• Forumda Rüya yorumu YAPILMIYOR! Mesaj göndermeyiniz! Mesajınız silinir!

Kul hakkını önce helal edip sonra haram etmek

svno

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Selamun aleykum arkadaslar. Kul hakkını önce helal edip sonra haram etmek.

Hayirli bir is icin kiz arkadasimi ailem ile tanistirmak icin memlekete davet ettim. (2 haftalık butun masraflarini bana ait) Neyse ilk 2 gun hersey iyi guzeldi sonra bahse konu kiz arkadas degismeye basladi gun gectikce kullandigi kelimeler agir, gurur kirici, sert ve hakaret vari + birde isin icinde yalan olunca bende daha fazla uzatmak istemedim 2 haftalik tatil bitmeden kendisi ile konustum 1 hafta dolmadan kendisini geri gönderdim.

Sorum su; Kendisine giderken de belirttim varsa zararin karsilayim israrla sordum gurur yapti istemedi. aradan 10 gun gecti beni aradi simdi diyorki ben senin icin memleketine geldim o kadar yol katlandim isimi gucumu biraktim beni zor duruma soktun zarardayim benim zararimi karsila sana o gün hakkimi helal etmistim ama suan zor durumdayim! sana hakkimi helal etmiyorum" diyor

Böyle birsey olabilir mi ? Bu yasamis oldugum olayda hatali ben miyim ? Kul Hakkina mi girdim cevremde sorabilecegim kimse kalmadi herkes tatile ciktigi icin malesef. Sizlere bir danisayim dedim. Saygilarimla...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, kişi kul hakkını açık ve net olarak helal ettiyse yani saklanan, gizlenen veya üstü kapalı birşey olmadan hak helal edilmişse yapılan helallik geçerlidir.
Önce helal etmiştim ama şimdi şartlar değişti haram ediyorum diye birşey olmaz. Bu iş oyuncak değildir. Önemli olan kişinin açık ve net bir şekilde hakkını helal etmiş olmasıdır.

svno

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Aleykümselam, kişi kul hakkını açık ve net olarak helal ettiyse yani saklanan, gizlenen veya üstü kapalı birşey olmadan hak helal edilmişse yapılan helallik geçerlidir.
Önce helal etmiştim ama şimdi şartlar değişti haram ediyorum diye birşey olmaz. Bu iş oyuncak değildir. Önemli olan kişinin açık ve net bir şekilde hakkını helal etmiş olmasıdır.
Allah razi olsun kardesim cok tesekkur ederim cevap verdigin icin.

AyberkHoca

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Kardeşim bir kişi cidden içinden gelerek ve inanarak gönlü refah ve hoşnut içindeyse ettiği helallik geçerlidir fakat bu helalliği sadece laf üzerinde ettiyse içinde bir ukte bile varsa bu helallik geçerli değildir. Fakat kız ilk önce hakkını dediğim gibi helal ettiyse onu geri alma olasılığı yoktur. İşine geldiği gibi dini değiştiremez. Sonucta bikez hakkını helal etmiş bulunuyor o zaman hakkı helaldir...

Üst Alt