Kurban kesmek farz mıdır?

arif12345

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Selamünaleykum Ben Kurban kesmeyi Kur'anda geçen bir emir diye biliyordum ancak bir sitede Kuranda kurban kesin diye bir emir yoktur diye geçiyor yıllarca uyutuldummu hatta Aile büyüklerimizden bile öyle öğrendik..ben bu gibi şeylerde Kuranda var olduğunu düşünüyorum..eğer buna benzer bir hadis v.s birşey yoksa kendimi aldatmayayım..bilginiz varmı..! Aydınlatırmısınız..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykum selam
Hayır Kurban kesmek bir farz değildir ( hac ibadeti harici ). Kuran`da kurban yaklaşık 9 ayette geçmekte ve farz olduğuna dair bir ibare yoktur.
Zeyd bin Erkâm radiyallahü anh bildirmiştir:

Ashab-ı Kiram (ra):
“Yâ Resûlallah! Şu bayramda kesilen kurban nedir?” dediler.
Peygamber Efendimiz (asm):
“Babanız İbrâhîm’in sünnetidir” buyurdu.

Evet Kurban kesmek bir sünnettir. Ancak namaz kılmak çok açık emredilmiş bir farzdır ama kurban kesmediğinizde çevrenizden gördüğünüz tepkiyi namaz kılmadığınız için görmezsiniz.
Toplum baskısı namaz için yok ama kurban için her daim vardır.Gerçi dinimizde bu baskının yeri`de yoktur ancak etrafınızda mutlaka su tip konuşmalar duymuşsunuzdur

a- Bu sene Kurban kestin`mi ?
b- Hayır kesmedim .
a- aaa neden kesmedin senin durumun iyi sana farz çok günah valla biz kestik.

Kurban kesmek farz mıdır ve Kuran’da kurban bayramı uygulaması var mıdır?
Kuran’da kurban kesmek sadece hac ibadeti yerine getirildiği sırada farz kılınmıştır.
Yani kurban hacca giden hacılar tarafından kesilir. Kurban kesmeyi Allah’a olan teslimiyetin ve saygının bir sembolü olarak anlamak ve Allah’a yaklaşmaya bir vesile görmek gerekir.

Yoksa ayetinde ifadesiyle kesilen hayvanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmaz Allah’a ulaşacak olan sadece kulların takvalarıdır.
Hac suresi ayet 37: onların etleri de kanları da Allah’a asla ulaşmaz; fakat sizin takvanız O’na ulaşır. Onları size bu şekilde boyun eğdirir ki, sizi hidayete erdirdiği için Allah’ı yücelterek anasınız. Güzel düşünüp güzel davrananlara müjde ver.

Daha sonraları bu uygulama hacca gidemeyen kişiler tarafından da bulundukları yerlerde yerine getirilmeye başlanmış ve ardından kurban bayramı uygulaması oluşmuştur.
Kurban bayramının hacıların hacda kurban kesmeleri ile aynı döneme gelmesinin nedeni budur.
Kuran’ın hiç bir ayetinde bayram uygulaması yer almaz. Yani bayram yada bayram namazı tamamen geleneksel kabullere dayanan uygulamalardır. Ancak burada belirtilmesi gerekli olan bir husus vardır oda bu şekilde bir uygulamanın yapılmasının Kuran’a aykırı olmadığıdır.

Yani Müslümanların kendi aralarında geliştirip gelenekselleştirdikleri bu gibi uygulamaların özellikle insanların kaynaşmaları ve yakınlaşmalarına vesile olması ve dini bir takım duyguların canlanması açısından oldukça etkili ve güzeldir. Ancak bu sosyolojik bir hadisedir, Müslümanların genelini bağlayıcı bir farz değildir. Ramazan bayramı da aynı bu şekilde ortaya çıkmış bir hadisedir.
Kaynak : Kurandaki Din

https://www.islamiforumlar.net/kurban/25285-kurban-ve-kurban-bayrami-hakkinda-hangisi-dogru.html

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
islamiforumlarnet1.jpg

islamiforumlarnet2.jpg

Üst Alt