Sinavlarin stressi..

Gunesim

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum
Hayirli geceler

Yaklasik 1 1,5 hafta sonra sinavlarim basliyor. Cok heycanliyim, stressliyim, korkuyorum..
Bu aralar fazlada yemek yemiyorum dikat etmiyorum yediklerime kac kilo vermisim. Ben hep sinav doneminde boyle oluyorum. Cok kafama takiyorum. Korkuyorum geceleri bile rahat yatamiyorum. Bazzen oluyorki okadar cok calisiyomki midem bunaliyor misal bugun saat 1 oglen den saat 9 aksama kadar kafami dersden kaldirmadim..

Bu durum beni cok rahatsiz ediyor.
Ailem bile artik benim bu durumumdan biktilar.

Bunu nasil hafifletebilirim..
Depresyon gibi bir donemdeyim..

Selametle kalin dua ile
Uzgunnn

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
saatkagit.jpg

Aleykum Selam..
Hayirli geceler..
Hiç bir sınav sizden önemli değildir. Sen bir yarış atı değilsin,
Sen cok guzel hassas,duygusal bir INSAN-sin...
sınav tek başına başarıyı ölçen, tartan bir ölçek değildir. Kendinize güvenmelisiniz Hayatın aslında tümü sınav, her an yeni bilgiler alıyoruz yeni durumlarla karşılaşıyoruz.
Hayatımızı sadece Üniversiteye girmeye bağlayamayız. Bir çok başarılı iş adamı, sanatcı, futbolcu vs. yüksek öğrenim görmemiştir.
Aklını mantığını ve yüreğini kullanmıştır. Başarılı insanların bir çok alanda hobileri, uğraşları vardır. Hiç biri tek boyutlu yaşamıyorlar...

Ayrıca siz ailenizin, çevrenizin sizden beklentisini değil, kendi ihtiyacınız ve hayalinizi gerçekleştirin...
Önemli olan sizsiniz. Size düşen çalışmak fiilini en iyi şekilde yapmak ve rahat olmak. Sonucu ne olursa olsun sabırla ve sükünetle değerlendirin.

Sınav öncesi stresi azaltmak için ayrıca gevşeme egzersizleri yapın, günde 3 sefer ve her seferinde 10 kez burnunuzdan derin nefes alıp içinizde tutun 10 a kadar sayın ağzınızdan yavaş yavaş verin.
Nefesinizi verirken de kendinize şu telkini yapın "içimdeki gerginlikler, kaygılar nefesimle beraber beni terk ediyor. vücudum rahat ve huzurlu...
Allah-a inanıyor ve güveniyorum...Ben elimden geleni yaptim..yapiyorum artik gerisi Allah a kalmis...

Ayrıca her sabah yarım saat jimnastik yapın, çıkın yürüyün, koşun, gezin...aklinizi, beyninizi, kalbinizi dinlendirin...

Rahatlatıcı huzur verici müzikler dinleyin.Bol bol gülün, komedi türü filmler diziler izleyin. Hiç bir şeyi gözünüzde büyütmeyin,sahip olduğunuz değerleri ve unsurları önemseyin, mutlu olun, unutmayın hiç bir şey sizin sağlığınızdan daha önemli değildir...

Etkili ders çalışma tekniklerini öğrenerek uygulamalısınız.
Zamanı etkili kullanma yöntemlerini uygulayarak, kişisel gereksinimlerinize önem verin.

Stresten uzaklaşacak sosyal aktivitelere zaman ayırın.

Sıkıntılarınızı paylaşacak insanlarla birlikte olun.

Düzenli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.sinir sisteminize dikkat edin..

Sınavın yaşamın ve öğrenmenin bir parçası olarak görün. Sınavı ölüm kalım meselesi olarak algılamayın.
Dualarimiz Sizin ile gunesim...

duaa..

Gunesim

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Cok tesekur ederim..

Dediklerini uygulucam allahin izniyle

Rabim yar ve yardimciniz olsun

Selametle kalin

Üst Alt