• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Şeytanın vesveseleri ile nasıl mücadele edilir?

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Şeytan kalbe devamlı vesveseler verir. Mesala bilgisayarında video yada müzik varken duanın kabul etmediğini iddia eder.Tabi dini açıdan sakınca yaratmayan video yada müzikler varsa dua yinede kabul olabilir. Ama şeytanın takıntı haline getirdiği her vesevenin yok olup gitmesi için doğru olmadığı kanıtlanılmalı ve iddia yok edilmelidir. Takıntı gerçek omadığı anlaşılınca yok olur.Kimi zaman dolgu dişi olanın gusülünün kabul olmadığını öne sürer. Ama bir insan namazdan sonra yaptığı bir duanın kabül olduğunu gördüğünde bunun doğru olmadığını anlar.Yani vesvese takıntı yok olur böylece. Her takıntı mantıksız ise kulak asılmadan görmezden gelinmelidir.Dinin mantığa aykırı bir kuralı yoktur.

Kayıtlıüye

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Şeytan akla hayale gelmeyen vesveseler verir. Mesela kısmetin kapalı çalışamaz veya evlenemezsin diyebilir. Çok ibadet edersen sen helak olursun yada ben helak olurum diyebilir. Müslüman olan aç kalır diyebilir. İnkarcı olmayana kimse iş vermez diyebilir. Müslümanı kimse sevmez diyebilir. Müslüman fakir olur diyebilir. Hasta olsanda ilaç kullanma diyebilir. Müslüman ilaç kullanmaz diyebilir.Ama bir kişi takıntılı düşüncelerin doğru olmadığını isbat ederse o takıntılı vesvese yok olur. Bir önceki bahsettiğim gusül abdestinin sahih olma mevzusu alimler tarafından farklı yorumlanmıştır. Dolgu dişi olanlar şafi veya maliki mezhebini taklit ederek gusül abdesti alabiliyor.

Batuhan66

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aynen Kardesim bu vesveseler beni de zamaninda bitirdi. Abdest alirken dirseklerini düzgün yikamadin, hadi üstünde idrar varsa, Sureyi yanlis okudun vs. sorular kafami kurcalayip bitirdi beni Abdesti bazen 3-4 kere aliyordum bu da beni baya yoruyordu ve beni Namazdan sogutma asamasina getirmisti. En Sonunda Okumayi tercih ettim Buhari, Muslim, Ebu Davud, Kuran meali ve sorularimin cevabini cok sükür bu kitaplarda aldim. Mesela :

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:

"Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz."

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

"Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler "Evet!.." deyince: "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)" dedi." [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

Onun bunun dedigine degil Kitabimizi ve Peygamberimizin verdigi Hadisleri Okuyun mutlaka cevabinizi bulacaksinizdir Insaallah.

Üst Alt