Lütfen şu özel mesaj atma konusunu bir çözelim.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
es-Selamu Aleyküm.
Değerli yönetici arkadaşlarım. Özel mesaj at diye bir bölüm var ve bu bölüm engelli. Engelli ise niye böyle bir link var. Madem öyle, siteyi tasarlayan arkadaşlar bu linki sadece yöneticilere görünür şekle getirsin.

Esas sorun günahımızı herkese reklam ediyoruz. Buna dikkat çekecek bir uyarı geçin lütfen.

Öyle bir kaynaktan gelen bir hadisi şerif vardır ki bu kaynak Buhari' dir ve Müslim' dir.. İşte bu kaynaklarda yer alan Hadisi-i Şerifte şöyle burulmuştur:

“Günahı herkesin ortasında işleyenler, günahlarını açıklayanlar hariç, bütün ümmetim af olunacaktır, aftan yararlanacaktır. İnsanın gece bir günahı işleyip, ALLAH onun günahını örtmüşken, sabah olduğunda: Ey falan! Ben dün gece şöyle şöyle bir günahı işledim, diye söylemesi, günahlarını açıklamak olup onun lâubalîliğini gösterir. Hâlbuki o kişi, Rabbi onun günahını gizleyerek gecelemişti. Sabah olunca da o kişi ALLAH’ın örtüsünü üzerinden açmaktadır.” Buhari, Edeb:60, 5/2254, NO:5721, , Müslim; Zühd:52, NO:2990

Şimdi bir şey öğreneceğim diye kendimizi bu tehlikeye atmalı mıyız?!! Sanki haşa günah çıkarır gibi, herkes günahını satır satır yazıyor. Günah işlemiş, gelip burda en ince ayrıntısına kadar anlatmış, üzerine de affolur muyum diye sormuş. Buyur işte!!! Affolacaksa bile artık affolmaz, Hadis-i Şeriflerde buyrulduğu üzere affolmayacak yahu... Biz ne kadar affolursun dersek Hz. Peygamber Efendimiz Sallalahu Aleyhi ve Sellem "günahlarını açıklayanlar hariç, bütün ümmetim af olunacaktır" diyorsa biz aksini söylersek ki söylüyoruz. Adamın her günahını dinliyoruz sonra affolursun diye kafamıza göre fetva veriyoruz. Allah korusun Hz. Peygamber'in sözünün üstüne söz söylüyoruz, şerri hüküm koyuyoruz. Lütfen yönetici arkadaşlar bu hususu dile getirecek bir uyarı çeksin ve diğer sitelerdeki yöneticilere Allah rızası için bu Hadis-i şerifi ulaştırsın.
Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Böyle yaparsak kilisedeki papazlardan ve Hristiyanlardan ne farkımız var. Bari onlar teke tek görüşüyorlar ama biz günahımızı milyonlara açıklıyoruz.

Türkiye'deki forumlarda atlanan bu husus çok tehlikeli zannımca. Lütfen en azından bilgisine güvendiğiniz yöneticilere özel mesaj atmamıza izin verin yani...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, değerli kardeşim sitemizde ö.m sistemi kapalıdır ve bu konu, üye olurken kabul ettiğiniz forum kuralları bölümünde yazar. Profilde bulunan ö.m butonu maalesef kaldırılamıyor. Butona tıkladığınızda gördüğünüz uyarı zaten durumu izah eder nitelikte. Ben senelerdir edindiğim forum tecrübelerime dayanarak ö.m sistemini kapattım. En azından yeni kayıt olmuş niyetini bilmediğimiz kişilere ö.m sistemini açmamız çeşitli laubaliliklerin ve istenmeyen durumların yaşanmasına sebep oluyor. Geçmişte bu konuyla ilgili sıkıntılar yaşadık. Ancak bir süre forumda zaman geçiren, mesaj sayısı 400 ü aşan kullanıcılara sistem otomatik olarak açılır. En azından o zamana kadar kişinin niyetini az çok anlarız ve tanımış oluruz. Bu sayıyı istediğimiz gibi değiştirebiliriz fakat bu şekliyle uygundur. İkinci bir husus forumda fazla özel birşeylerin yazılıp çizilmesini istemiyoruz, buna da gerek yok zaten. Mesajı olan, paylaşım yapacak herkes ilgili bölüme yazabilir, derdini ve kabul edilebilir ölçüde şikayetini dile getirebilir. Aynen sizin yaptığınız gibi...

İkinci konuda tamamen haklısınız. Buradan kardeşlerimize bazı sırlarını ve günahlarını alenen dile getirmekten kaçınmalarını tavsiye edelim. Ancak günahlarınını açıkça yazanların da, bunu ifşa amacı ile ve bir övünç vesilesi yaparak değil, dertlerine ve sıkıntılarına biraz olsun teselli ve manevi destek almak amacıyla yaptıklarını göz ardı etmeyelim.

Bu gibi sıkıtısı olanlara, derman arayanlara cevap yazan Gönül Sızım hocamızın çoğu zaman islamı tebliğ görevini yaptığını, hatta bunu rüya yorumları bölümünde de devam ettirdiğini, bu sayede bir çok kişiden dua, memnuniyet, teşekkür ve taktir ile övgüler aldığını görmek için bazı mesajlarını dikkatle okumak yeterlidir.

Sonuç olarak üyelerimize sırlarını açıklama konusunda paylaştığınız hadis-i şerifi önemle dikkate almalarını ve uygulamalarını tavsiye ediyoruz ve mesaj yazarken bazı günahları açıkça yazmak yerine daha kabuledilebilir şekilde ve üstü kapalı olarak geçmelerini istiyoruz.

ozkn

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Değerli kardeşim,
Uyarı geçin derken ana katagoride spot haber gibi demek istedim, burda temenni bildirerek değil:) sizin de belirttiğiniz gibi:"mesaj yazarken bazı günahları açıkça yazmak yerine daha kabuledilebilir şekilde ve üstü kapalı olarak geçmelerini" tıpkı özel mesaj göndermek istediğimizde karşımıza çıkan uyarıda olduğu gibi karşısına çıkarırsanız, en azından günahından pişman olan din kardeşlerimiz kaş yapayım derken göz çıkarmasın. Mesela bu hadisi şerifi koysanız uyarı şeklinde önüne çıksa, ayrıca zina yaptım affolur muyum diye sormak yerine büyük günahlardan birini işleyen birinin tövbesi affolur mu şeklinde soru kalıbı tavsiye edilse daha güzel olur. Günahkarım dese, çok büyük günah işledim dese en azından dini hassasiyeti yüksek olan kardeşlerimiz de rahatça okurlar. Aramızda çok edepli kardeşlerimiz vardır. pişman olan kardeşimiz zaten çaresizliği içinde yanıyor, kendine özgü şifayı ararken, bilinçli olmayarak ben şuraya gittim şurda şöyle yaptım şeklinde günahın derecesini arzeden bilgiler veriyor bu da doğal olarak edebi yüksek din kardeşlerimizi rahatsız ediyordur. Tabiki günahın derecesi vardır. Burda günah işlersen ayrı Mescid-i Haram'da işlersen ayrıdır. Kadir Gecesi'nde Mescid-i Haram'da işlersen farklıdır. Dediğiniz gibi uygun dille genelleyerek aktarılsa güzel olur.

Üst Alt