Somali'den acı ve gözyaşı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bu konu Gönül sızım nickli kardeşimize aittir...Konunun önemine ve güncelliğine binaen cevap olarak yazıldığı bölümden kopyalanarak burada konu olarak tekrar açılmıştır...Orjinali konu içindedir... buradan ulaşabilirsiniz... HATIRALAR...

Eyyy kurak topragin..Mahzun insani...
Ana rahmini anımsamış, sanki !
yerin altını görmek istercesine, kapaklanmış bir kız çocuğu.
Değil mi ki “ Sadık yari kara toprak ”?
Hem ana, hem yar.
Arkasında tünemiş ve O’nun ölümünü bekleyen bir akbaba.
Burası Kenya..
Somali'de son 90 günde açlık nedeniyle; 5 yaşın altında kac binden fazla çocuğun öldüğü biliyormusunuz?
bir an evimin yanindaki camideki iftarlar ile burada actigimiz iftarlari
karsilastirinca gozyaslarimi tutamadim..
ORUÇ TUTTUĞUMUZ GÜNÜN AKŞAMINDA ,İFTARI NASIL DÖRT GÖZLE BEKLEDİĞİMİZİ DÜŞÜNELİM.
ONLAR HER GUN HEM AÇ,HEM SUSUZ..IFTARIN GELISINI DE BEKLEME GIBI BIR SEVINC VE UMUTLARI YOK...
yardim icin vicdani ile duyarli olan tum din kardeslerimden Allah razı olsun ecrinizi kat kaaat artırsın..
Kenya'daki mülteci kampı Dadaabtan sevgi..selam ..
Where is a humanity?...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum.. Ahiretligim Nasilsin?Canim...
beni sorarsan.. hüzünlüyüm,siyahlara gömülmüş,Kara yüzlü, amel defteri beyaz insanlar...icin Yakarislardayim..
bazen ACI ..kimsesizlik.. yetimlik farkli mekanda farkli hissedilirmis derlerdi de inanmazdim..
Biliyorsun Canim..Afrika ülkelerinden Somali, Kenya ve Etiyopya’da son 60 yılın en kurak mevsimi yaşanıyor...
Yaklaşık 11 milyon insan ...susuzluk ve açlık tehlikesiyle karşı karşıya iken nasil huzurlu ..mutlu olabilirim ki?
Aya çıkarken sizler, bir kez daha bakın yeryüzüne!
Buradayız! Afrika’da… Küçük siyah karıncalar olarak görünsek de insanız..hem de aç insanlariz..
Vicdan sahibi olan,..her insanin hissedigi caresizligin, yetersizligin girdabinda kivranmaktayim..
yüreğim...Kerbelânın gönlüne düşen ateş gibi...Taif'te sana atılan her taşın çaresiz kalışı gibi...
İbrahim'i atacakları yangın yeri...yağmura hasret sahra dehlizi...Yusuf un kuyusu Zuleyha nin yuregi gibi..
İçimde bir SIZI adını koyamadığım..bile bile yandığım,Yana döne Rabbime yakardigim bir ruhaniyet icindeyim..
Affet beni ahiretligim inan dualarimda kendimi ve cocuklarimi..Seni bile unuttum.. su gunlerde..
Afrika..Kenya somalide ki cocuklari ACI ceken insanlari Sahit oldukca oyle bir yürek yanışım var ki...
Hakk’ın merhamet dergâhına açılan kapının eşiğindeyim..
YARRAB..YARABB..kendimden gectim..mazlumlar icin Rahman KAPINDA yim..
diye yuregindem yakarir.. yalvaririr ..Onlar icin Rahman ve Rahim Olan O`nun huzurundayim her An...
Ahiretligim.. bugun Sana, Dostuma muhabbete geldim..
beni kabul edermisin?yuregim ile yuregin hemhal olmaya ihtiyacim var bugun..
Seni Cook sevdigimi bilirsin.. nasil sevmem ki..
Cennet Ehlinin annesi Sevilmezmi ki?
kac insan hayatta iken evladinin Cennet Ehli oldugu haberi ile mujdelenmistir?
Evlad hasreti ile beni tercüme eden bir yürekte demlenirken kalbim aksamin hüzün vaktinde..
Yakub’un Sabrına Züleyha Kelamları Döküp Yusuf’u İfşa edip Edesim Var...bugun...
Ah Ahiretligim.. aslinda bizi birbirine bagliyan.. sevdiren.. muhabet baglarini kuran cenneteki Can Kuslarimizin Sahibidir..
Canim.. cook uzaklarda bir garip garipliigin Çorak ,mahzun ..kara topraklarindayim..
olur ya Cuma gunu yazamazsam bugunden Yazmaya karar verdim..
Eyy yuce Rabbim...
Hangi Kuyuya Yusuf Olacak Gönlüm ki züleyha Karsılıksız sevsin Beni..
Kim İbrahim Diye Yakacak Sinemi?insa/Allah kara gozlu yetimlerin Sahibine Talibim...
Sen'den gelene gelmeyene; ne şekilde belirlemişsen kaderime, bu oyundaki biçtiğin rolüme...
yürekten kocaman bir EYVALLAH...
Rabbim Sen takdir etmis isen.. muhakak ki bunda da bir guzelik..bir hikmet ve bizim icin hayir vardir...
olmadığına üzüldüğünüz şeylerde sizin için hayır vardır onu siz bilmezsiniz ben bilirim diyor RAHMAN c.c.
Biz ne kadar istesekte bizim hayrımıza degilse nasip etme..
Gönüller sultanı Mevlana Hazretleri'nin hizmetçisine: Bu gün evimizde yiyip içecek birşey var mı?"
diye sorup, hizmetçisinin de "Hayır hiç birşey yok" diye cevap vermesi üzerine sevince garkolup ellerini Yüce Dergah'a açarak:
"Allahım, sana şükürler olsun ki, evimiz bugün Peygamber evine benziyor"
sozlerini hatirladim ahh Ahiretligim Kara KITa da kenya ..somali deki her ev masa/Allah peygamber evine benziyor....
Ahiretligim biliyormusun.. Somali de.. kenya da her caminin yaninda bir de medrese bulunuyor..
ve her medresede en az 200 cocuk var.. ve bu cocuklarin buyuk bir bolumu yetim..
ve caminin yardimi ile o cocuklar bakiliyor..
ayni saddet devrindeki camileri andiriyor..ins. bir gun.. gidip gormeni isterim..
heleki Ramazan da bir baska guzeldir.. oralari..
seni son gordugumde yemek yiyemedigini istahin olmadigini soyluyordun..
seni oraya goturmek lazim.. o cocuklarin o pilavi.. pirinci yerken yuzlerindeki mutlulugu ve oyle lezzet ve istahla yiyorlarki onlara bakarken insanin sevinc gozyaslarini dokmemesi imkansiz gibi..
o cocuklarin o pilavi yerken yuzlerindeki.. his ve duyguyu bir turlu ne oldugunu cikaramadim..
koca tepsilerde pilav.. gelir.. ve her hallkaya sadece bir tepsi pilav duser..
kasik yoktur 4 parmaginin arasinda pirinci kavrayip dondurur kucuk kofte seklinde yaptiktan sonra da afiyet ile agzina atarsin..
haa arada bir senede bir de elma da gelir kucuk parcalara bolunur.. ve uzerine TUZ ekilir..
niye hayret ettin ki?
cunku onlar ACI dan baska hic bir tad bilmiyorlar..
hic hayatlarinda sekeri gormemis tadmamis lar.. o yuzden elmayi da tuzlu yerler.. cook ilginc..
ama onlari yemek yerken bir seyretsen.. sanirsin ki ball.. kofte pirzola yiyorlar.. oysa o pirinc cook da tadsiz..
acaba bizim mi agzimizin tadi kalmamis yoksa Rabbim onlara o yoksulukta ozel bir tad duygusu mu vermis ki anliyamadim gitti..
haa orda annelerin isi de kolay..
amanim.. oglum tabagindaki yemegi bitir diye hic soylediklerini de duymadim..
Güzel Allah'ım değil mi ki SEN kullarına "Bana yönelin Benden isteyin dualarınızı kabul edeyim"dedin. Bende yüzümü Sana çevirdim, elimi Sana uzattım....
silahı ağlamak ve sermayesi ümit olan şu kulun Senin kapına geldi, eğer affeder merhamet edersen bu senin şanındandır....
Ama eğer bağışlamazsan hangi kapıya gideyim?hangi kapı var?
Senden başka YaaRab yokki onun kapısına gideyim...
Tüm zerrelerimle Sana sığınıyorum.RABBİM...AFFET BİZİ.AFFET BİZİ....
dunyadaki butun mazlum kardeslerime Rahmet et...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah Allah mademki burasi HATIRALAR..bolumu cook sevdigim bir hatirami buraya devr etmek istiyorum.. musaadenizle..
2008 yillinda su kuyulari acilmasi icin Afrika ya gittigimizde.. bir afrikali cocuk beni gorunce korkmustu..
cunku hayatinda ilk kez beyaz tenli mavi gozlu bir insan gormustu..Hoyoo HOYOOO diye bir cigliklar atmisti ki.. Anne Anne O melek diye
cook sukur gercek yuzumu goren oldu hee dfgtndfgtn
10 yildir evimde Somali li manevi KIZIM oldugu icin.. onlarin dillini gayet guzel konusur ve anlarim..
amanim.. korkma dedim.. inan bende sizin gibi bir insanim!!
sadece sizler gibi ACI..huzun..aclik.. caresizlik ile pismemisim.. o yuzden ham..cig sut gibi beyazim demistim..utngc..
gozlerim mavi..her seyi mavi goruruz...bizim dunyamiz sizin gibi sadece siyah ve beyaz tan ibaret degildir..
onlari kendi yasamimi anlatsam zaten inanamazlardi ki..Cenneten bahsettigimi dusunebilirdi..evet cennet gibi ama her seyi sahte ve yalan..
neyse o kenyali cocuk o kadar sirin ve tatli idi ki.. o zeytin gozler.. kivir kivir saclar..inci gibi disler..yerim ben onu..:tamam:.
yahu ben burada dislerimi beyazlatmak icin ne cook ugrasiyorum.. onlar ise firca bile yokken bir cogunun disleri saglam ve inci taneleri gibi kar beyaz..
ordan bir zeytingozlu yu evladlik almak istemistim.. ama sonra gordum ki..
onlar o yoklukta bile bizden daha cook mutlu idiler..
annesinin etrafinda afrikanin yoklugunda sevgi dunyasinda yasiyorlardi..
kiyamadim.. kiyamadim!bir evladi annesinden.. dogdugu topraklardan.. koparmaya kiyamadim.. cunku ben de bir Anneyim..agla..:,agla..:,
daha sonra cantamdaki yemeklerden vermek istedigimde izin vermemislerdi..
yahuu neden? amerikada hayvanat bahcelerinde degiliz ya.. hayvanlari beslemeyiniz levhasi mi eksikti?
yahuu bunlar insan..ve cocuk..
olmaz!dediler..onlar gunde sadece bilmem sadece kac gram yemeye aliskinlar.. fazla yedirirsen onlara zarar verebilirsin demislerdi..
yani onlar devamli ne tok nede ac kaliyorlardi..
Onlar bizim gibi yemek icin yasamiyorlardi..Yasamak icin anca ihtiyaclari kadar yemegi..yiyorlardi..
hic sisman insan yoktu.. sadece kirli sulardan karinlari sismis ACI icinde kivranan cocuklar vardi..
Dis tedavisi ve bakimini sordugumda hepsi gulmustu..sırıtık.:,
oyle bir olay olmamasina ragmen nasil olurda bu insanlarin disleri cogu mukkemel di..
nedeni ise.. afrika da hic tatli yenmezmis..
yani cikolata.. kahve.. pasta..cay.. sigara yoktu.. sadece gunesten aldiklari D vitamini vardi..
ALLAH'ım Ramazanı Şerif Hürmetine Afrika'daki Kardeşlerimize Yar ve Yardımcı Ol ..Rabbim, Sen Mucibsin, dualara icabet edensin..
Dualarımıza icabet et inşallah bu Ramazan-ı Şerif'in hürmetine amin..
Somalideki kardeşlerimize yardım et ya Rabb..onları açlık ve susuzluktan koru amin..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Afrika..Kenya da ki aclik..suzuzluk ile biz imtihan edilmesek de kardeslerimizin imtihanlarinin bir ucu da bize dokundugunu unutmiyalim..
su koca kainatta her sey ic ice her sey bir sekilde birbirine iletisimde..
Afrikada olanlar.. bizlerin vicdan aynasinda..bizi bize YANSITMAK ta..ve gosterdigimiz Tepki Rahman `a ulasmakta..
Allah’ım, sen beni zalime olan nefret ve öfkemden dolayı, mazlum kardeşimin acısını ve kaybını gözardı etmekten, unutmaktan koru...
Allah’ım, sen beni katliam edilen bir halkın durumu, acısı ve ölümüne odaklanmaktansa, o halkın üzerinde yaşadığı toprağın altından çıkan petrole odaklanmaktan, dilimin mazluma değil petrole takılmasından koru.
Allah’ım, sen beni fikrimi oluştururken insandan çok maddeyi, çıkarı, ve zenginliği önemsemekten koru.
Allah’ım, sen beni zalime küfredeyim derken mazluma dua etmeyi unutmaktan koru.
Allah’ım, sen beni mazluma rengi, ırkı, dini yüzünden ayrımcılık yapmaktan koru.
Allah’ım, sen beni bir zalimi salt benimle veya mazlumla aynı ırktan, coğrafyadan veya dinden diye bir başka zalime oranla daha hoş veya evlâ görmekten koru.
Allah’ım, sen beni bedenimi esir kılan bu çaresizliğin ruhuma ve inancıma ulaşmasından koru.
Allah’ım, sen bütun mazlumları, bütun zalimlerden koru...
amin..

Üst Alt