Oğlum konuşmuyor ve korktuğu için tuvalete gitmiyor

S

SELGA

Kayıtsız
Misafir
Benim 4 yaşında kadir mert adında bir oğlum var. Tam konuşamıyor ve korktuğu için tuvalete gitmiyor. Bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Selamünaleyküm,
“Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî -Ya Rabbî, genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü!” (Ta Ha, 20/25-28) Ayeti çocuğun üstüne okumaya devam edin. Duayı bırakmayın. Rabbim şifa verir inşALLAH.

Çicey

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleyküm, endişe etmeyin bazı çocuklar geç konuşabiliyor kreşe gönderdiniz mi. Gitmiyorsa gönderin yarım günden başlayarak faydasını görürsünüz diye düşünüyorum. Benim arkadaşımın çocuğu ismini bile söyleyemiyordu okula verdiklerinden beridir de susturamıyorlar çok da güzel konuşuyor. Tuvalet sorunu da kim bilir çocuk neden korktu belki kendinden parça kopuyor yitiyor diye zannediyor kimbilir içine düşüncem diye korkuyor, kabızlık çok çekti mi ondan da korkuyor olabilir. Çocukların psikolojisi gerçekten çok farklı aynı dönemlerden bizlerde geçtik ama onları anlamakta hepimiz zorlanabiliyoruz. Çocuklar anne babalarından güç alırlar hiç lazımlığa oturtup birlik tuvalete oturmuşmuydunuz çok küçükken yapardık biz çok işe yarardı korkuyu gidermek için tuvalet korkusu çocuklarda sık rastlanan bir durum. Size bir anne olarak tavsiyem bir çocuk psikoloğuyla görüşün size çizeceğiniz yolu gösterir. Endişenizi anlıyorum ama olabildiğince çocuğunuza endişeyle yaklaşmayın sakin olun, bol bol kitap okuyun büyük resimli,kreşe gitmiyorsa gönderin, bol bol dua okuyun inanıyorum her şey düzelecektir hayırlı geceler.

serife1

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Benim oğlum da 4 yaşında, inanın sayısız korkusu var, bunlar için dua ayetleri okumanızda fayda var. Yegenim de 4 yasında babası yurt dışına göreve giderse her yere işiyor, gecen sene yeni alınan koltuk takımı düşünün ki birgün temiz kalmadı. Çocugunuza daha fazla sevgi gösterin, eğer baba ya da siz çok fazla kızıyor ya da olumsuz eleştirilerde bulunuyor ve rahatsızlıgından ötürü rahatsız oldugunuzu ima dahi ediyor olsanız kendi aranızda konuşurken bundan bile etkilenir çocuk. İnşallah en kısa zamanda daha düzgün konuşur ve korkularından emin olur, yer gök dua üzerine, dua edin bol bol. Rabbim şifasını verir inşallah.

Üst Alt