Ramazanda Fitne Çıkaranlar

turangida

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Ramazanda Fitne Çıkaranlar
Ahh benim ülkem
Her kritik dönemeçte, Ramazan ayı ve bayramlarda "bozuk çorbayı" durmadan karıştırıp millete yedirmeye çalışanlardan sende bizim gibi yoruldun ama ne fayda!
Oruç tutmadığı için tartaklandığı, şortlu otobüse bindiği için yumruk atıldığı tarzında yapılan asparagas haberlerden tut da Kurban Bayramı'nda horoz kesin diyene ve İslam dininde başörtüsü yoktur saçmalığına kadar hepsini gördün.
hayirli-ramazanlar14.jpg

İnsanların açlıktan öldüğü bir dünyada yine birileri çıktı ve toplumun zihninde karışıklık olmasını özellikle istercesine "teravih namazı yoktur" diye garip bir iddia ortaya attı. (Bu iddia aslında geçen yıl başka bir hoca tarafından söylenmişti de Yaşar Nuri Öztürk bu yıl daha güzel bir malzeme bulamadığı için olacak, gündeme atıverdi yine!)
Dikkat edin İslam Alemi için büyük önem arz eden bu gibi günlerde özellikle sansasyonel konular seçiliyor.
'Teravih diye bir namaz yoktur' açıklaması ile da yetinmeyip Hazreti Peygamber'in yasakladığı bir namazdır' iddiasında da bulunuluyor. İyi tamamda maden İslam dininde olmayan bir namaz o zaman Hz. Peygamber ne diye yasaklasın!
İslam Âleminde bin 400 yıldır teravih namazı kılınıyormuş, güvenilir kaynaklarda bu namazın nasıl kılındığı anlatılıyormuş, hiç önemli değil. Bir bunlar alim ya"!
Mevzu ile i ilgili araştırma yaparken konu hakkında açıklama yapan Türkiye Diyanet ve Vakıf Hizmetleri Kolu Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası (Diva-Sen) Genel Sekreteri Osman Çamur'un şu sözleri çok dikkatimi çekti: 'Mezhepler ya da Hadisler bizi ilgilendirmiyor' derlerse onların sözü de bu ümmeti ilgilendirmez. Teravih namazı sünnettir ve bu namaz kıyamete kadar ifa edilecektir"
Öyle ya; Horoz mu keseceksiniz kesin, teravih mi kılmayacaksınız kılmayın! Ne sizin yaptıklarınız ne de Çamur'un söylediği gibi sizin sözünüz ümmeti ilgilendirmez.
Dilerim ortaya çıkarılmak istenen fitnenin karşısında Diyanet İşleri Başkanlığı da gerekli açıklamayı yapar.
Ne gerek var. Bu konuyu tartışmaya bile değmez diyenler de olacaktır. Onlara şunu söylemek isterim ki; Belki siz biliyor ve inanmıyor olabilirsiniz. Ancak bilmeyenler ve inanacak olanlar için bu büyük bir fitnedir. Size hemen bir örnekte vereyim; Örtünmeye ilk karar verdiğim yıllarda İslam dinini yeni öğrenen biri olarak Yaşar Nuri Öztürk'ün "Başörtüsü İslam dininde yoktur" yalanı bana bir ileri bir geri adım attırmıştı. Bilmiyordum ve gerçeği arıyordum. Bir yanda başörtüsü taktığında sana her şeyi terk edeceğini, hayatını yeniden kurman gerektiğini sürekli söyleyen ve seni ikna etmeye çalışan nefsin, bir yanda da gerçekler vardı. İnsanoğlu bazen yalan olduğunu düşünse bile köşeye sıkıştığını düşündüğü zaman o yalana bile sarılabilecek konuma geliyor. O günleri hatırlıyorum da, başörtüsünün İslam'ın emri olduğunu bana sürekli hatırlatan kalbimin tüm yorgunluğuna rağmen araştırmadığım kitap kalmamıştı. Çünkü nefis ve şeytan sürekli o yalanın peşinden koşmam için bendenizi kandırmaya çalışıyordu. Yüzlerce kaynağı taradım sadece ortaya atılan fitnenin içime yerleşmemesi için. Bilesiniz ki hiç kolay olmadı.
Teravih namazı sünnet olan bir ibadet olabilir. Ama Hz. Peygamber o namazı kılmışsa bunda tüm İslam Alemi için büyük yararların var olduğu kesindir.
Her şey bir kenara bırakın;
Olayın vahameti için Hz Peygamberin söylediği tek şu söz bile yeter.
"Fitne uyuyan bir yılandır, uyandırana lanet olsun."

Üst Alt