Peygamberimiz (s.a.v)`e Salavat Getirilmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

CWBigB@ng

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Peygamberimiz (sav)'e salavat getirilmesi, Kur'an ayetiyle sabittir: "Muhakkak ki Allah ve melekleri Peygambere hep salât ederler. Ey iman edenler! Siz de ona salât edin ve tam bir içtenlikle selâm verin." (Ahzab Suresi, 33/56)

Allah Rasulü (sav) de pek çok hadislerinde, dua ederken kendilerine salavat getirilmesini istemiş ve bunu duanın kabulü için bir vesile olarak zikretmişlerdir.

Tirmizi'nin rivâyet ettiği bir hadiste de Peygamberimiz: "Beni, hayvanına binen yolcunun maşrabası yerine tutmayın. Bana, duanızın başında, ortasında ve sonunda salât okuyun." (Tirmizî, Salât, 352) buyurmuşlardır. Ayrıca Hz. Übey b. Ka'b'ın (ra) naklettiğine göre bir keresinde Rasulullah (sav) birisine dua edeceği vakit önce kendisine dua (salât ü selam) ederek başla, dedi. (Tirmizî, Daavât, 10) Bir başka defasında Allah Rasulü (sav), huzuruna gelen bir sahâbi kendisine çok salavat getirdiğini söyleyince, Efendimiz (sav) o şahsa, güzel bir şey yaptığını ve bunu daha fazla yapmasını söyledi. O arttırdıkça Rasulullah da onu daha fazla salavat getirmeye teşvik etti.

Bizler de bu emrin gereği olarak, Nâm-ı Celîl-i Muhammedî yâd edilince salât ü selâmlardan birisiyle onu anmalı ve onu hep böyle bir tazimle yâd etmeliyiz.

Elimizden geldiği kadar okuyabileceğimiz kadar Salavat okumaya gayret edelim, inşAllah Allah dualarımızı kabul eder.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
selamün aleyküm, yazınızın altına eklediğiniz link ve yazı içinde bulunan adet sözcüğü değiştirilmiştir... Yazınız iyi niyetli bir, hatırlatma mesajı olarak forumda kalabilir... Fakat adet belirtmek ve bunları bir elde toplamak gerekmez kardeşim... Herkes her işinde her yolculuğunda her boş kaldığında, başka işlerle uğraşacağına salavat söylesin, saymaya biryere eklemeye gerek yok... son zamanlarda herkes bu salavat toplama işine soyunuyor... Hangi dine, hangi kitapta, hangi sünnette bu uygulama var.. Salavat söylemeye teşvik etmek, çok güzel devam edelim, fakat getirin söylediğiniz salavatları şurada toplayalım demek, adedi altına yazın biz toplarız demek dinde yok... Burada kendi forumumuzdada etkinliğimiz var fakat toplama, çıkartma, ekleme sayma v.s yok, isteyen hem diliyle ikrar eder hem kalemiyle yazar okadar. O da Peygamberimizi hatırlamak, belki de bu vesileyle bir sünnetini hayata geçirmeye teşvik amaçlıdır... İnsanları, "Ben Peygamberimize binlerce salavat okudum, eh artık vazifemi yaptım düşüncesine sevk etme tehlikesi var" ...Oturduğumuz yerden binlerce salavat okumakla görev yerine gelmiyor...Bunun bilincinde olalım inşAllah.Allah c.c Doğru yapılan amelleri makbul eylesin... Amin...

CWBigB@ng

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Sayı belirmedim sanıyordum. şu kadar salavat çekecen diye birşey demek benim haddime değil tabi. Tek elde toplama konusu demeyelimde linke de sonuçta bu dinimiz için yapılan bir kampanya böyle hayırlı işler için yapılan kmpanyaların başarıya ulaşması için tekel yada taraf gibi düşünmeseniz iyiydi yinede konuyu silmediğiniz için allah razı olsun.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Sayı belirmedim sanıyordum. şu kadar salavat çekecen diye birşey demek benim haddime değil tabi. Tek elde toplama konusu demeyelimde linke de sonuçta bu dinimiz için yapılan bir kampanya böyle hayırlı işler için yapılan kmpanyaların başarıya ulaşması için tekel yada taraf gibi düşünmeseniz iyiydi yinede konuyu silmediğiniz için allah razı olsun.

Allah cümlemizden razı olsun kardeşim, sonuçta bir link verilmiş, okuduğunuz kadarını sayın, buraya ekleyin denmiş, bencede böyle uygulamalara girmeseniz daha iyi, gönlünden geçtiği kadar saymadan okumak daha iyi bence... sonra insanlar okudukları salavatları sayıp neden size bildirsinler, bunda amaç ne belli değil...Ayrıca islamda böyle bir uygulama yok..İleride bu dinin bir emri gibi algılansa ve uygulansa, salavat okumayıp, bunları saymayanlar ve toplayıp da biryere eklemeyenler, sanki bir dini vecibeyi yapmamış gibi sıkıntı duysa... Bunda kimin vebali olacak... bidatlar bu şekilde doğuyor, sonradan dini bir vecibe gibi algılanıyor...Her foruma girin, salavatı şerifeleri okumaya teşvik edici ve özendirici yazılar yazın tamam katılıyorum...Ancak bunları sayın sonra şuraya ekleyin dedinizmi... Benim hevesim kaçıyor kardeşim vesselam...

Dinimiz için yapılan bir kampanya demişsiniz , güzel kardeşim bunun dinimize ne gibi bir katkısı ve faydası var, keşke anlatsanızda biz de öğrensek... Oturduğun yerden dilinle salavat söylemekle bir katkı olmaz...

Kampanyanın başarıya ulaşması için demişsiniz, hangi başarıya yani 5 trilyon ağızdan salavat söylense, bu ne gibi bir başarının göstergesidir? Bunları söylenmekle hangi başarı kazanılmış olur??? Keşke ifade etseniz bunu da anlasak...

Niyetiniz mutlaka iyidir buna inanıyorum, ancak dinde olmayan birşeyi yapıyorsunuz...Kötü yapıyorsunuz da demiyorum ancak, sayı ve toplama işini kaldırarak salavata teşvik ve özendirmek amaçlı faaliyetler daha iyidir diye düşünüyorum...İlerde bidat durumuna gelmesin, Dinde olmayan uygulamaların ta hayatımızın içine kadar girdiği bu zamanda birde bunlar olmasın kardeşim...

CWBigB@ng

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Tabiki Allah için Allah rızası için salavat çeksinler. Lakin oradaki amaç daha fazla insanın ilgisini çekmek. Herkese ailesinden çevresinden Salavat getir Peygamver efendimizi hatırla vs. sürekli söylüyorlardır ama böyle kampanya şeklinde bir hedef belirleyerek daha fazla kişinin katılımı sağlana bilir yoksa sende yazdıklarında haklısın.

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Tabiki Allah için Allah rızası için salavat çeksinler. Lakin oradaki amaç daha fazla insanın ilgisini çekmek. Herkese ailesinden çevresinden Salavat getir Peygamver efendimizi hatırla vs. sürekli söylüyorlardır ama böyle kampanya şeklinde bir hedef belirleyerek daha fazla kişinin katılımı sağlana bilir yoksa sende yazdıklarında haklısın.
selamun aleyküm güzel kardeşim, serdar ve sizin yazılarınızı okudum inceledim tabiki herkesin farklı düşünceleri, farklı fikirleri var, neticede her ikinizde düşüncelerinizde haklısınız ve ben de size kendi düşüncemi söyleyeyim,
kimisi isterse hiç aralıksız efendimizi dilinden düşürmez milyonkere salavat getirir, kimisi günde birkez efendimize salavat getirir ama milyonkez salavat getiren (tesbih çeken) kadar sevap alır
yani salavat çekmenin sayı adeti olmaz kardeşim.
düşüncelerinizi bizlerle paylaştığınız için allah razı olsun. selametle inş.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
neyse kardeşim, tabiki ifadelerim kendi düşüncelerimdir, kimseye karışamayız, zaten birçok kişi bu faaliyeti yapıyor, engellemek mümkün görünmüyor, her sene hızla yayılıyor, hatta bazı topluluklar, toplanan salavatlar için paralı geceler düzenleyip, anma kutlama v.s gibi şeyler de yapıyorlar. inşAllah seneler sonra sonra ibadet olarak algılanmaz, Herkes amelinin karşılığını nasıl olsa görecek..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah Resûlü’ne bir sahabi; ‘bütün salavatımı senin için kılıyorum’ deyince,
“Bu senin hem dünya, hem de ahiret ile ilgili işlerin için kâfidir”
buyurmuştur.

Allah Resulüne salavat getirmek, en bereketli, en faziletli, saadeti dareyn için en faydalı ibadetlerden biridir.
Hakkıyla yapılırsa sevabı da çok büyüktür. Amelleri tathir eder, hataları örter, manevi dereceleri yükseltir.
Allahumme sallı ala seyıdına muhammed ve ala alı seyyıdına muhammed
Bu Gece "CUMA" Gecesi..
Bu Gece çokça salavat Getirmeniz temennisiyle...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Allah Resûlü’ne bir sahabi; ‘bütün salavatımı senin için kılıyorum’ deyince,
“Bu senin hem dünya, hem de ahiret ile ilgili işlerin için kâfidir”
buyurmuştur.

Allah Resulüne salavat getirmek, en bereketli, en faziletli, saadeti dareyn için en faydalı ibadetlerden biridir.
Hakkıyla yapılırsa sevabı da çok büyüktür. Amelleri tathir eder, hataları örter, manevi dereceleri yükseltir.
Allahumme sallı ala seyıdına muhammed ve ala alı seyyıdına muhammed
Bu Gece "CUMA" Gecesi..
Bu Gece çokça salavat Getirmeniz temennisiyle...

İnşAllah, salavatı çokça söyleyelim doğrudur, aynen katılıyoırum, ancak sayıp toplayıp biryerlere eklemeyelim inşAllah, Toplamak faziletli olsaydı, ibadetin en güzelini yapan sahabe efendilerimiz, bu fırsatı kaçırırlarmıydı acaba? siz hiç duydunuzmu sahabenin böyle birşeyler yaptığını??? Varsın herkes gönlünce söylesin, anlayarak 1 tane söylesem bana yeter...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

Eh ne diyelim kardeşim, Salavatı hatırlatman güzel olur, bunu söylemiştim, ancak salavatı say şuraya ilave et dediğin zaman, inan benim hevesim kaçıyor.. Bu forumda bir kardeşimiz buna benzer bir paylaşımında kullanmıştı bu kelimeyi benim çok hoşuma gitti, şöyle diyordu, salavat benim gönlümün hazinesidir, dilediğim kadar okur dilediğim gibi Efendime sunarım, yada buna çok yakın bir cümleydi, tam hatırlayamadım... neyse kardeşim, ilgi çekeyim derken, insanları uzaklaşmasın inşAllah, Biri bana salavatı say, şuraya ekle biz toplarız dediğinde, kendimi aciz gibi hissediyorum, yani ben salavatı niye sayayım, dinde yok ki böyle birşey, sonra neden sana haber vereyim, efendimize selamı toplayan mı iletecek, ben söylerim, toplulukları yönlendirmek istemenin manası yok...Ben her duyduğuma, her söylenene inanalardan değilim, Birinin veya birilerinin sanki bir mehdi gibi ortaya çıkıp, haydi kardeşler, okuyun salavatları, toplayın ,sayın ahanda getirip buraya ekleyin, bu bizi kurtararcak, dini kurtaracak, şöyledir böyledir, falandır feşmandır...diyerek ortaya çıkması bana göre ters...sakın kızmayın bu benim kendi düşüncem daha önce belirttim... Bakıyorum dinde yok, Kitapta yok, sünnette yok.. zaten dinin gereklerini tam olarak yapmakda zorlanıyoruz, bocalıyoruz. Birde İnsanların ortaya attıkları şeylerle uğraşmayalım, ayrıca bidat olma tehlikeside cabası...bilmem anlatabildim mi, kendimi dinde olmayan bir uygulamaya zorlanmış gibi hissediyorum mesele bu... O nedenle teşvik değilde, engelleme gibi oluyor bana Allah cümlemizin yardımcısı olsun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt