Uzanarak Kur'an Dinlemek(Bilgisayar/telefondan)?

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Yatarak Kuran dinlemek caiz mi? Uyurken uzanarak veya yatarak Kuran-ı Kerim dinlenebilir mi?
Selamun Aleyküm. Bu aralar Kur'an dinlemeye çok merak saldım. İnternetten bir siteren araştırdım (sorularla islamiyet) uzanarak kuran okunabiliyor ya da hoparlörden ya da kulaklıktan dinlenebiliyormuş.

Ama tam emin olamadım. Geceleri uyurken Kur'an dinleyerek uyumak istiyorum. Tarifsiz bir huzur veriyor bana. Bütün derdimi sıkıntımı unutuyorum. Saygısızlık etmiş olur muyum Kur'ana karşı?

Bir de şöyle bi sorum olacaktı:

Memleketteki bir camide imam farz namazlarından sonra haşr suresi son 3 ayetini okuyor.Ama öyle bir güzel okuyor ki,yerime çivilenip kalıyorum cami uzak olmasına rağmen denk geldikçe gidiyorum.
Bir ara içimden okuduğuna doyamadığım için keşke karıştırsa da baştan okusa dedim.Tekrar dinlesem dedim.Aceba hakkına girmiş oldum mu?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, yatar vaziyette, uzanarak Kuran-ı Kerim dinlenmesi caiz görülmüş. Yatar vaziyette uzandığımızda Kur'an okumak, dinlemek câiz olmakla beraber, genel olarak Kur'an okuma ve dinleme âdabına dikkat edilmesi güzel davranışlardandır.
Yatarken uyuma esnasında (çeşitli aletlerin, cd, tv, pc vb yardımıyla)Kur'an dinleyerek uyumak, haram olmamakla (câiz) beraber Kur'an-ı Kerim'e gerekli saygı ve ihtimamın gösterilmediğinin işareti olarak algılanabilir. Uyku esnasında kendisinde olmayan şahsın horlayıp, yellenirken açık kalan aletten Kur'an tilavetinin devam etmesi hoş bir manzara vermeyecektir. Böyle bir duruma düşmemek için aletin saatini tahmini uyku zamanından sonra kapanmaya göre ayarlanmalıdır.

Yatarak, uzanarak Kuran dinlerken Allah’ın Yüce Kelam’ına karşı herhangi bir saygısızlık kastı olmamalıdır.
İnsan hep kulağında kelamullah olsun istiyorsa, ayaktayken, otururken ve uzanırken de Kur’ân dinleyebilir. Ama Kur’ân’a karşı hassas davranan bir Müslümanın edebi, onu böyle bir davranışta bulunmaktan men edebilir. Yani kişiden kişiye değişebilir.

Sonuç olarak yatarak ve uzanarak Kur’ân dinlemek caiz olarak görülmüş, bunu kendisi için mahzurlu görenler, yani vicdanen rahatsızlık duyanlar, içi rahat etmeyenler olabilir. Bu da takvadandır diyelim...

mhmt51

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam, yatar vaziyette, uzanarak Kuran-ı Kerim dinlenmesi caiz görülmüş. Yatar vaziyette uzandığımızda Kur'an okumak, dinlemek câiz olmakla beraber, sunnet olan yatma esnasında tesbihatlar ve Kur'andan tilavet (Ayet el Kursu -Bakara 255, İhlas, Felak, Nas ayet ve sureleri) zikretmenin haricinde, genel olarak Kur'an okuma ve dinleme âdabına dikkat edilmesi güzel davranışlardandır.
Hele ki gün boyu Kur'andan uzak durup, sadece yatarken uyuma esnasında (çeşitli aletlerin, cd, tv, pc vb yardımıyla)Kur'an dinleyerek uyumak, haram olmamakla (câiz) beraber Kur'an-ı Kerim'e gerekli saygı ve ihtiramın gösterilmediğinin işareti olarak algılanabilir. Hele ki uyku esnasında kendisinde olmayan şahsın horlayıp, yellenirken açık kalan aletten Kur'an tilavetinin devam etmesi hoş bir manzara vermeyecektir. Böyle bir duruma düşmemek için aletin saatini tahmini uyku zamanından sonra kapanmaya göre ayarlanmalıdır.

Yatarak, uzanarak Kuran dinlerken Allah’ın Yüce Kelam’ına karşı herhangi bir saygısızlık kastı olmamalıdır.
İnsan hep kulağında kelamullah olsun istiyorsa o
normal olarak ayaktayken, otururken ve uzanırken de Kur’ân
dinleyebilir. Ama Kur’ân’a karşı hassas davranan bir Müslümanın edebi, onu böyle bir davranışta bulunmaktan men edebilir. O, Kur’ân okuyacağı zaman abdest alıp, kıbleye doğru oturarak derin bir saygıyla O’nu okuduğu gibi dinlerken de aynı saygı ve hürmeti takınabilir.

Sonuç olarak yatarak ve uzanarak Kur’ân dinlemek caiz olarak görülmüş, bunu kendisi için mahzurlu görenler, yani vicdanen rahatsızlık duyanlar, içi rahat etmeyenler olabilir. Bu da takvadan dır diyelim...

ALLAH razı olsun. Bu aralar çok sıkıntılardayım, Kur'an dinlemek öyle bir huzur veriyor ki. Ruhum aç kalmış Kur'ana...

Vesveseler peşimi bırakmıyor, harap bitap düşüyorum etmediğim dua kalmadı.

Ama Kur'an dinlediğim zaman ranki ruhum bedenimi yumrukluyor çıkarın beni burdan diye.

Camiye gittiğimde hoca inşAllah Kur'an dan bir şeyler uzun bir şeyler okur diye umut ediyorum.

Ben arapça okumasını bilmiyorum ve sesimde kötüdür. Güzel sesli kimselerden, şöyle gözlerimi kapatarak dünyadan soyutlanrak dinlemeyi istiyorum...

Gece yatarken dinleme isteğimin sebebi, kafamdaki vesveselerin sesi küçülüyor hatta yok oluyor Kur'an dinlerken...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah c.c cümlemizden razı olsun. Madem seviyorsun Kuran-ı Kerim dinlemeyi, zaten caiz de görülmüş o halde dinle... Rabbim'in; niye benim kelamımı yatarak dinledin diyeceğini sanmıyorum. En doğrusunu Allah c.c bilir...

Üst Alt