Oruç insanın Ruhunu kuvvetlendirir

turangida

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
28

Büyüklerimiz diyorlar ki; kalp ile mide yakın, birbirlerinin altında üstünde olan iki tane uzuv. Birisi dolduğu zaman ötekisi boşalır. Yani insanın midesi tıklım tıklım dolu olduğu zaman kalbi, gönlü iyi çalışmıyor. Uyku bastırıyor, gözleri mahmurlaşıyor, midesi dolu insanın duyguları zayıflıyor, gaddarlaşıyor, şehevi arzuları artıyor filan. Midesi boş olduğu zaman da kalbi nurlanıyor, kalbi nur doluyor, güzel duygular doluyor, gözleri yaşarıyor, hassaslaşıyor, rikkatli bir insan oluyor, lirik bir insan oluyor; batılıların tabiri ile şiir dolu, duygu dolu bir hassas insan oluyor.
Oruç, insanın o halde ruhunu da nurlandıran, ruhunu güçlendiren, gönlünü çalıştıran, duygularını harekete geçiren bir ibadet oluyor.

Prof. Dr. Mahmud Es'ad Coşan (Rh.a)
 

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Mesajlar
9,171
Allah razı olsun kardeşim Emeğine sağlık,
 

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1,199
allah razı olsun kardeşim.Rabbim hocamzın tavsiyelerini yerine getirmeyi nasip etsin.Yolundan ayırmasın bizleri...
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,567
Hayırlı bereketli ramazanlar

Oruç tutanlar Kur'ân-ı Kerîm'de güzîde zümre arasında zikredilmişlerdir. Nitekim Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)in zevceleri, annelerimize yönelik hitapta oruç tutanlardan seçkin bir zümre olarak bahsedilmiştir. "O sizi boşarsa, ola ki Rabbi sizin yerinize ona sizden daha hayırlı olanları, (Allâh'a) teslim olanları, iman edenleri, namaz kılanları/ gece namazına devam edenleri/, tevbe edenleri, ibadete devam edenleri, oruç tutanları dul ve bâkire eşler olarak verir."
 
Üst Alt