Mehmed Zahid KOTKU R.ALEYH(İTİKAF SOHBETİ)

süreyya58

Süper Kardeşimiz
Üyemiz

Şimdi, Ramazanın 14. gecesini kılacağız bu akşam. Yarın da onbeşinci. Şimdi bu ayda itikaf denen bir sünneti seniyye var. Bunu yapmak azimetle ameldir. Terkeder yapmazsanız, bir şey demezler. Camide 3-5 kimse bu itikâfı yapar; hepimizden yük kalkar. Fakat, bizim bu işi yapmamıza azimet denir.

Binaenaleyh, cesedi beslemek hüner değil; ruhu beslemektir hüner. Ruhun beslenmesi de azimetle amel ile olur. E, şimdi herkes camiye gelip kapanamaz amma, mümkün olduğu müddetçe evinin bir odasına gider. Kapısını kapar. Ben burda itikaf yapacağım der. Ruhsat tarafı bu. Efendim, çorbayla iktifa eder. Sabah sahurunu da 21 üzümle yapabilirse; bir parçada ekmekle. "Ya Rabbi, ben sana misafir olarak bunu yapıyorum. Beni affet! Camide yapmam lazımdı amma, işte vaktim müsait değil; halim müsait değil." diye bir takım özürler beyan ederekten hiç olmazsa evcağızına kapan.

Dünyadan kendini on gün ayır. Nasıl olsa ayıracaklar ya. İşi var diye bırakıyorlar mı insanı? Vakti gelince herkesi alıp götürüyorlar.

Binaenaleyh, ruhun beslenmesi için en büyük amel, bu ramazan-ı şerifin son on günü olan itikaf günlerini ki: Rasûlü Ekrem (S.A.V)'in işini bilirsiniz, ne kadar ağır idi. Milletin işi, devletin işi, düşmanlarla boğuşma işi. Fakat hiç bir zaman ramazanın 20 sinden sonraki itikafı bırakmadılar. Bir sene bozdular; ertesi şevvalde de iade ettiler. Binaenaleyh bunlara, adam nolacakmış, demiyelim. Bunların büyük faziletleri vardır.

Beni affet ya Rabbi diyerekten, Kuran oku. Kitaplar oku. Başka şeyler oku ama, Allaha gönlünü ver.

Bunun için, Abdulhalık-ı Gücdevani'nin sözünü de unutma! Ne dedi? Vukufi zamani: Zamanını iyi bil dedi. Zamanını boşa kaçırma. Zaman bir kılıçtır. Sen onun kıymetini bilmezsen, o seni keser atar

Onun için Cenab-ı Hak cümlemizi affetsin de, bu mübarek ayda bu itikaf sünnetini yapabilmeye gayret etmeyi cümlemize nasip etsin. Allahüm mağfir verham. Ve tecavez amma ta'lem. Inneke entel eazzül ekrem.
Ya Rabbi. Bu mübarek Ramazan hürmetine bizi affet. Bize hidayet eyle. Bize lütfeyle. Bize ikramını, ihsanını ziyade eyle. Bizi sevdiğin ve razı olduğun kulların arasına kabul eyle.

Zengin olmak hüner değil. Bilgin olmak hüner değil. Hüner, Allah'ın sevdiği bir kul olabilmektir. Onun için takvayı elinden bırakma. Azimet demek, takva ile amel demek. Allah korkusunu içinden çıkartma. Her halinde, Allahu Teala'nın bizimle beraber olduğunu da unutma.

Allah hepimizi affetsin de, bu mübarek Ramazanın son on gününü, itikafla geçirebilmek devletine cümlemizi eriştirsin.

Ben acizim şimdi tabii. Cemaate de gelemiyorum, üzülüyorum. Üzülüyorum ama elimden de birşey gelmiyor. Tabii, bunun sonu, sonluk. İlerisi yok ki. Onun için Allah hepimizi affetsin. Gençliğin kıymetini bilin de. Ben bu güne gelinceye kadar, hiç bir sene de bırakmadım ama, şimdi aczimiz vaki oldu. Tabii yapamıyoruz başka.

Ama sizden rica ederim ki, siz yapın da; bize de dua edin de, Allah bize de o sevapları ihsan buyursun.
El fatiha!
(25 Temmuz 1980 Cuma, 13 Ramazan 1400)

Allah hepimizi affetsin de, bu mübarek Ramazanın son on gününü, itikafla geçirebilmek devletine cümlemizi eriştirsin.

Ben acizim şimdi tabii. Cemaate de gelemiyorum, üzülüyorum. Üzülüyorum ama elimden de birşey gelmiyor. Tabii, bunun sonu, sonluk. İlerisi yok ki. Onun için Allah hepimizi affetsin. Gençliğin kıymetini bilin de. Ben bu güne gelinceye kadar, hiç bir sene de bırakmadım ama, şimdi aczimiz vaki oldu. Tabii yapamıyoruz başka.

Ama sizden rica ederim ki, siz yapın da; bize de dua edin de, Allah bize de o sevapları ihsan buyursun.
El fatiha!

(25 Temmuz 1980 Cuma, 13 Ramazan 1400)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
262830_10152078300880244_1800622425_n.jpg

Üst Alt