Sosyal fobim var

durgun

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm
Ben uzun zamandır içinde bulunduğum bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Yaşadıklarımı tam manasıyla birine anlatamadım.

Öyle kötü bir şey ki insanlardan kaçmak,onların gözlerinin içine bakamamak, kalabalık ortamlara girememek. bu sorunu yaklaşık 10 senedir yaşıyorum. Bu birilerinin size "takma kafana geçer" tarzında bir şey değil tam manasıyla hayat kaliteniz düşüyor. Çalışıyordum evlendikten sonra bıraktım,biraz da bahane oldu çünkü iş hayatımda bu sorunumdan dolayı zorlanıyordum. Şimdi de pencereden sabah işlerine giden insanlara bakıp imreniyorum. Bir keresinde katılmam gereken bir kurs vardı, dersin hocası çok disiplinliydi ve dersi anlatırken ona bakmamızı istiyordu (gel de bak). Ben ise o kadar baskı altında hissediyordum ki kendimi önümde ki defteri karalayıp duruyordum. Hoca tam önümde durdu ve beni bir güzel azarladı. Önümdeki defteri alıp yere fırlattı. Ben alt üst olmuş durumdaydım. O sıkıntıdan ağlamaya başladım. (Benim elim de olan bir şey yoktu ki) bir gün de markete girdim elimde poşetler vardı, markette güvenlik kamerası olmadığından gözetmen koymuşlar. Adam geleni geçeni izliyor, ben de beni izlediğini görünce sıkıntıya girdim. Terledim sıkıntıdan. Adam beni öyle vaziyette görünce ne yaptı dersiniz? sanki bütün dünyam yıkılmıştı. Herkesin önünde elimde ki poşetleri alıp bana hırsız muamelesi yaptı, poşetlerimi karıştırdı. Bir şey bulamayınca geri verdi, dayak yemiş gibi oldum. Gitmem gereken bir kursum vardı ama yaşadığım son kurs olayı ve insanlar arasına girme korkum yüzünden gidemedim. Yapmak istediğim o kadar çok şey vardı ki yapamadım. Doktora gittim bir defasında benimle hiç konuşmadı bile. Hassas bir yapın var dedi. (iyi de benim bunları duymaya ihtiyacım yoktu ki ben zaten biliyorum) ilaç verdi, ama işe yaramadı. Sosyal hayatım yok, akraba ilişkilerim zayıf, yaşadığım bir kaç olumsuz olaydan sonra yeni insanlarla da tanışmak istemedim. Eşim arkadaşlarıyla ,eşleriyle görüşmemizi istiyor, oysa en son görüştüğümüz arkadaşı ve eşi benimle dalga geçtiler (abarttığımı düşüne bilirsiniz ama doğru) beni bir hayvana benzediğimi söylüyordu karısına. Duymamazlıktan geldim, sonra bir masada oturduk beraber. Adamın orada açtığı konu evrim teorisi hakkın da ne düşündüğümüzdü. Sustum yine bir şey demedim.
Yani anlayacağınız sosyalleşmeye çalışsam da olmuyor, için de bulunduğum durumu düşünsenize.
Allah(cc) kimsenin başına vermesin.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, sosyal fobi sıkıntılı bir durum. Aslında insanların bir çoğunda olan bir sorun, fakat sizdeki daha ileri durumlara ulaşmış galiba. Bazı durumlarda ilaçla ve psokolojik desteklerle tedavi edilebildiğini, ya da biraz olsun rahatlama sağlandığını duymuştum.Tabi kullanılan ilaçların oldukça ağır yan etkilerini de unutmamak lazım. Muhtemelen teselli edilmekten pek hoşlanmayacaksınız. Biliyorsunuz fobi; nedensiz kaygıdır. İlaçlar ve tedavi bir yere kadar, esas kendi kendinizden destek almanız gerek. İş çevresi ve yaşam alanınızda bulunan insanlar ve bunlarla olan ilişkilerde önem taşıyor. İnsanlardan kaçarak değil inadına onlarla birlikte olmak, olmaya çalışmak belki sorunu çözme sürecinde yardımcı olabilir. Allah c.c yardımcınız olsun.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykümselam Kardesim edep ,haya ve terbiyeye karsi;sosyal fobi diye bir hastalik cikardilar...
ama kime ve neye göre Sosyal fobiyi bir kaliba uyduruyorlar...anladi isem Sosyal fobiden kurtulup arsiz olayim..sırıtık.:,
Utanma, insanın temel duygularından biri, bütün insanlarda var olan ve
insanın sosyal ilişkilerini düzenlemesinde yararlı olan ;Kültürden kültüre, insandan insana ve insanin yetiştiriliş tarzına göre değişen bir duygu...

kendim Cocuk Koruma servisinde PDR lik yapmaktayim ve meslegim icabi bir cok konferans, seminerlere katilmak zorundayim ve halen ;
bir topluma girdigimde konuşurken utandığım ve kızardığım için erkekler ile el, ayak şakalari yapmadığım ve erkekler ile tokalaşmadığım için
arkamdan gerici, sosyal fobisi var ahh zavalicik kocasi veya Ailesi tarafindan ezilmiş,korkutulmuş, sindirilmiş, diye konustuklarini biliyorum..
ama umurumda degil!! Ben kendimi kim oldugumu biliyorum..Ya!! gerisine Eyvallah...hepsini cebimden cikartacak seviyede oldugumu biliyorum...dfgtn

Kendisinden başka hiç kimseye zararı olmayan edepli, terbiyeli utangaç insanlar...
Ya da tüm topluma zarari dokunan utanmaz yüzsüz insanlar...
Hangisi olmak istersiniz..?

Öyle rekabetli,Cin gibi ,tilki gibi kurnaz ,Kurtlar sofrasinda kuzulari tutmak istemedikleri bir dünyada malesef yaşıyoruz..
Sessiz sakin ve terbiyeli insanlar artık aptal, salak,Cahil,ana kuzusu, Saf, herkes kullaniyor..Sosyal fobisi var diye malesef neredeyse toplumdan dışlaniyorlar...
Utananlar terbiyelerinden dolayı geride kalarak yalnızlığı seçmek zorunda kalıyorlar. Bu duruma da doktorlar “sosyal fobi” diyorlar...

Yani “sosyal korku...” Bu korku karanlık korkusu ve yükseklik korkusu” gibi bir şeymiş… Ve insanları ilaçlarla tedavi etmeye çalışıyorlar.
Oysa tedavi edilmesi gerekenler utangaçlar değil de, sistem olarak değişmesi gerekenler ve utanmazların olduğu bir gerçek.

insanlık tarihi boyunca var olan ve terbiyeli insanların özelliği olan bir davranışa ve karaktere (utangaçlığa) takılan yeni bir ad... ”Sosyal Fobi”
Sosyal ,Gece,hayattimiz,yok!! Ya Sosyal olmaktan korktugumuzu
saniyorlar..

Sosyal Fobisi Olan Kişiler Neleri Yapmakta Zorlanıyorlar?
-Satın alınan bir malı iade etmek üzere mağazaya geri götürmek..
-Tartışmaya girişmek
-Alışverişte pazarlık etmek
-Karşı cinsle iletişim kurmak
-Başkalarının önünde soyunup giyinmek
-İyi tanınmayan veya yeni tanışılan bir kişiye onunla aynı fikirde olmadığını söylemek
-Tanımadığı birine telefon açmak
-Arkadaş toplantılarına, eğlencelere katılmak
-Topluluk içinde telefonla konuşmak
bunlarin hepsi Edepli bir insanda ve kadin da olmasi gerekenlerdir...

Peki, bu durumda ne yapacağız? Tıpkı bir atasözü gibi¸ “ya bu deveyi güdeceğiz, ya da bu diyardan gideceğiz” mi diyeceğiz.
Bu diyardan gidemeyeceğimize göre, geriye bu deveyi gütmek kalıyor.
Yani diğerleri gibi rekabet dünyasında utanmazlığı öğrenmekten başka çare kalmıyor mu?..

evet başka bir çare daha var ;kendimizden emin olarak;kendimizi olduğumuz gibi baskalarina kabul ettirmek...
Ya beni (deve) yi kabul edip..ve benden istifade ederler ya da benim diyarimdan, Dünyamdan gidip kendi arsiz edepsiz alemlerinde TAKILIRLAR...

erkekler ile tokalaşmiyorum.. ne yapacaksin? diyerek kendi inandiklarimizi savunup ilk once Kendimize güvenmeliyiz..
Kendine güvenen, insanın kendisi hakkında olumlu ama gerçekçi tutumda olmasıdır.
kabul ettirene kadar da pes etmek yok!!Cesaret korkmamak değil, korktuğun halde yola devam etmektir.
Korkuyu yenene kadar üzerine gidip, defalarca toplumun tam orta yerinde sık- sık bulunmak lazım…
Ya da kendi kendiyle dalga geçerek, bu korkuyla alay etmek lazım...
İnsanları ilahlaştırmadan ve onların da en az sizler kadar korkuları ve zayıf yanları olduğunu unutmadan üzerlerine gitmek lazım…

Bir de bu olayin Mana ve Hikmet tarafina Yani olaya Dünya-Ahiret,(+) (-) olarak bakarsanız,artılarınız eksilerinizden fazla ise ve mücadele de ediyorsanız
üzülmenizi gerektirecek fazla birşey yok...MÜCADELEYE DEVAM..!

"Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz." (Bakara Suresi, 216 - Kuranı Kerim)

Gün gelecek insanlardan uzaklaşmayı..kendiniz isteyeceksiniz
merak etmeyin insanlardan uzak kaldıkça değeriniz artıyor...her kese merak konusu oluyorsunuz...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Sosyal Fobisi Olan Kişiler Neleri Yapmakta Zorlanıyorlar?
-Satın alınan bir malı iade etmek üzere mağazaya geri götürmek..
-Tartışmaya girişmek
-Alışverişte pazarlık etmek
-Karşı cinsle iletişim kurmak
-Başkalarının önünde soyunup giyinmek
-İyi tanınmayan veya yeni tanışılan bir kişiye onunla aynı fikirde olmadığını söylemek
-Tanımadığı birine telefon açmak
-Arkadaş toplantılarına, eğlencelere katılmak
-Topluluk içinde telefonla konuşmak

bunlarin hepsi Edepli bir insanda ve kadin da olmasi gerekenlerdir...
Selamu aleyküm hayırlı akşamlar.
Gönül sızım hocam sizinle yakınen tanışmıyız? bu soruda neredenmi çıktı? nereden olacak adminim sanki burda beni anlatmışsınız.
Mesela bakınız; satın aldığım malı beğenmesem dahi kesinlikle ben geri götürmem içişleri bakanı götürür.
Kolay kolay tartışmaya girmem, haklıysam allah'a havale ederim, haksız isem eyvallah derim kapatırım.
Alışverişte pazarlık yapmak bana çok uzak, yanımda içişleri bakanı varsa o yapar.
Karşı cinsle iletişim kurmak derken, bunu anlamadımislikcalan
Başkalarının önünde soyunup giyinmesi var diye kaç yıldır on dakika uzaktaki denize dahi gitmedim.
İyi tanımadığım veya yeni tanıştığım biriyle fazlabi muhabbetim olmaz, ama söylenmesi gerek birşey varsa da lafımı esirgemem.
Tanımadığın birine telefon açmak,mı tanımadığım birine niye telefon açayımki telefona tl,yi denizdenmi dolduruyoruz alah allaaah benimle işi olan arasın beni.
Arkadaş toplantılarına, eğlencelere katılmak, ohoooo bu bana çoook uzak çok.
Toplum içinde telefonla konuşmak, bazıları varki toplum içinde telefonla konuşurken sanırsın kavga ediyorlar öyle yüksek sesle konuşuyorlarki sormayın, bense dışarı çıkarken mecbur kalmadığım zamanlarda telefonu yanıma dahi almam (huyum kurusun)
Yani adminim nediyim bilmiyorumki yazdıklarınızı okurken sanki biran benden bahsettiğinizi sanmıştım,da neyani şimdi benim sosyal fobimmi var.

durgun

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allah(cc) razı olsun .mücadeleye devam

zeyno

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Gönülsızım hocam sosyal fobisi olan insanlar neleri yapmakta zorlanır demişsiniz. Bütün maddeler istisnasız bana da uyuyor :)

Durgun kardeşim bir çoğumuz senin gibiyiz. Ben biriyle yeni tanıştığımda karşımdaki bayan dahi olsa konu bulup konuşmakta zorlanırım. Birşey sorsa kısa cevaplar veririm.

Senin bunu fobi haline getirmiş olmanın sebebi etrafındaki kendini bilmez insanlar ne yazık ki. Olumsuz olaylarla karşılaşmışsın ve senin durumunu perçinlemiş.

Bende kolay kolay evden çıkmam. Davetlere, düğünlere kolay kolay gitmem. Bunu bir hastalık olarak görmemelisin. Biraz kendini zorlarsan Allah'ın izniyle üstesinden gelirsin.

AkinYzclr

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Merhaba..
Bu soyledigimi asla ama asla yanlis anlamayin lutfen..
Sosyal Fobi (Anksiyete) ciddi bir rahatsizliktir..
Her 5 kisiden 3' unde rastlanan bir hastaliktir..
Genellikle bu hastaligin kendisindeki belirtilerini hisseden ve yakinindakilere (es, komsu, kardes, dost,) paylasan kisiler ya olumsuz tepkiler alir ya da "kuruntu yapiyorsun" vb. cevaplar alir..
Bu kesinlikle kendi cabalarimizla asabilecegimiz bir durum egildir..
Mutlaka ama mutlaka ilac tedavisi gerektirir..
Elbetteki sosyallesmek adina ilacla birlikte doktorun tavsiyeleri olacaktir..
Bunlari da yapacagiz ama ilac tedavisi gercekten sart..
ALLAH yardimciniz olsun ablacim, en kisa zamanda iyi olmaniz dileklerimle..
Sevgiler

cOspy

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Sosyal fobi , kimi zaman var olarak simgelensede, psikolokların her bi olaya klinik bulgu koyması gibi oladabilir olmayada bilir ki bana gore sosyal fobi başlı başına bi hastalık ! Sf olup olmadığınızı 3-5 adımda ogrenebilirsiniz ki çağımızın internetinden faydalanıyoruz. Sf hastalığı testi yaz ve testi hallet. Geri sanakalmış hadi eyv.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Ve Aleyküm'üs-Selam.

Bu bahsettiğiniz duygular birkaç gün evden çıkmadığımda bende de olur ama ben Allah'ın yazdığından ne bir eksik ne bir fazla başıma gelmez derim atarım bu duyguyu üzerimden. Bana sanki bu hisler edepten çok şeytani vesveseler gibi geliyor. Çünkü ilim öğrenirken bile bilmediğimizi utanıp susmak yerine, sormalıyız.

Haya gerektiren bir durum yokken mesela markette alış veriş yapıyorsun, durduk yere haya göstermek yersizdir. İnsanların dikkatini çekersiniz ve size şüpheyle bakar görevliler. Çünkü gereksiz yere utanıp sıkılmak bir suç işlediğin zannını oluşturur haliyle.

Üst Alt