Namaz kılarken seccade şart mı?

NoWeDoR

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Mesajlar
25
Namaz kılarken seccade şart mı?, her yerde namaz kılınır mı?
Selamlar, iyi forumlar..

Ben namazlarımı odamda, halının üzerinde (Seccade kullanmadan) kılıyorum. Günlük ihtiyaçlarımın çoğunu bu odada yaparım. Yani yemek, içmek, ders çalışmak , uyumak gibi fiillerimi bu odada yaparım. Bunda bir sakınca var mıdır, bu odada namaz kılınır mı?

Ve seccade kullanmak şart mıdır?

Bu odada halının üzerinde bilgisayar sandalyesi var, onun önünde çalışma masam. Zamanımın çoğu bu masada geçer. Namaz vakti girince ben bu oturduğum yerden kalkıp o sandalyeyi de çekip, ayaklarımın bastığı bölgede namaza dururum. (Yani çalışırken ya da otururken tam olarak secde'ye başımı koyduğum yere basmıyorum ya da oturduğum bu sandalye tam olarak secde ettiğim yere gelmiyor ama bu sandalye ve ayaklarım namaza durduğum bölgeye denk geliyor) Bu şekilde namazı kılmakta bir problem var mıdır?
 

beydeba

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
302
Cevap: Namaz kılarken seccade şart mı?

Sahabeler kum, toprak ve çakıl üzerinde namaz kıldılar. Malum o dönemde seccade yoktu. Demek ki namazın aslı temiz olan herhangi bir zemin üzerinde kılınmasıdır. Seccade üzerinde kılınması ise fukahanın sakıncalı görmediği bir iştir. Temiz olan örtü, hasır, naylon, tahta v.s benzeri başka bir şey üzerinde de kılınabilir. Namazı seccade ile kılıyorsak düz ve desensiz olanı tercih edelim, namazda dikkat toplamayı sağlamak açısından faydalı olur.
 
Üst Alt