaya devam ediyor inşallah onlarında yaşamalarına vesileleri olurum.:)Allah cc cümlemize hidayet versin inşallah.
 

Nenom

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
17
MaşaAllah Humeyra kardeşim, İnşaAllah bende böyle olabilirim Allah'a layık kul, Peygamber Efendimize (s.a.v.) Layık bir ümmet olabilirim ve etrafımda ki insanlar,İnşaAllah benden olacak olanlar da böyle olur :)
 

Hümeyra

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,184
İnşallah nenom kardeşim Rabbim cümlemizi Efendimizin Levaül Hamd bayrağı altında toplanan ümmetinden eylesin,ben yolun çok başındayım kardeşim dinimiz ve ilim koca derya yürüyorum yürüyorum yorulup ufka bakınca daha hiç yol alamadığımı farkediyorum bu yol çok uzun yol bense o yolda bir zerre ilerleyebilmiş değilim ancak bu yolda ömür sonuna kadar ne kadar ilerleyebildiğimizi ahirette göreceğiz,inşallah Allah cc rızasına erecek kadar amelimiz olur.
Rabbim dilemeyince biz dileyemeyiz bu dileği size verdiğine göre inşallah bu yolda ilerlemeniz içinde yolunuzu aydınlatsın yüceler yücesi Rabbim ,Allah'a emanet olun kardeşim güzel sözleriniz niyetleriniz içinde Allah cc sonsuz razı olsun.Selametle kalın.
 

Nenom

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
17
Âmin İnşaAllah çok teşekkür ederim Allah razı olsun. Yüce Mevlam rızasını isteyen herkesten razı olsun İnşaAllah. Rabbim sizede bir ömür böylesi güzel uğraşlar nasip eder İnşaAllah.
 
Üst Alt