Nisanliydim ayrildim

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selam aleykum herkese ben nisanlandim ama kismet olmadi yani bozuldu,uzaktan akrabamiz olurdu önceden onu görmemistim beni görmeye geldi tanistik tlfda yirmi gün konustuk bir karar vermemi istedi evlilik konusunda,benim icin karar vermek cok kolay degil Allah a hergün dua ediyordum ne karar versem diye,istihare namazina yattim ama birsey göremedim bir arkadasim benim yerime istihare namazina yatti. Rüyasinda berrak bir su gördügünü söyledi.Sonra zaman geciyor hala ne karar verecegimi bilemiyorum bu insan hakkimda hayir mi yoksa ser mi,yakin zaman icinde tanidigim bir teyze vardi van depreminden dolayi istanbula geldigini söylemisti. Bizde bazen yardimda bulunuyorduk bazen bize oturmaya gelirdi dua ederdi.Ne karar versem diye düsündügüm günlerden bir gün tam disari cikarken teyze arkamdan beni cagirdi biraz nefes nefese kalmisti,dediki kizim ben seni dün gece rüyamda gördüm, beni istemeye cok insan geliyor ama karar veremiyorum dedin bana.Bende sana diyorumki seni istemeye gelen en son kisi hakkinda hayirlidir.Teyzenin bunu söylemesine cok sasirdim ve Allah tarafindan isarettir dedim,evlilik kararini kabul ettim bir hafta sonra nisanlandik.önce hersey cok iyi gidiyordu ama zaman gectikce anlasamamaya basladik biz daha cok tlfda konustuk,onun görevi nedeniyle baska bir sehirde calisiyordu.Evlilige az zaman kala icim iyice huzursuz olmustum istedigim insan bu degildi ne dis görünüs olarak nede kisilik olarak sirf teyze hayirlidir dedigi icin, icime tam olarak sinmeyen bir insana evlenebiliriz demistim basta tlfda konustugumuzda fikirlerimiz cok uyusuyordu dis görünüs olarak tam istedim gibi degildi ama aklimiz uyusuyor önemli olan budur diyordum. Ama zaman gectikce fikirlerimizde artik uyusmuyordu bize biraz zaman tani dedim ona, ama o hemen evlenelim diyordu olsun bitsin. Benim ise kafamda soru isaretleri varken evlenemezdim.ve evliligimize son on gün kala nisani bozdum..iyi mi yaptim kötü mü bilemiyorum? ben ona hakkimi helal ettim ama o bana hakkini helal etmedi, cok beddua etti.Ah ne yapacagimi bilmiyorum niye böyle oldu ...Bu bir imtihan miydi?Rabbim herkese yar ve yardimci olsun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam..
Ahh kardesim hep derim ki ; insan Belirli bir ruhî ,idraki ve kisisel olgunluğa gelmeden evliliğe yanaşmayın. Çünkü evlilik, evcilik
oyunu değil. "Biraz oynar usanırsam eşyalarımı alıp eve dönerim." diyemezsiniz...
ortada Kul HAKKI ve bu evlilikte etkilenen etrafinizda onca insanin da HAKKINA giriyorsunuz..

"Benim ise kafamda soru isaretleri varken evlenemezdim" peki kafanizdaki Soru isaretleri var iken nasil nisanlanmaya karar verdiniz?

Kardesim Size her kes nasihat verebilir.. boyle soyle yap diyebilir herkesi dinleyin ama sadece kalbinizin ,aklinizin ve kendi ruh ve vicdaninizin sesi ile hareket etmelisiniz...etmeli idiniz...
ama artik olan oldu.. Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun...
Evlilik gonul isi baskasinin fikri ile uygulanmiyacak kadar kutsal bir beraberligin baslangicidir...
neyse her seyin bir sebebi hikmetti vardir..
Bu da sizin imtihaniniz ama ayrildiginiz nisanliniz hakkinda tek kotu kelime soyklemeyin..
anlasamadik.. farkli bakis acisi ve farkli menzil ve hedeflerin insani oldugumuzu fark ettim diyerek gercegi soyleyin..
Hayirli Geceler...

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selam Gönül sizim kardesim benim hatam onu iyice tanimadan ve kendi hislerimle hareket etmemem,o kadina inandim..Zaten aradan dört ay gecti ayrilmamizin.Bazen aklima geliyor iste neden böyle oldu diye bende böyle olmasini istemezdim ama o bana zaman vermedi ailesi cok üstüme geldi, hemen olsun bitsin istiyorlardi. Bende ilerisini düsünerek evlenip bosanmaktansa simdi ayrimak belki daha iyi olur dedim.Maddi olarakta bazi masraflari kasiladim hak gecmesin diye..onunda hatalari var beni beklemeyen o..

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selam Aleykum bana yardimci olur musunuz?
Ben nisanlimdan ayrildiktan sonra, tutulan dügün salonun parasi,bastirilan dugun kartlarin parasi, esyalarin kargosunun parasini,bana bir miktar para vermisti ceyiz icin hepsini ona geri verdim yanimda hicbirseyi kalmadi.
Altinlarida geri verdim,bana aldigi nisan yüzüklerini satip cikan fark parayida benden alacagini söyledi sonrasinda vazgecip istemedi.
Biz nisanliyken kiralik bir daire tutulmustu bize,ici biraz eski oldugu icin tadilat yapildi.
Nisanlimin Babasi o tadilatin parasinida sizden istiyoruz dedi,
Biz o zaman vermek istemedik ama bugünlerde kafam cok karisik.
ACABA KUL HAKKI OLUR MU DIYE...
LÜTFEN ENGIN BILGILERINIZLE BENI AYDINLATIRSANIZ cok sevinirim.
BILIYORSUNUZ KUL HAKKI RABBIMIN AFFETMEDIGI BIR GÜNAHTIR.
BEN TEKRAR ONU ARASAMM MI TADILAT PARASI ICIN??
KUL HAKKI OLMAMASI ICIN NE YAPMAM GEREK?
Ben hakkimi ona helal etmistim ama o etmiyecem demisti:(
Bana hakkini helal etmesi icin ne yapmam gerekiyor:(
KUL HAKKIYLA ILGILI ARASTIRMA YAPTIM AHIRET HAYATINI MAHFEDEN BIR GÜNAH...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Selam aleykum herkese ben nisanlandim ama kismet olmadi yani bozuldu,uzaktan akrabamiz olurdu önceden onu görmemistim beni görmeye geldi tanistik tlfda yirmi gün konustuk bir karar vermemi istedi evlilik konusunda,benim icin karar vermek cok kolay degil Allah a hergün dua ediyordum ne karar versem diye,istihare namazina yattim ama birsey göremedim bir arkadasim benim yerime istihare namazina yatti. Rüyasinda berrak bir su gördügünü söyledi.Sonra zaman geciyor hala ne karar verecegimi bilemiyorum bu insan hakkimda hayir mi yoksa ser mi,yakin zaman icinde tanidigim bir teyze vardi van depreminden dolayi istanbula geldigini söylemisti. Bizde bazen yardimda bulunuyorduk bazen bize oturmaya gelirdi dua ederdi.Ne karar versem diye düsündügüm günlerden bir gün tam disari cikarken teyze arkamdan beni cagirdi biraz nefes nefese kalmisti,dediki kizim ben seni dün gece rüyamda gördüm, beni istemeye cok insan geliyor ama karar veremiyorum dedin bana. Bende sana diyorumki seni istemeye gelen en son kisi hakkinda hayirlidir.Teyzenin bunu söylemesine cok sasirdim ve Allah tarafindan isarettir dedim,evlilik kararini kabul ettim bir hafta sonra nisanlandik.önce hersey cok iyi gidiyordu ama zaman gectikce anlasamamaya basladik biz daha cok tlfda konustuk,onun görevi nedeniyle baska bir sehirde calisiyordu.Evlilige az zaman kala icim iyice huzursuz olmustum istedigim insan bu degildi ne dis görünüs olarak nede kisilik olarak sirf teyze hayirlidir dedigi icin, icime tam olarak sinmeyen bir insana evlenebiliriz demistim basta tlfda konustugumuzda fikirlerimiz cok uyusuyordu dis görünüs olarak tam istedim gibi degildi ama aklimiz uyusuyor önemli olan budur diyordum. Ama zaman gectikce fikirlerimizde artik uyusmuyordu bize biraz zaman tani dedim ona ama o hemen evlenelim diyordu olsun bitsin. Benim ise kafamda soru isaretleri varken evlenemezdim.ve evliligimize son on gün kala nisani bozdum..iyi mi yaptim kötü mü bilemiyorum? ben ona hakkimi helal ettim ama o bana hakkini helal etmedi, cok beddua etti.Ah ne yapacagimi bilmiyorum niye böyle oldu ...Bu bir imtihan miydi?Rabbim herkese yar ve yardimci olsun...
Aleyküm selam kardeşim, hergün vijdan azabından içinizi kemiren bu derdinize karınca kararınca dilimin döndüğü, aklımın erdiği kadar bende birşeyler yazayım bakalım, yazdıklarım belki birnebze olsun yaranıza merhem olur ama ben bu konularda serdar ve gönül sızım hocam kadar bilgiye sahip olmasamda hayat mektebinde öğrendiklerimi sanada öğreteyim, benim hayat mektebinde öğrendiğim en önemli şey, (sözüm meclisten dışarı) ''değil insanlara, öz kardeşine bile güvenmiyeceksin'' dir.
Benim anlayamadığım mesele şu, sizi rüyasında görüp, sonrada, belkide hayatını karartacak kararı vermene sebep olan teyze evliyamışmı,ki sana, ''seni istemeye gelen en son kisi hakkinda hayirlidir'' dedi,de siz bu kişiye inandınız...
nişanı bozmakla iyimi yaptın kötümü yaptın bunu anca allah bilir, ama benim düşüncem, ''davul bile dengi dengine vururmuş'' hem nişanlınızın acelesi neymiş, gümrükten mal kaçırır gibi hemen evlenelim demesindede bir anormallik var, insan oğlu nedir, nasıl biridir, huyları nasıldır, hemen tanınmazki manavdan kavunmu alıyorsunki altına üstüne bakıp nası biri olduğunu anlayasın,
siz hakkınızıda helal edip nihai kararınızı vermişsiniz kardeşim bencede iyi yaptınız çünkü siz zaman istediğinizde size zaman vermeliydi, insanları tanımak için zaman çok önemlidir dört ayda insanın ne olduğu anlaşılmaz,ki bazılarını dört yıl geçsede anlayamazsınız, öyle insanlar varki, kimisi yüzüne güler arkandan kuyunu kazar, kimisini dost sanırsın ama aslında o sizin paranızın dostudur.

Selam Gönül sizim kardesim benim hatam onu iyice tanimadan ve kendi hislerimle hareket etmemem,o kadina inandim..Zaten aradan dört ay gecti ayrilmamizin.Bazen aklima geliyor iste neden böyle oldu diye bende böyle olmasini istemezdim ama o bana zaman vermedi ailesi cok üstüme geldi, hemen olsun bitsin istiyorlardi. Bende ilerisini düsünerek evlenip bosanmaktansa simdi ayrimak belki daha iyi olur dedim. Maddi olarakta bazi masraflari kasiladim hak gecmesin diye..onunda hatalari var beni beklemeyen o..
heee kişiyi tanımana fırsat vermeden, hemen oldu bittiye getireceklerdi, nebu acele ya huu yangından malmı kaçırıyorlarmış, valla nişanı bozmakla bence iyi yaptın kardeşim, bak mesela bir mağazaya gidersin alcağın herneyse onun pahalısını alırsın, neden çünkü ucuzdur vardır bir hiylesi, pahalıdır vardır bir hikmeti,
mesela semt pazarına gidiyorsun, domates bakıyorsun, birtarafta var 0,5 krş, diğer tarafta var 0,10 krş ama sen gidiyorsun diğer tarafta pahalı olandan alıyorsun, neden? çünkü, 5 krş olan ezik, çürük, 10 krş olan ise kaya gibi,
şimdi bu örneklerin benim sorunumla ne alakası var diyeceksiniz, hele bi düşünün bakalım ne alakası varmışsırıtık.:,

Ben nisanlimdan ayrildiktan sonra, tutulan dügün salonun parasi,bastirilan dugun kartlarin parasi, esyalarin kargosunun parasini,bana bir miktar para vermisti ceyiz icin hepsini ona geri verdim yanimda hicbirseyi kalmadi.
Altinlarida geri verdim,bana aldigi nisan yüzüklerini satip cikan fark parayida benden alacagini söyledi sonrasinda vazgecip istemedi.
Biz nisanliyken kiralik bir daire tutulmustu bize,ici biraz eski oldugu icin tadilat yapildi.
Yuakrıda dediğim gibi ben bu konularda engin bilgilere sahip değilim ama
siz zaten masrafların parasını iade etmişsiniz daha bunda kul hakkımı kalır, hee sen masrafları iade ettiğin halde onlar halen daha haklarını helal etmiyorlarsa şunu bilinki
kendilerinin gıcıklığından dolayı helal etmiyorlardır, ve gerçek yüzlerinide bu vesileyle ortaya çıkarmış oldunuz, nişanı bozmakla birkez daha iyi yaptınız diyorum.
peki o tuttukları evi geri iade edeceklermi yoksa daha sonra o kişi,mi oturacak, demiyorum çünkü tahminime göre o kişi enkısa zamanda evlenip o tutup tamir masraflarını sizden istediği evde oturacak, onedenle eğer tamir parasınıda vermeyi düşünüyorsan ki düşünüyorsun ben biraz bekle yani bir kaç ay oyala, veya ev sahibini bulup evi geri alıp almadığını öğren ondan sonra neyapacaksan yap derim, zaten yazılarınızdan onları tanıdığıma göre siz tamir parasını versenizde onlar yinede haklarını helal etmiyeceklerdir işin enteresan yönü ise akrabanız, eğer akraba değilde yedi kat yabancınız olsalardı inanın sadece ziynet eşyalarını iade etmek dışında bu durumla karşılaşmazdınız...
Son olarak; sen içini ferah tut, ben sizin olayınızda kul hakkı görmüyorum,ki BUNUN DOĞRUSUNU ANCA ALLAH(C.C.) BİLİR, size beddua,mı ediyorlar, bırak etsinler kardeşim beddua dönüp dolaşıp yine çıktığı yere girermiş, ama siz tam olarak neyin kul hakkına girdiğini bi araştırın.
İlk satırlarımda dedimya, hayat mektebinde öğrendiklerimi yazayım, işte bende bunları hayat mektebinde öğrendim kardeşim, yani işin aslı butür olaylar malesef bizimde başımızdan geçti...​

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam.. Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun...
En kötü olayların bile iyi bir yanı vardır. Seni üzen ve hoşuna gitmeyen şey senin sabrını, cesaretini, metanetini, akıllılığını imtihan eder.
Bunun karşısında kendini yitirir ve öfkeye kapılırsan imtihanı kaybetmiş olursun.
Bize olumsuz ve çirkin görünen bütün şeyleri -eğer akıllı davranırsak- lehimize çevirebiliriz.
Engeller uyuklamış olan yeteneklerimizi gün yüzüne çıkarmaya, onları aktif hale getirmeye yarar.
Eğer aslanlar kovalamasaydı ceylanların çevik bacakları olmayacaktı...

kardesim eger Siz Hakli oldugunuzu dusunuyor ve tadilat parasini geri vermek istemiyor ve bunda da kendizi HAKLI goruyorsaniz ..
NIYE VICDAN AZABI DUYUYORSUNUZ???
en iyi hakim, hukum, yargic, fetva insanin kendi Vicdanidir...
ben bu konuda Sizi Vicdaniniz ile birakiyorum ve Biliyorum ki benim guzel yurekli Hak hukuk bilen kardesim dogru olani yapacaktir..
Selamet ile Hayra kalin...

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Aleyküm selam kardeşim, hergün vijdan azabından içinizi kemiren bu derdinize karınca kararınca dilimin döndüğü, aklımın erdiği kadar bende birşeyler yazayım bakalım, yazdıklarım belki birnebze olsun yaranıza merhem olur ama ben bu konularda serdar ve gönül sızım hocam kadar bilgiye sahip olmasamda hayat mektebinde öğrendiklerimi sanada öğreteyim, benim hayat mektebinde öğrendiğim en önemli şey, (sözüm meclisten dışarı) ''değil insanlara, öz kardeşine bile güvenmiyeceksin'' dir.
Benim anlayamadığım mesele şu, sizi rüyasında görüp, sonrada, belkide hayatını karartacak kararı vermene sebep olan teyze evliyamışmı,ki sana, ''seni istemeye gelen en son kisi hakkinda hayirlidir'' dedi,de siz bu kişiye inandınız...
nişanı bozmakla iyimi yaptın kötümü yaptın bunu anca allah bilir, ama benim düşüncem, ''davul bile dengi dengine vururmuş'' hem nişanlınızın acelesi neymiş, gümrükten mal kaçırır gibi hemen evlenelim demesindede bir anormallik var, insan oğlu nedir, nasıl biridir, huyları nasıldır, hemen tanınmazki manavdan kavunmu alıyorsunki altına üstüne bakıp nası biri olduğunu anlayasın,
siz hakkınızıda helal edip nihai kararınızı vermişsiniz kardeşim bencede iyi yaptınız çünkü siz zaman istediğinizde size zaman vermeliydi, insanları tanımak için zaman çok önemlidir dört ayda insanın ne olduğu anlaşılmaz,ki bazılarını dört yıl geçsede anlayamazsınız, öyle insanlar varki, kimisi yüzüne güler arkandan kuyunu kazar, kimisini dost sanırsın ama aslında o sizin paranızın dostudur.

heee kişiyi tanımana fırsat vermeden, hemen oldu bittiye getireceklerdi, nebu acele ya huu yangından malmı kaçırıyorlarmış, valla nişanı bozmakla bence iyi yaptın kardeşim, bak mesela bir mağazaya gidersin alcağın herneyse onun pahalısını alırsın, neden çünkü ucuzdur vardır bir hiylesi, pahalıdır vardır bir hikmeti,
mesela semt pazarına gidiyorsun, domates bakıyorsun, birtarafta var 0,5 krş, diğer tarafta var 0,10 krş ama sen gidiyorsun diğer tarafta pahalı olandan alıyorsun, neden? çünkü, 5 krş olan ezik, çürük, 10 krş olan ise kaya gibi,
şimdi bu örneklerin benim sorunumla ne alakası var diyeceksiniz, hele bi düşünün bakalım ne alakası varmışsırıtık.:,

Yuakrıda dediğim gibi ben bu konularda engin bilgilere sahip değilim ama
siz zaten masrafların parasını iade etmişsiniz daha bunda kul hakkımı kalır, hee sen masrafları iade ettiğin halde onlar halen daha haklarını helal etmiyorlarsa şunu bilinki
kendilerinin gıcıklığından dolayı helal etmiyorlardır, ve gerçek yüzlerinide bu vesileyle ortaya çıkarmış oldunuz, nişanı bozmakla birkez daha iyi yaptınız diyorum.
peki o tuttukları evi geri iade edeceklermi yoksa daha sonra o kişi,mi oturacak, demiyorum çünkü tahminime göre o kişi enkısa zamanda evlenip o tutup tamir masraflarını sizden istediği evde oturacak, onedenle eğer tamir parasınıda vermeyi düşünüyorsan ki düşünüyorsun ben biraz bekle yani bir kaç ay oyala, veya ev sahibini bulup evi geri alıp almadığını öğren ondan sonra neyapacaksan yap derim, zaten yazılarınızdan onları tanıdığıma göre siz tamir parasını versenizde onlar yinede haklarını helal etmiyeceklerdir işin enteresan yönü ise akrabanız, eğer akraba değilde yedi kat yabancınız olsalardı inanın sadece ziynet eşyalarını iade etmek dışında bu durumla karşılaşmazdınız...
Son olarak; sen içini ferah tut, ben sizin olayınızda kul hakkı görmüyorum,ki BUNUN DOĞRUSUNU ANCA ALLAH(C.C.) BİLİR, size beddua,mı ediyorlar, bırak etsinler kardeşim beddua dönüp dolaşıp yine çıktığı yere girermiş, ama siz tam olarak neyin kul hakkına girdiğini bi araştırın.
İlk satırlarımda dedimya, hayat mektebinde öğrendiklerimi yazayım, işte bende bunları hayat mektebinde öğrendim kardeşim, yani işin aslı butür olaylar malesef bizimde başımızdan geçti...​

Dügüne az zaman kala bizden maddi beklenti icerine girdiklerini anladim..
Tuttuklari ev calistigi yerin bahcesindeki lojmandi ben orayi görmeden oturabiliriz dedim sonrasinda cok eski bina tadilat yapilmasi gerekirdi suanda ne yaptilar bilmiyorum..tadilat parasinida biz yeni ayrildigimizda istemisti o zaman vermiyecez dedik konu kapandi yani..
Bana beddua ettigi halde ben ona hic etmedim cünkü haksiz yere edilen bedduanin dönüp dolasip kendi sahibini buldugunu biliyorum..eger gercekten isteseydi beni ikna edip zaman tanirdi..
Kendileri uzaktan akrabalarimiz ben onlari hic görmemistim dediginiz gibi bazen yabanci insan bile bunlari yapmaz..
Zaten onlari tanidikca hic birbirimize göre olmadigimizi anladim cok kibirliydiler rabbim herkesin gönlüne göre versin.. hakkinizi helal edin..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
cicektablo.jpg

kardesim bu konu Sizin ile vicdaniniz arasinda cok ince hassas bir konu bizler tam olarak bilemeyiz..
olayi iki taraftan da bakmak ,gormek gerekli..KUL HAKKINA girmemek icin dedigim gibi...
eger Siz Hakli oldugunuzu dusunuyor ve tadilat parasini geri vermek istemiyor ve bunda da kendizi HAKLI goruyorsaniz ..

en iyi hakim hukum yargic fetva insanin kendi Vicdanidir...
ben bu konuda Sizi Vicdaniniz ile birakiyorum ve Biliyorum ki benim guzel yurekli Hak hukuk bilen kardesim dogru olani yapacaktir..
Ben Sizin dogruyu HAKKI karar vereceginize adim gibi eminim..
Selamet ile Hayra kalin...

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
ALLAH RAZI OLSUN HAKKINIZI HELAL EDIN..
Tecrübelerinizleriniz ve nasihatleriniz icin tesekkür ederim RABBIM bizi dogru yoldan ayirmasin..

Aslinda acikca söylemek gerekirse ben ayrildiktan sonra hic üzülmedim hep hayirlisini diledim..

VICDANIM da cok rahat ama hayat gecici yanlis yapmamak adina kendimi sorguluyorum kul hakki rabbimin affetmedigi günahlardan onun icin sizlere sormak istedim..

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Dügüne az zaman kala bizden maddi beklenti icerine girdiklerini anladim..
Tuttuklari ev calistigi yerin bahcesindeki lojmandi ben orayi görmeden oturabiliriz dedim sonrasinda cok eski bina tadilat yapilmasi gerekirdi suanda ne yaptilar bilmiyorum..tadilat parasinida biz yeni ayrildigimizda istemisti o zaman vermiyecez dedik konu kapandi yani..
Bana beddua ettigi halde ben ona hic etmedim cünkü haksiz yere edilen bedduanin dönüp dolasip kendi sahibini buldugunu biliyorum..eger gercekten isteseydi beni ikna edip zaman tanirdi..
Kendileri uzaktan akrabalarimiz ben onlari hic görmemistim dediginiz gibi bazen yabanci insan bile bunlari yapmaz..
Zaten onlari tanidikca hic birbirimize göre olmadigimizi anladim cok kibirliydiler rabbim herkesin gönlüne göre versin.. hakkinizi helal edin..
Hakkım varsa helal olsun, ben birtek nezaman ölceğimi tahmin edemiyorum, onuda tahmin edebilsem gidip mezarımı hazırlarım :)
zaten onların sizinle bir menfeat için bağlantı kurdukları malum yoksa niye şukadar masraf yaptık geri verin desinlerhmmnn
Bugünden sonra kalbini ferrah tut, o kişilerle tanıştığın günden birgün daha geriye git onları tanımadın farzet hiçbirşeyi kafana takma, yaptığın masraflarıda bir fakire yardım ettiğini varsayarak vijdanından sıyrıl:)
İşte ben böyle dobra dobra konuştuğum için bazıları tarafından sevilmiyorum, bunuda hiç kafama takmıyorum seven sever sevmeyen yol alır gider napalım yani zincirle bağlayacak değilikyaçook kommiik
sende artık olanları dşündükce hüzünlenmeyi bırak bakalım biraz neşelenmeye bak, bu forumu herzaman bulursun ama ben gidersem seni tebessüm ettirecek kimse bulamazsın, mesela yanidfgtn

ah kardeşim ah, bu hayat insana neler yaşatıyor biliyormusun, sen haline şükret, sen benim yaşadıklarımı yaşasan demekki iğne ipliğe döneceksin. birde gönül sızım hocamızın yazdıklarını bi okuyun bakalım neler çektiğini kendi yazılarından öğren...
dua ile...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
ALLAH RAZI OLSUN HAKKINIZI HELAL EDIN..
Tecrübelerinizleriniz ve nasihatleriniz icin tesekkür ederim RABBIM bizi dogru yoldan ayirmasin..

Aslinda acikca söylemek gerekirse ben ayrildiktan sonra hic üzülmedim hep hayirlisini diledim..

VICDANIM da cok rahat ama hayat gecici yanlis yapmamak adina kendimi sorguluyorum kul hakki rabbimin affetmedigi günahlardan onun icin sizlere sormak istedim..

Helal olsun kardesim..
Vicdaniniz rahatsa mesele yok!!Rabbim cumlemizi KUL HAKKINDAN korusun...

kgüll..,

"ve evliligimize son on gün kala nisani bozdum"

daha once nerdeydiniz kardesim..? forumda caresiz nikkinde bir bayan kardesimiz var bence o konuyu okuyun..
ayni sey Size yapilsaydi ne hissederdiniz?
dedim ya hersey sizin vicdaninizda biter..
Allah hic birimize KUL HAKKI ile Huzuruna varmayi nasip etmesin...
Onlarida anlayin!!Onlar icin dua edin....

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Rabbim size hayirli uzun ömürler versin :)
Ben sizi ALLAH icin cok seviyorum hepiniz cok degerlisiniz..
Zaten kurani kerimde de yaziyor insanlar cok nankör diye..
Ne az sükür ediyorsunuz diyor Rabbim...
Bende cok az sükür ediyorum ALLAH affetsin günahlar dizboyu:(
Bu hayat zindanindan ahiret yurdumuza temiz günahsiz bir sekilde gitmeyi Rabbim hepimize nasip etsin.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
GÖZ sevileni ARAR ,SOHBET SEVİLENLE yapılır...
DUA sevilene EDİLİR ,UYKU sevilen İÇİN KAÇAR...
DÜNYA sevilenle CENNET OLUR...

ysfhc

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz

Selamın Aleyküm 32 yaşında üniversite tahsili yapmış başından da bir nişanlılık tecrübesi geçmiş biri olarak fikrimi belirtmek isterim, kişilerin asıl iç yüzü kötü durumlarda ortaya çıkar. Öyle bir aileye gelin gitmediğiniz için dua etmelisiniz bence. Her nişanlanan kişi evlenicek diye bir şart olsaydı o zaman insanlar nişanlanmadan direk evlenirlerdi. Nişandan ayrılmak dinen günah mı? Kuran-ı Kerim'in mealini defalarca incelemiş birisi olarak bunun günah olduğu yönünde bir ayeti hatırlamıyorum. Tabi Peygamber Efendimiz'in (sav) Kütübü Sitte'deki hadislerinide incelemek lazım. Sonuçta siz o saygı duyduğunuz teyzenin sözüne güvenerekten bu işe ya nasip deyip girmişsiniz. Yani başka birinin istiharesine göre hayatınızla ilgili çok önemli bir kararı alabiliyorsunuz. Bu da zaten sizin ne kadar iyi kalpli birisi olduğunuzu gösteriyor. Tabi kul hakkı bahsettiğiniz gibi çok önemli, sizin yerinize ben olsaydım iki tarafın yaptığı masrafları belirleyip aradaki farkın yarısını karşı tarafa verirdim. Aradaki farkın yarısını karşı tarafa vermemin sebebi şu ki; bunu bir şirket gibi düşünün karşı tarafla bir ortaklık yapmışsınız ve şirketiniz batmış, zararı yarı yarıya karşılanması gerekir. Karşı taraf kara ortak olmayı biliyorsa zarara da ortak olmalı diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın bunlar bana fikrim sorulmamasına rağmen söylediğim naçizane görüşlerimdir. Yanlışta olabilir, hatta yanlış düşünüyorsam doğrusunu öğrenmek isterim. Saygılar, Allah-ü Teala bize sağlık, sıhhat, afiyet ve hayırlısını versin, Peygamber (sav) Efendimizi ona vaadettiği Makam-ı Mahmud'a ulaştırsın.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam.. Allah cc. Yar ve Yardimciniz olsun...
evet ysfhc kardesim Dogru dusunuyorsunuz lakin burada Sizin de belirtiginiz gibi ortada bir KUL HAKKI meselesi var...

En kötü olayların bile iyi bir yanı vardır. Seni üzen ve hoşuna gitmeyen şey senin sabrını cesaretini metanetini akıllılığını imtihan eder.
Bunun karşısında kendini yitirir ve öfkeye kapılırsan imtihanı kaybetmiş olursun.
Bize olumsuz ve çirkin görünen bütün şeyleri -eğer akıllı davranırsak- lehimize çevirebiliriz.
Engeller uyuklamış olan yeteneklerimizi gün yüzüne çıkarmaya onları aktif hale getirmeye yarar.
Eğer aslanlar kovalamasaydı ceylanların çevik bacakları olmayacaktı...

kardesim eger Siz Hakli oldugunuzu dusunuyor ve tadilat parasini geri vermek istemiyor ve bunda da kendizi HAKLI goruyorsaniz ..
en iyi hakim hukum yargic fetva insanin kendi Vicdanidir...

daha once nerdeydiniz kardesim..? forumda caresiz nikkinde bir bayan kardesimiz var bence o konuyu okuyun..

ysfhc

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
"Hoşlanmasanız da savaş size farz kılındı. Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur. Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilmezsiniz."
(Bakara Suresi 216. Ayet)

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın Aleyküm 32 yaşında üniversite tahsili yapmış başından da bir nişanlılık tecrübesi geçmiş biri olarak fikrimi belirtmek isterim, kişilerin asıl iç yüzü kötü durumlarda ortaya çıkar. Öyle bir aileye gelin gitmediğiniz için dua etmelisiniz bence. Her nişanlanan kişi evlenicek diye bir şart olsaydı o zaman insanlar nişanlanmadan direk evlenirlerdi. Nişandan ayrılmak dinen günah mı? Kuran-ı Kerim'in mealini defalarca incelemiş birisi olarak bunun günah olduğu yönünde bir ayeti hatırlamıyorum. Tabi Peygamber Efendimiz'in (sav) Kütübü Sitte'deki hadislerinide incelemek lazım. Sonuçta siz o saygı duyduğunuz teyzenin sözüne güvenerekten bu işe ya nasip deyip girmişsiniz. Yani başka birinin istiharesine göre hayatınızla ilgili çok önemli bir kararı alabiliyorsunuz. Bu da zaten sizin ne kadar iyi kalpli birisi olduğunuzu gösteriyor. Tabi kul hakkı bahsettiğiniz gibi çok önemli, sizin yerinize ben olsaydım iki tarafın yaptığı masrafları belirleyip aradaki farkın yarısını karşı tarafa verirdim. Aradaki farkın yarısını karşı tarafa vermemin sebebi şu ki; bunu bir şirket gibi düşünün karşı tarafla bir ortaklık yapmışsınız ve şirketiniz batmış, zararı yarı yarıya karşılanması gerekir. Karşı taraf kara ortak olmayı biliyorsa zarara da ortak olmalı diye düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın bunlar bana fikrim sorulmamasına rağmen söylediğim naçizane görüşlerimdir. Yanlışta olabilir, hatta yanlış düşünüyorsam doğrusunu öğrenmek isterim. Saygılar, Allah-ü Teala bize sağlık, sıhhat, afiyet ve hayırlısını versin, Peygamber (sav) Efendimizi ona vaadettiği Makam-ı Mahmud'a ulaştırsın.

Aleykum selam tecrübeleriniz icin tesekkür ederim...
Insan maddi manevi etkileniyor tabiki,
RABBIM DOGRU YOLDAN AYIRMASIN.
Nisanliyken ayrilmak günah olmayabilir ama manevi olarak
insanlarin üzülmesi kötü...

melekgündüz

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Helal olsun kardesim..

kgüll..,

Selamun aleykum
Anladim ki böyle üzücü olaylar insan,
SIKINTIDAYKEN GELIYOR BASINA YANI YANLIS KARARLAR
ALABILIYORSUN ..agla..:,
BENIMDE BÖYLE BIR DÖNEMIME DENK GELDI..
DEDIGINIZ GIBI ALLAH HIC BIRIMIZE KUL HAKKI ILE HUZURUNA VARMAYI NASIP ETMESIN..

ysfhc

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykum selam tecrübeleriniz icin tesekkür ederim...
Insan maddi manevi etkileniyor tabiki,
RABBIM DOGRU YOLDAN AYIRMASIN.
Nisanliyken ayrilmak günah olmayabilir ama manevi olarak
insanlarin üzülmesi kötü...

Allah cc razı olsun Melek hanım, evlilik çok ciddi bir müessese, eş seçimi çok önemlidir diye düşünüyorum. Allah cc tüm Ümmeti Muhammediye'ye hayırlı eşler ve salih nesiller nasip etsin.
Hz Musa Aleyhisselam'ın Kuran-ı Kerim'in Kasas suresi 24. ayetinde geçen evlilik duası (meal:Suat Yıldırım)

Bunun üzerine onların davarlarını suvardı, sonra gölgeye çekilip: "Ya Rabbî! Bana lütfedeceğin her türlü nimete muhtacım!" diye dua etti.

Üst Alt