Kuranı kerimi kullanma klavuzu

Romantikssv

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Mesajlar
42
Kuranı Kerim En son Gönderilen uyarıcıya tabi olunuz Kuranda neler var kuranı kerimi anlama ve öğrenme kuranı bilmek kurandan yararlanmak

Kuranı kerim 114 sure 6666 ayetten ibarettir. okuyup anlıyana ise kıyamet günü şefaat eder.

Kuranı kerimi zorlukla okuyup anlıyana 2 ecir mükafat vardır. kolaylıkla okuyup anlıyan ise şefeatçı elçi melekleri ile beraberdir.

Kuranı kerimi okuyana her bir harfine bir hasene sevap yazılır (tirmizi hadisinden.) buda 10 sevap eder. (imam arkadaşlardan alıntıdır)

kuranın kalbi yasindir. yasini okuyanın karnı aç ise onun karnı doyurulur. Bir kitaptada rastladım ben buna,evlenmek isteyenler aynı şekilde niyet edip yasin suresini okusunlar.

kuranda mülk suresi, ayetel kürsi, amaner rasülü sureleri faziletlidir. ayetel kürsi okuyana koruyucu elçi melekleri gönderilir o melekler o kişinin hayır hasenatını yazar (kuranı kerimden Alıntı )

Biz bu kuran ile bazı milletleri alçaltır bazı milletleri yükseltiriz. (Yüksek Kitaplardan Alıntıdır)

Kabir azabından korunmak isteyen mülk süresini okusun. (tirmizi) her gece okuyan pek büyük sevaplara kavuşur. faziletleri hakkında hadisler vardır. yani çok faziletli bir ayettir diğer adı tabareke suresidir.

bakara süresinin son 2 ayeti düşmanından korunmak isteyen için koruyucudur.(Buhari hadisinden) amaner rasulu ve üzerindeki bir ayetten iberettir.

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu: 'Ölülerinize Yâsin sûresini okuyun! ' Mâlik radıyallahu anh. Ebû Dâvud.

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
'Kim, sabahleyin Haşir sûresinin son üç âyetini okursa, Allah onun için yetmişbin melek görevlendirir, akşama kadar onun için Allahtan af dilerler. O gün ölürse, şehîd olarak ölür. Akşamleyin okursa yine aynı sevabı alır.'
Mâkil radıyallahu anh. Tirmizî.

Cuma Günü veya Gecesi Duhan Suresini Okuyana Cennette Bir köşk VeriLir...Hadis-i Şerif Taberani

Kim her gece Vâkıa suresini okursa ona fakirlik gelmez. Müsebbihat'da, (Sebbeha veya Yüsebbihu ile başlıyan surelerde) bir âyet vardır, (sevabca) bin âyete bedeldir.
(Tirmizi, 2543)

Allah katındaki en büyük günahlardan biri de okuyup ezberlediğin kuranı daha sonra unutmandır. (Tirmizi hadisinden)

(Yatarken Fatiha ve İhlası okuyan, ölüm hariç, her şerden emin olur.) (Yatarken Kâfirun suresini okuyan şirkten beri olur.)

Yetimin ağlamasından arşı aladaki melekler titrer. (yüksek kitaplardan alıntıdır)

beyninde kuran ayeti olmıyan bir insan darmadağın olmuş bir ev gibidir (hazreti Ali radıyallahu anh)

islami ilimler çinde dahi olsa gidip Alınız. (hazret Ali Radıyallahu anh)

mümin buğday başağına benzer rüzgar estikçe eğilir kalkar. kafir kavak ağacına benzer birdenbire sökülür gider.

kuranı kerimi okuduktan sonra tilavet secdesini yapmayı unutmayınız. (kuranı kerim ayetlerinden)
 
Üst Alt