Selamlaşmanın önemi ve fazileti

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,642
Selamlaşmanın önemi ve fazileti
Selamlaşmak çok önemli bir sosyal kültürdür. Selamla hayata başlamak kişinin kendisini etrafına ifade etmesi anlamına gelmektedir.

Selam, duadır iyi niyet göstergesidir. İslamiyette selam vermek sünnet, almak ise farzdır.

Selamünaleyküm: Allah’ın selamı üzerine olsun demektir. Daha geniş manası ise: Allah’ın selamı, yardımı, inayeti, hidayeti bereketi üzerine olsun demektir.

Selam ile ilgili ayette “Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.” (Nisâ Sûresi 86)

“Ey iman edenler! Kendi evlerinizden başka evlere, geldiğinizi hissettirip (izin alıp) ev sahiplerine selâm vermeden girmeyin. Bu davranış sizin için daha hayırlıdır. Düşünüp anlayasınız diye size böyle öğüt veriliyor.” (Nur Sûresi 27)

Allah Resul’ü Hz. Muhammed (A.S.M) selam ile ilgili şöyle buyurmaktadır: “Müslüman’ın Müslüman üzerindeki altı haktan biri de selam vermektir.” (Müslim)

“Selamı yayar, açları doyurur, sıla-i rahimde bulunur, gece herkes uyurken namaz kılarsanız, selametle Cennete girersiniz.”(Tirmizi)

Efendimizin selam ile ilgili daha bir sürü hadisi Şerif’i vardır.

Selamlaşmak, makam mevki enaniyetini sıfırlamaktır, garibana değer vermektir, etraf ve yakınları mutlu etmektir. Selamlaşmak çok önemli bir sünnettir. Selamlaşmak tebessüm etmektir. Tebessüm etmek mutluluk hormonu salgılar. Mutluluk hormonu insanı genç bırakır. Bir çok psikolojik sebeplerden oluşma ihtimali olan hastalıkların önüne geçer.

Selam deyip geçmeyin, selam verip geçin.
 
Üst Alt