Şeytanın düşüncelerini benimsemenin sakıncaları nelerdir(Sanal ort.)?

K

Kendiniarayan

Kayıtsız
Misafir
Şeytanın düşüncelerini benimsemenin sakıncaları nelerdir? Şeytanın bir insana benimsettiği düşüncelerin bir kısmı küfür sayılarak imanın gitmesine sebep olur.

Bigisayar ortamında olan günahlardan bahsedeyim.Örnek olarak bir müstehcen film ve resimleri bilgisayara kopyalayıp her zaman izleme düşüncesi onu helal bir içerik saymaktır.Bir site izin vermemesine rağmen zevk için dolaylı yoldan dosya yada video indirmek ve bunu sürekli yapmak imanı götürür.Arkadaşlık sitelerine flört maksadıyla girip şehvet günahlarını sürekli işlemek imanı götürecek bir günah olur. Yani şehvet ile günah yasak ise bunu umursamadan işlemek imansızlığa sebep olur.Dinden çıkmamak, evlenmek için olursa ancak bu halde iman gitmeyebilir.

Elinizden geldiğince korsan video ve programlardan uzak durun.Çok zorunlu olmadığı sürece eğlence amaçlı indirilmez korsan video ve program.Komedi amaçlı filmleri bilgisayarınıza kopyalamayın ve özellikle korsan olarak.Zaten korsan olan haram olduğu için hiç bir zevk vermez.Yani takıntıdan dolayı farkında olmadan yararsız olsada izlersiniz bu tür videoları internetteki dini belge yada video şeklindeki içerikleride bilgisayara kopyalamadan internetten yararlanarak kullanın. Zaten dini kitaplar satılan kitap evlerinden alacağınız yada internetten sipariş ile cd yada kitap almak daha faydalı olur sizin için.

Kuran okumayı bilmeyenin video olarak kuran dinlemesinden, Ku'ran öğreten cd'ler alması ve öğrenmesi daha yararlı olur. İnternetten Ku'ran videolarını bilgisayarınıza indirmeniz esesasında çok doğru sayılmaz dinlesenizde bu size musallat olan cin yada şeytanın korkmasına neden olabilir. Her gün 3-4 saat Ku'ran okumak size zor gelebilir ama video olarak dinlemek kolaydır. Bu size musallat olan bir cin veya şeytan varsa onu korkutur. Zaten Ku'ran'ın bilgisayar ortamında sanal olan versiyonuna Ku'ran-ı Kerim demek doğru olmaz. Yani kitap şeklinde kağıda yazılmış gerçek olanına Ku'ran-ı Kerim demeniz doğru olur. Bu bilgilerde sizin için yararlı olur.
 
K

Kayıtsız Üye

Kayıtsız
Misafir
Kuran okumayı bilmeyenler televizyon ve radyodan kuran dinleyebilir.İnternetten ise,internet sitesi kendisi dosya indirmeye izin veriyorsa indirin kuran dosyalarını mp3 olarak.Hadis gibi bilgiler içeren yada alimlerin bilgileri bilgisayarınızda ve bir deftere yazılı olarak not alın.Bilgisayarınızda eğlence amaçlı bir içerik asla bulunmasın, namaz kılan bir kişi iseniz.
 
D

Doğruluk

Kayıtsız
Misafir
Şeytanın düşüncesini benimsemenin hükmü nedir?

İnternette araştırma yaparken"Şeytanın düşüncesini benimseyen kafir olur"şeklinde bir yorum gördüm.Bu konuda çok dikkatli olmak gerekli.Bu yorum bir alim tarafında mı söylenmiş bilemem.Vesvese konusunu araştırırken gördüm.Ama dikkatli olmak ve şeytanın düşüncesini benimsememek iyi olur.
 

Kayıtlıüye

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
45
Haram ve helal açıkça ortadadır. Bir bilgisayar verisinin,haram mı,helal mı,şirk mi,küfür mü yoksa günah mı olduğu üzerinde pek çok farklı açılardan değerlendirmeler yapılarak anlaşılır. Bir şarkı,bir oyun,bir program vs.. bunların dini açıdan değerlendirilmesi yapılmalıdır ve kullanmaya ondan sonra karar verilmelidir.Bir sanatçının albümü çıktığında eğer orijinal alma imkanı var ise orijinal alınmalıdır. Bir oyun yada program çıktığında orijinal alma imkanı var ise orijinal alınmalıdır. Orjinali bulunamadığı taktirde helal dairesine girecek olma ihtimali olabilir. Benim verdiğim örnekteki gibi farklı değerlendirmeler gerekir. Helal yada haram dairesine girmesi farklı yaklaşımlar ile belli olur. Her bilgisayar verisinin helal yada haram olduğu konusunda dini açıdan görüşlere bakılarak değerlendirme yapılması gerekir.
 
Üst Alt