Muğla İlgi Çekici Yerleri

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Muğla İlgi Çekici Yerleri
İlgi Çekici Yerleri:

Ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden birçoğunun bağlı olduğu ilin merkezi Muğla daha çok ilçelerine gidilip gelinirken "içinden geçilen bir yerdir" tatilciler için.
Kent merkezi sivil mimarinin çok güzel örneklerini barındırmaktadır. Kentin ara sokaklarında yürürseniz, "Muğla Evleri"nin çok güzel örneklerini görürsünüz. 1080 yılında Selçukluların, 1096’da tekrar Bizans’ın1284’de Menteşeoğulları’nın eline geçen kent 1390’da Osmanlı topraklarına katıldı.

Kentin başlıca dini yapıları Kurşunlu Camisi (1494), Pazar yeri Camisi (1843), Şahidi Camisi (1848), Şeyh Camisi (Şeyh Bedrettin Mahallesi’nde, 1565) Ulu Cami (Elektrik Fabrikası karşısında, 1344)’dür. Osmanlı yapısı Çaputçu, Yanık, Çöllüoğlu ve Sünnetçi hanları görülmeye değer.

Muğla’nın doğu tarafında, Özlüce Köyü’nde bir Turolian Park oluşuyor. Boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller ve atgiller ailelerinden önemli fosillerin bulunduğu alanda kazı ve araştırmalara devam edilmektedir. Bir süre sonra belki de ülkemizin en ilginç doğa müzesi burada oluşacak.
 
Üst Alt