kuranı kerimi para karşılığı okumak caiz midir ?

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
Hanefî fıkıh kitaplarında, ihtilâfa temas edilmeden, Kur'an okuma ve zikir gibi ibadetler karşılığında ücret almanın caiz olmadığı belirtilmektedir. Hanefî uleması bu görüşü; "Müslümanlara mahsus olan hiçbir taatte başkasını kiralamak caiz değildir" kaidesine ve bu konudaki âyet ve hadislere dayandırırlar.

İbn Âbidin; Ukûd-u Resmi'l-Müftî adındaki risalesinde; bazı fıkıh ki*taplarında, "Kur'an okuma karşılığında ücret almanın caiz oluşu müftâbihtir" denildiğini kaydeder ve bu naklin hatalı olduğunu söyler. Doğrusunun ise, sonraki âlimlerin; halkın ehemmiyet vermemesi yüzünden Kur'an okuyanın kalmayacağı endişesiyle Kur'an öğretme karşılığında ücret almanın caiz oluşuna fetva vermiş oldukları olduğunu kaydeder. İbn Âbidin devamla şöyle der:

"Anılan zaruret olmadığı halde müteahhirîn (sonraki) âlimlerinin görüşlerinin; mücerred Kur'an okuma karşılığında ücret almanın cevazı istikametinde olduğu nasıl söylenebilir? Çünkü devirler geçse ve hiç kimse Kur'an okuması için birini tutmasa bundan hiçbir zarar gelmez. Aksine asıl zarar, Kur'an okuması için adam kiralamaktır. Çünkü bu, Kur'an'ı bir kazanç aleti ve ticaret metaı haline getirmektir. Bu durumda Kur'an okuyan kişi Allah rızası için bir şey okumaz. Sadece ücret için okur. Bu ise Allah'tan başkası için ibadet etmek manasında katıksız bir riyadır. Bu durumda müstecir (para verip Kur'ân okutan) in ölüsüne hediye etmek için beklediği sevap nereden olacak? (Çünkü ölüye sevap gönderebilmek için önce sevap kazanmak gerekir. Allah için değil de para için okunan Kur'an karşılığında sevap alınamayacağına göre, ölünün ruhuna gönderilecek sevap yok demektir.) İmam Kâdî Han; zikir karşılığında ücret almak, sevap elde etmeye manidir, der. Bunun benzeri ifadeler, müezzinin ücret alması hakkında Fethu'l-Kadir'de de vardır. Eğer Kur'an okutan müstecir bu okumanın sevabı olamayacağını bilse okuyana bir kuruş bile vermez. Okuyucular zikir ve Kur'an vasıtasıyla haram olan dünya metaını toplamaya yönelirler. Zamanımızda insanlar parayla Kur'an okutmanın en büyük ibadetlerden biri olduğuna inanmaya başladılar. Halbuki bu en büyük kötülüklerdendir.

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Bedava kimse kimseye Selam bile vermez iken
kimse kusura bakmasın para da bi araçtır amaç olunca işte sizin dediğiniz gibi olur.
para verip kuran okutursan o kuranı öğrenmiş kimseye de geçinmesine çoluk çocuğunun geçimide dolaylı da olsa yardımcı olunur..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
"Zamanımızda insanlar parayla Kur'an okutmanın en büyük ibadetlerden biri olduğuna inanmaya başladılar. Halbuki bu en büyük kötülüklerdendir.."
desenize Selam verdim borçlu çıktım diye dusunenlerdensiniz..qqww..k

Gerek ibadetlerimizde ve gerekse günlük işlerimizde ihlaslı olmanın en güzel örnekleri peygamberlerdir...
Onlar kimseye çıkar vaadinde bulunmadıkları gibi kimseden bir menfaat da beklemediler.
her peygamberin kendi zamaninda bir meslegi ve gecim kaynagi olmustur..
Tebliğ görevini icra ederken karşılaştıkları sıkıntılardan dolayı şikayetçi olmadılar. Onlar ayetteki ifadesiyle hep şöyle demişlerdir.
“ Bu davete karşılık sizden hiç bir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak alemlerin rabbi olan Allah’a aittir.”
eskiden Allah`in sevgili kullari islam icin yasarken.. gunumuzde insanlar islam`DAN GECINIYORLAR..
desenize...

bakin kardesim Allah-in ayetlerinin satilmasi hakkinda ayeti kerime vardir..
"Allah'ın âyetlerini az bir bedele sattılar. Böylece O'nun (Allah'ın) yolundan (insanları) men ettiler (Sıratı Mustakîm'e insanların ulaşmasına mani oldular).
Muhakkak ki; onların yapmış oldukları kötü (fena) bir şey (muhakkak ki; onlar, kötü bir şey yapmış oldular)."
TEVBE - 9

Allâme İmam Birgivî bu konuda şunları söyler:
"Onlardan kim âhiret işini dünyalık için yaparsa, artık âhirette onun hiçbir payı yoktur."
O yüzden böyle bir okuyuşun sevabı olmadığına göre gerçekte sevabın satışı olan bu ücret nasıl câiz olabilir?

Bir insanın imanında samimi olduğunun, yalnızca Allah'ın rızasını gözettiğinin en büyük göstergesi, basit çıkarlar peşinde koşmaması,
ihlâslı, yani hâlis olarak Allah'ın rızası için çalışmasıdır..
Kul Hak rizasi icin calisirda Allah cc. kulunu yanliz ve darda mi birakir saniyorsunuz..?

Allah'ın Âyetlerini Satmak; Dünyevîleşmek ve Dünyayı Âhirete Tercih Etmektir..
Müslümanın yapmakla mükellef olduğu bir ibadet karşılığında ücret alması câiz değildir. Müslümana has her tâat karşılığında ücret almak bâtıldır/geçersizdir.

Ama Hanefî fakihlerinin "müteahhirûn/sonraki" âlimleri, sonraları ortaya çıkan zaruret haline bakarak, bazı ibadetler karşılığında ücret almanın câiz olduğuna fetva verdiler.
Kur'an öğretme, ilim öğretimi, ezan, imamet ve va'z bu türdendir. Aslında önceleri bunlar karşılığında bile ücret almanın câiz olmadığında ümmet ittifak halinde idi.

İlmin ve Kur'an okumanın zâyi olması korkusu, "sonraki" âlimlerin zaruret sayıp câiz görmesine mesnet teşkil etmiştir.
Ancak Kur'an okumak, özellikle mezarlıklarda, hatim cemiyetlerinde ve vefatının filan ya da falan gecelerinde okumak
karşılığında ücret almaya zorlayan bir zaruret yoktur. ..
Allah cc. bizlere hidayet versin bizleri islah etsin insallah..
birazdan isime, ekmek Kapima calismak icin gitmeliyim.. size Hayirli sohbetler...

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Katılmıyorum..
Kuran öğreten de ücret talep edebilir,kuran hatimi edende ücret alabilir. lütfen olayı BEDAVACILIĞA getirmeyin

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Katılmıyorum..
Kuran öğreten de ücret talep edebilir,kuran hatimi edende ücret alabilir. lütfen olayı BEDAVACILIĞA getirmeyin

Guzel agbim ben olayi BEDAVACILIĞA getirmiyorum Rabbim cc. bunu ayetlerde belirtiyor.. bu konuda hic bir kisisel bilgi vermek bizim haddimize degil..
lutfen yazdiklarimi ayetleri dikkatlice okuyun..ve biraz da arastirin.. cikmaliyim..
bu kardesiniz de iki iste calisiyor.. yani BEDAVACILIĞI yasamiyoruz..hmmnn
hayirli geceler...

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
herkes kuran tefsiri yapar marksistte , liberalde ,kavmiyetçi de fakat aslolan tefsir görüşe göre değildir
kurandan 40 deve yükü anlam çıkartırım diyor Hz Ali ...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
kimse kusura bakmasın para da bi araçtır amaç olunca işte sizin dediğiniz gibi olur.
para verip kuran okutursan o kuranı öğrenmiş kimseye de geçinmesine çoluk çocuğunun geçimide dolaylı da olsa yardımcı olunur..
Şimdi anlaşıldı foruma üye olunca BURAYA girip selam vermemenizin sebebi

Ama unutmayın, herşey para değildir, vebu paranın öbür tarafta size hiç faydası olmazqqww..k

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Şimdi anlaşıldı foruma üye olunca BURAYA girip selam vermemenizin sebebi

Ama unutmayın, herşey para değildir, vebu paranın öbür tarafta size hiç faydası olmazqqww..k

neyi kast ettiğinizi anlamadım .. ben kolay kolay kimseye selam da veremem yapım böyle sevmem de ama burada mecburen olduk.. ha bu sizden veya karşımdaki insanlardan değil ben selam vermeyi beceremem yoksa kibir veya enaniyetten değil

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hayirli aksamlar zalimhan kardesim..
ne zaman bilgili Alimle tartıştım ise HAKK kazandı, cahil ile tartıştigım da kaybettim ..o yuzden Sizin ile bu konuyu tartışacak degilim..
Dunyevi bilginiz veya tahsilinizi bilmiyorum ama Dini, Fikhi ve tefsir konusunda bilgili ilmi olmadiginizi anliyorum..
ahhh Cehalet bizim en buyuk dusmanimiz!!
Cahile cahil olduğunu kanıtlayamazsın, çünkü kanıt olarak sunacağın şeyler cehalet ürünü olmayacaklarından bunların
cahilin kavrama alanına girip müdahil olabilmeleri, cahil, cahil olduğundan mümkün değildir.
Cehaletin yayılmasını cahil olanla tartışmayı izleyenlerin çoğunluğu cahil değilse bir ölçüde engelleyebilirsin.
Ama her şeye rağmen cehaletle uğraşmak zordur bilesin!

"herkes kuran tefsiri yapar marksistte liberalde kavmiyetçi "

bu ne cahilce ,kustahca bir dusuncedir...
Siz Kur`ani para ile okunur mu meselesinden once bunu bir ogrenin...
yoksa Sizin okudugunuz tefsirleri ki ben oyle bir tefsir hayattimda, insanlik tarihinde marksistte liberalde kavmiyetçi de yaptigi Tefsire rastlamadim..
oyle bir tefsir varsa buyrun getiriin ya hu
marksist bir kere musliman degil inanmadigi ,ait olmadigi islam Dinin kutsal kitabi Kur`ani niye tefsir yapsin veya yapabilirmi saniyorsunuz..
bu kur`ana hakarettir!!Kendinize gelin ve o sapik fikirlerinizi duzeltin yada buradan cekip gittin!!

Herkes Kurân'ı tefsir edebilir mi? Herkes müfessir olabilir mi?
Kur’an’ı tefsir edebilmek için, başta arapça ile alakalı ilimlerden başka, bedî, beyan gibi edebiyata, tefsir, hadis, fıkıh, nâsih,
mensuh gibi şeriata, Kur’an’a müteallik on beş kadar ilim bilmek gerekmektedir.

Önce kuranı okuyacaz arapçası ve türkçesiyle....ilk ve açık manasını iyice bir belliyecez...
sonrada sıra alimlerin sözlerine gelecek. Bakınız ayet açık;
“Bilmiyorsanız zikir (ilim) ehline sorun.” (Nahl: 43)
Siz de lutfen bu sorulari yakinizdaki ilim, irfan ibadet Ehli insanlara sorun kendi kafaniz ile fikir turetmeyin..

Konuyla ilgili deliller :

"Allah'ın âyetlerini az bir bedele sattılar. Böylece O'nun (Allah'ın) yolundan (insanları) men ettiler
(Sıratı Mustakîm'e insanların ulaşmasına mani oldular).
Muhakkak ki; onların yapmış oldukları kötü (fena) bir şey (muhakkak ki; onlar kötü bir şey yapmış oldular)."
TEVBE - 9

Hadisten delil :

“Kur’ân-ı Kerîm’i okuyunuz; onunla amel ediniz; ondan asla uzaklaşmayınız, onun hakkında haddi de aşmayınız;
onun tilâveti karşılığında ücret alıp vermeyiniz, onunla dünya malını çoğaltma yoluna gitmeyiniz.”(Ahmed b. Hanbel, Müsned)

İcma’dan delil : “Ameller ancak niyetlere göredir…’’hadisi ile niyetsiz yapılan bir amelin geçersiz olduğuna ittifak edilmiştir.
Bu durumda kişi,para için okumuşsa,okuduğu geçersiz olacaktır.

Kıyastan delil : Nasıl ki bir namazdan,bir oruçtan elde edilen sevap para karşılığında satılamıyorsa,Kur’an okuma ile elde edilen
sevap da satılamaz.

Hayatta bulunan veya vefat etmiş bir mü'min için para karşılığı Kur'an okutmak caiz değildir.
Ücretle okunacak Kur'an'a sevap hasıl olmaz ki başkasına bağışlayabilsin.
Peygamber Efendimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde
"Kur'an'ı okuyunuz fakat onun karşılığında (bir ücret alıp) yemeyiniz" buyurmuştur.
(Hukuk-ı İslâmiye ve İstılahat-ı Fıkhiyye Kamusu c. 5 s. 190-191)

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
''herkes kuran tefsiri yapabilir bu marksist te liberal de kavmiyetçi de olabilir '' yani herkes kendi görüşüne göre Kuranı yönlendirme yapabilir aslolan Görüşe değil İslama göre olandır..
yukarıdaki ifadeler bana değil Rahmetli İmam Humeyniye aittir vede doğrudur haa sizin bunu anlayacak kapasiteniz yoksa ki öyle anlaşılıyor gafilliğinizi srgileyip bir Din kardeşinize ''' buradan gidin '' deme küstahlığında bulunuyorsunuz işte siz BU SUNUZ

İbrahim Ethem hz leri der ki Nice alimler vardır ki İlimleri deryalar kadardır amma Amelleri zerre kadardır..
ey kendini beyenmiş zakir kişi ,Harabat ehlini hor görme zakir definelere değer viraneler vardır..
İnsanlar bilmedikleri şeylere DÜŞMANDIRLAR...
Unutma ki Abdest nasıl bi bir mezhebe göre kan ile bozuluyor diğerinde bozulmuyorsa ....anladın dimi ?

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
neyi kast ettiğinizi anlamadım .. ben kolay kolay kimseye selam da veremem yapım böyle sevmem de ama burada mecburen olduk.. ha bu sizden veya karşımdaki insanlardan değil ben selam vermeyi beceremem yoksa kibir veya enaniyetten değil
Yaşınız: 50
Mesleğiniz: teknisyen

Üye olma nedeniniz: hoppala
Hangi şehirden katılıyorsunuz?: istanbul
Medeni Haliniz: Evli

Bak güzel kardeşim karşımdaki bayan olsaydı bukadar yazmazdım ama şimdi seninle erkek erkeğe konuşalım.
Aramızda pek fazla yaş farkı yok desekte 5 yılda neler oluyor neler;
Ben ilkokul mezunuyum mesleğim şoför, uçak hariç kullanamayacağım araç yoktur benim şoför olduğum yıllarda okur yazar olmak yeterliydi.
Sizin mesleğiniz teknisyen, bir insanın teknisyen olması için yıllarca okuması gerekir, demekki sizde yıllarca mürekkep yalamış insansınız bunedenle, size birtek sorum var, cevap verme veya vermeme hakkına sahipsin..
Siz, bir toplum arasına ve/veya bir mekana girerken ringonun ahırına girer gibi mi giriyorsunuz.

Bizim burada kimseye illa selam vereceksin diye zorladığımız yok ama selam allah'ın selamı olduğu için bizde selamı yaymaya milleti selam vermeye teşfik etmeye çalışıyoruz,
he sen gelirsin buraya selamsız sabahsız başlayıp birşeyler yazarsın ondan sonrada yazılarıma yorum yapılcak diye yola bakıp durursun.
Ve eminim birçok siteye girip çıkıyorsunuz, peki girip çıktığınız hangi sitenin adminleri, yöneticileri üyeleriyle buderece muhabbet ediyor konularını, sorularını yanıtlıyor.
Bilmem ne demek istediğimi anlatabilebildimmi.
Selametle...

yukarıdaki ifadeler bana değil Rahmetli İmam Humeyniye aittir vede doğrudur haa sizin bunu anlayacak kapasiteniz yoksa ki öyle anlaşılıyor gafilliğinizi srgileyip bir Din kardeşinize ''' buradan gidin '' deme küstahlığında bulunuyorsunuz işte siz BU SUNUZ
İşte burada yanıldınız, size kimse buradan gidin demiyor, yazılanları anlayacak şekilde okursanız orafda ne demek istendiğini anlayabilirsiniz, ki teşekkür edeceğiniz yerde böyle saygısıslık yaparak bukadar alçalmayada gerek yok...

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
ben SELAM vermeyi beceremiyorum diyorum tenezzül etmemek değil , yani kolay kolay hiç bir yerde selam vermemeye azami dikkat ediyorum ha bu doğrudur demiyorum ama bu da benim eksikliğim de olabilir .
ben toplumun içine girerkende mraba der girerim o da mecburiyettendir yoksa istediğmden değildir buda benim yanlışımdır onu da kabul ederim çünkü yetişme gelişme ve delikanlılığımızda bulunduğumuz ortamın getirisi buydu.
ben sizi eleştirmedim sace bana karşı sapıkça konuşmayın konuşacaksanız buradan gidin demenizden rahatsız oldum..

Deruni

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Ebû Hüreyre (r.a.) rivayet ediyor:
"Allah bir kul hakkında hayır dilerse gönlünü zengin kılar ve kalbine Allah korkusu koyar. Allah bir kul hakkında şer dilerse aç gözlü kılar." [1:254, Hadîs No: 376]

Enes'den (r.a.) rivayetle:
"Allah bir kimse hakkında hayır dilerse, onu dinde bilgi sahibi kılar, dünyaya değer verdirmez ve kusurlarını kendisine gösterir." [1:255, Hadîs No: 377]

Enes (r.a.) rivayet ediyor:
"Allah bir kul hakkında hayır dilerse, ona insanların ihtiyaçlarını gördürür." [1:257, Hadîs No: 383]

îbni Mes'ud'dan (r.a.) rivayetle:
"Allah bir kulu hakkında hayır dilediğinde onu dinde ince anlayış sahibi kılar ve doğru yolu kendisine ilham eder." [1:258, Hadîs No: 386]

Ebû Zer (r.a,) rivayet ediyor:
"Allah bir kulu hakkında hayır dilerse, kalbinin kilitlerini açar ve ona kuvvetli îmanla doğruluk kor. Gittiği yolu kalbine iyice kavratır. Kalbini temiz, dilini doğru, huyunu istikamet i! kılar." [1:259, Hadîs No: 387]

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Selamın aleyküm orta son sınıf öğrencisiydim. Okulumuzun müdür mavini sert ve çok asabi olan bir zattı.

Onunla koridorlarda karşılaşmamak için öğrenciler korkar ve onun gitmesini beklerdik.

Tesadüfya bir arkadaşımı ziyaret için sınıfına gitmiştim . Zil çalmış müdür mavini hocam kapıya sert bakışlarınla gelmiş bende korkudan oturduğum yerde kala kalmıştım.

Sınıftan çıkmaya cesaret edemedim. Gür sesiyle bu gün yazılı olacaksınız . Ne yapacağımı şaşırdım bütün sınıf bana bakıp gözleri ile susmamı istiyordular. Onlarda başımın derde gireceğini düşünüyordular.

Arkadaşlarımdan bir kalem bir kağıt temin ederek. Yazılı kağıdıma adımı soyadımı ve gerçek sınıfımı yazarak . Soruları yazmaya başladım hocamız fizik öğretmeniydi.

Ve benim en çok sevdiğim dersti. Soruları cevaplamış kağıdımı vererek sınıftan çıktım. 20 gün sonra yazılı sonuçları okunmuş yazılının en yüksek notu 7 alarak dikkatini çekmiştim . Beni odasına çağırarak niçin benim sınıfımda imtahana girdin dedi iyicene korkmuştum.

Beni kendi fizik hocam mustafa beyin o imtahana soktuğunu düşünüyordu. öğretmenler odasından mustafa beyi çağırtmış ona bağırarak yazıklar olsun sana diyordu. Hiç bir şeyden haberi olmayan mustafa bey konuyu öğrenince bende herşeyi ona anlattım

bana kendini üzme dedi ve okuldan tayinini alarak ayrıldı. Uğradığım haksızlık ve hocamın gitmesi beni çok üzmüştü. Bir sabah müdür mavininin odasına gidip seni sevmiyorum senden korkmuyorum , artık okumakta istemiyorum .dedim. Ve odasından çıktım. Insanları üzerek hakikatın değiştirilemiyeceğini uğradığım o haksızlıkla çok iyi anlamıştım.

Hayatlarımız rıza makamında allaha aitdir. Onun rızası için yapılan işten nefisler bir şey beklememelidi.

Zelimhan kardeşim hoş geldin . Mana ile maddeyi birbirinden ayıran allah sevgisidir. Oda parayla alınıp verilmez aeo

zelimhan

Kurallara Uymadı
Üyemiz
siz haklı olun kalbiniz mutmain olsun
ben haksızım.. bende kibir ve enaniyet yoktur.
siz buranın sahiplerisiniz siz ne derseniz o kabul görür ben daha fazla uzatırsam ki yanlış da olur, BANNN

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin

Selamünaleyküm, Vallahi, biz selamı bedavaya alıp veriyoruz. Sen Allah'ın selamını menfaat için kullanıyorsan onu bilemeyiz. Veya Allah'ın selamını verip almaktan aciz ve gafilsen, sana ancak acırız.

"ben kolay kolay kimseye selam da veremem yapım böyle sevmem de ama burada mecburen olduk." Diyorsun!!

Sen selamı sevmiyor olabilirsin, biz de senin gibi, selam vermeyen ve çok şey bildiğini zanneden gafilleri hiç sevmeyiz. Sana verilen cevapları ve yapılan açıklamaları haketmiyorsun. Sana gereğinden fazla ilgi göstermişler adam yerine koyup açıklama yapmışlar, sen de şiştikçe şişmişsin. Ben olsaydım senin gibi bir ukalaya fırsat vermez anında şutlardım seni. Neyse biraz geç kalmış olsak bile herkes hakettiğini bulurmuş. Ukalalıklarını ve terbiyesizliklerini al ve bir daha buraya uğrama... Senin gibilere harcayacak vaktimiz yok..İnsan olan laftan anlar...Fakat biz bundan şüpeliyiz o nedenle senin foruma girişini engelliyorum. Forumdan kovuldun...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun aleykum zalimhan kardesim cekinmeyin !Korkmayin selamimi alabilirsiniz..Selaminizin karşılıginda
sizden hiç bir ücret ,bir menfaat da istemiyorum..ustelik bir de bedava da veriyorum...Benim ücretim ancak Alemlerin rabbi olan Allah’a aittir...

Sizler kendi cocuklariniza sahip olmak ile sorumlusunuz!Ama ben bana ait olmiyan baskasinin istemedigi kimsesiz bir cocugu
Gönüllü olarak himayeme almis onu topluma ve insanliga kazandirmak icin ozel okullarda binlerce dolar ödemekteyim..
ins..kismet olursa daha da cook ödiyecegim.. burasi BATI cocuklar cook masrafli...demek ki bedava da insan hizmet ve insanligini yapabiliyormus..
amac ebedii saadet ve Allah RIZASI olunca....
hersey para olsaydi insanlik degil paralik denilirdi..
burada bazi insanlar, 3,4 engelli cocugu evladlik alarak Gönüllü Anne olurlar..karsiliginda da sadece kalplerindeki
mutluluk, huzur ve insan olduklari hissini yasarlar..kendilerine bedava, zahmet,SIKINTI, cile, alanlarin bunu niye yaptiklarini
hem de Gönüllü bazi gafillerin deyimi ile bas agrisi aldiklarini hic dusundunuz mu?
cunku zahmetsiz, emeksiz cilesiz rahmet, nimet olmaz.. her nimet kulfetti ile gelir...

kendim hem koruyucu anneyim hem de Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanıyim..kendi meslegimde saat basi dunyanin parasini alirim..
ama burada saatlerce vaktimi harcayip hizmet ederken bedava calisirim.. neden biliyormusunuz ? iste Siz ve sizin gibileri bunu anliyamaz!!
ama yinede soyliyeyim..
Mana ile maddeyi birbirinden ayıran Allah sevgisidir. Oda parayla alınıp verilmez!!O sevgiyi de yine sadece Allah sevgisi ve RIZASI ile anlayip,idrak edebilirsiniz...

bakin kardesim ben size yazmistim ki;
kuranı kerimi para karşılığı okumak caiz degildir ve bunun ispatti ve delili olarak Allah-in ayetleri ile peygamber efendimiz sav. hadisini eklemistim..
hic bir sey kisisel veya cikar bedavacilik ile ilgisi yoktu...

"Allah'ın âyetlerini az bir bedele sattılar. Böylece O'nun (Allah'ın) yolundan (insanları) men ettiler
(Sıratı Mustakîm'e insanların ulaşmasına mani oldular).
Muhakkak ki; onların yapmış oldukları kötü (fena) bir şey (muhakkak ki; onlar kötü bir şey yapmış oldular)."
TEVBE - 9

Hadisten delil :

“Kur’ân-ı Kerîm’i okuyunuz; onunla amel ediniz; ondan asla uzaklaşmayınız onun hakkında haddi de aşmayınız;
onun tilâveti karşılığında ücret alıp vermeyiniz onunla dünya malını çoğaltma yoluna gitmeyiniz.”(Ahmed b. Hanbel Müsned)

İcma’dan delil : “Ameller ancak niyetlere göredir…’’hadisi ile niyetsiz yapılan bir amelin geçersiz olduğuna ittifak edilmiştir.
Bu durumda kişipara için okumuşsaokuduğu geçersiz olacaktır.

bunlar size yetersiz geldi veya kabullenmek istemediniz ve sunu yazdiniz..cok sukur deliler onumuzde..

"herkes kuran tefsiri yapar marksistte liberalde kavmiyetçi de fakat aslolan tefsir görüşe göre değildir
kurandan 40 deve yükü anlam çıkartırım diyor Hz Ali ... "

ehh bunun devami nerde?Görüşe değil İslama göre olandır..
bunu belirtmemistiniz..
marksist in kendi Görüşune gore yaptigi Kur`an in tefsirinden ne olur kendisi gibi olur..evet siz hakli idiniz!!
herkes kendi Görüşune gore tefsir yapabilir bugun gunumuzde adnan oktar delisinin hooppa-nin tefsir yaptigi gibi..
ama Allah kattinda gecerli mi Allah cc. ondan ve yaptigi kendince sapik fikirlerinden RAZI mi ve bizler onun yaptigi tefsirlere gore mi amel edecegiz
iste butun sorun ve mesele burada...

Allah-in ayet ve peygamber efendimiz sav. hadislerini yeterli gormiyen kisiler ile benim isim olmaz sadece Allah hidayet versin..
burasi islami bir sittedir..
siz benim Din kardesim olsaydiniz Allah-in ayet ve hadisi serifi kabulenirdiniz..
gölge etme başka ihsan istemem!!haydi isinize kardesim!
haydi eyvallah.......

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Üzüldüm, şahsen bu kardeşimize çok üzüldüm.
Ben ilkokul mezunuyum kendimi okumuş tahsilli kişiler kadar bilgili görmüyordum, ama gördümki her okuyan insan bilgi sahibi olamıyormuş.

adama bakın ya selam vermeyi sevmiyormuş bazı yerlerde ise mecburiyetten veriyormuş.
Hocam keşke yasaklamasaydın bu sözde tahsilli ama gerçekte benden fazla cahil kardeşimizde foruma girip çıktıkca belki birşeyler öğrenir enazından selam verip almaya alışır.

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Üzüldüm, şahsen bu kardeşimize çok üzüldüm.
Ben ilkokul mezunuyum kendimi okumuş tahsilli kişiler kadar bilgili görmüyordum, ama gördümki her okuyan insan bilgi sahibi olamıyormuş.

adama bakın ya selam vermeyi sevmiyormuş bazı yerlerde ise mecburiyetten veriyormuş.
Hocam keşke yasaklamasaydın bu sözde tahsilli ama gerçekte benden fazla cahil kardeşimizde foruma girip çıktıkca belki birşeyler öğrenir enazından selam verip almaya alışır.
Geçmiş ola, hocam bunun gibileri yasaklamak için beni beklemeyin, banlayın gitsin, vaktimizi boşa harcamayalım!!!

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz
Geçmiş ola, hocam bunun gibileri yasaklamak için beni beklemeyin, banlayın gitsin, vaktimizi boşa harcamayalım!!!
Sağol hocam, ya benim yokluğumda hemen kapıyı göstermişsin arkadaşa, halbuki ne güzel muhabbet ediyorduk yaf.
Gönül sızım hocam ne bunu nede başka birini banlamaya kıyamaz, deruni kardeşiminde çiçeği burnundan henüz düşmedi. ben, banlıyacakım ama belki siz gelirde ıslah edip selam alıp vermesini sevdirirsiniz diye banlamadım.

Üst Alt