Sadece Kuran-ı Kerim okumakla din öğrenilir mi?

İLiM DiLeNcİsİ

Rüyalar aleminden
Süper Mod
Mesajlar
709
İslamı anlamak için, sadece Kuran-ı Kerim okumakla din öğrenilir, islam yaşanır demek doğru değildir. Dinimizi öğrenip hayatımıza tatbik etmek; hak bir mezhebe uymak ve bu mezhebe ait hükümleri öğrenmekle olur. Sadece Kuran ve tefsir okuyup buradan bir sonuç çıkarmak islama uymak olmaz. Yüce Kitabımızdaki hükümleri Rasulullah efendimiz açıklamıştır. Bütün hükümleri sadece Kuran'dan çıkarmak mümkün olsaydı Anlaşamadığınız işin hükmünü Allah'a (Kur'ana) ve Resulüne (Sünnete) arz edin!) [Nisa 59] mealinde bir ayet gelmezdi herhalde veya Ayette Peygamberimiz'e s.a.v yönlendirme olmazdı.

Din nereden öğrenilir?

Peygamber efendimize uymanın gereğini ve Kur'an-ı Kerim'in açıklaması olan hadis-i şeriflere de uymanın önemini iyi anlamak lazım. Sünnet, yani hadis-i şerifler olmasaydı, namazların kaç rekat olduğu ve nasıl kılınacağı, zekat miktarı, orucun, haccın farzları, hukuk bilgileri bilinemezdi. Yani hiçbir kimse, bunları Kur'an-ı kerimden çıkaramazdı. Veya herkes kendi düşüncesi ya da menfaati doğrultusunda bir hüküm çıkarmaya kalkar, böylece ortada din, kural, hüküm diye birşey kalmazdı.

Rabbimiz c.c, alimlere uymayı emrediyor, (Alimlere sorun!) ve (Peygamberin emrettiğini yapın, yasakladığından sakının!)buyuruyor. (Nahl 43, Haşr 7)

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(De ki, Eğer Allah'ı seviyorsanız, bana tâbi olun!) [Al-i İmran 31]

(Ona tâbi olun ki, doğru yolu bulasınız.) [Araf 158]

(Resule itaat eden Allah'a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

Sonuç olarak, Kur'andan, mealden din öğrenmek mümkün olmaz. Her müslüman dinini Ehl-i sünnet alimlerinin kitaplarından yarrarlanılarak hazırlanan ilmilahallerden ve yine Ehl-i Sünnet hocalarımızdan öğrenmeye çalışmalıdır.

İmran bin Husayn hazretleri, (bize yalnız Kuran'dan söyle) diyene, (Ey ahmak, Kur'an-ı kerimde, namazların kaç rekat olduğunu bulabilir misin) buyurdu. Hazret-i Ömere de, farzların seferde kaç rekat kılınacağını Kur'an-ı kerimde bulamadık, dediklerinde buyurdu ki:

Allahü teala, bize, Muhammed aleyhisselamı gönderdi. Biz, Kur'an-ı kerimde bulamadıklarımızı, Resulullahtan gördüğümüz gibi yapıyoruz. O, seferde dört rekatlık farzları iki rekat olarak kılardı. Biz de öyle yaparız. (Mizan-ül-kübra)

Kur'an-ı kerimin gerçek anlamını öğrenmek isteyenin, din alimlerinin kelam, fıkıh ve ahlak kitaplarını okuması gerekir. (Hadika)
 

Muhammed mehdi

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1
Bu nedenle Biz bu Kuran'ı akılda kolay tutulur kıldık. Öyleyse, yok mudur ondan ders almak isteyen?
(54-KAMER Suresi 32.Ayet)
 
Üst Alt