Sabah namazının vakti

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun Aleyküm Gönül sızım hocam,

Ben sabah namazına kalkmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hatta kalkmak için dün akşam kenzül arş duasını okudum, sonra saatimi namaza göre ayarladım. Kalktım saat 5:20 geçiyor. Hava aydınlık, ben de olmaz diye uyudum, sonra fark ettim ki ben saatleri bile tam bilmiyorum. Yani en geç kaçta kılınır hocam? Yaşadığım şehirde imsak:03.23 güneş:05.14 bana bilgi verebilir misiniz?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamun Aleyküm Gönül sızım hocam,

Ben sabah namazına kalkmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Hatta kalkmak için dün akşam kenzül arş duasını okudum, sonra saatimi namaza göre ayarladım. Kalktım saat 5:20 geçiyor. Hava aydınlık, ben de olmaz diye uyudum, sonra fark ettim ki ben saatleri bile tam bilmiyorum. Yani en geç kaçta kılınır hocam? Yaşadığım şehirde imsak:03.23 güneş:05.14 bana bilgi verebilirmisiniz?

Aleykümselam, Gönül sızım da size cevap verecektir zannediyorum. Benim dikkatimi çekti bende size cevap vereyim.

Şu anda yaşadığınız yerde imsak 03.23 ise bu saaten itibaren sabah namazını kılabilirsiniz. Ta ki güneş doğana kadar yani 05.14'e kadar. Bu saatler arasında istediğiniz zamanda kılabilirsiniz.

Hanefi iseniz uygulamada hanefiler güneş doğmasına 20-30 dakika kala namazı kılarlar. Camilerde de uygulama böyledir. Şafiler ise daha çok imsak vaktine yakın kılarlar sabah namazını. Fakat sonuç olarak sizin için hangi vakit uygunsa o zaman kılabilirsiniz namazınızı sorun teşkil etmez. Tabi müsaitseniz çok da güneşin doğmasına yaklaşmadan kılın namazı. Fakat işte bazen uykuya yenik düştüğünüz zamanlarda en son güneşin doğma vaktinde namazı bitirmiş olmanız lazım.

parlakkk

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Evet hanefiyim, ALLAH razı olsun serdar kardeşim. İnşallah bundan sonra kaçırmıyıcağım sabah namazımı. Hiç bir şey yapamıyorum islamiyet adına, en azından beş vakit namazımı kılayım:)

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Evet hanefiyim, ALLAH razı olsun serdar kardeşim. İnşallah bundan sonra kaçırmıyıcağım sabah namazımı. Hiç bir şey yapapmıyorum islamiyet adına, en azından beş vakit namazımı kılayım:)

Namaz bir insanın vücudundaki baş(kafa) kısmı gibidir. Kolsuz, bacaksız, elsiz, ayaksız, bile insan hayatını devam ettirebiliyor. Fakat başsız insan olmaz.

Üst Alt