Küf lekesi nasıl çıkar?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,674
Küf lekesi nasıl çıkar?
Çamaşırlardaki küf lekesi nasıl çıkar, küf lekesi nasıl temizlenir? Halı, koltuk ve kumaşlardaki küf lekesi, küf kokusu nasıl çıkar?
Çamaşırlardaki, giysilerdeki küf lekesi ve küf kokusu nasıl çıkar?

Çamaşırlarınızı veya terli olarak kalmış giysileri tam olarak kurutmadan nemli bırakırsanız küften ve küf kokusundan kurtulamazsınız. Diyelim ki unuttunuz veya mecbur kaldınız. Böyle durumlarda çamaşırlardaki küften veya küf kokusundan nasıl kurtuluruz?

Öncelikle bilmemiz gereken, küf her türlü kumaş cinsinde oluşabilir, perdeden halıya, iç çamaşırdan, dış kıyafetlere kadar bütün kumaş veya dokuma materyallerde olabilir.
Küf lekesinden kurtulma yöntemleri

– Kumaş üzerinde oluşmuş küfü fazla bastırmadan ve yaymadan yavaşça silkeleyin, yumuşak bir fırça ile veya süngerle de süpürebilirsiniz. Güneş varsa uzunca bir süre güneşte bırakın hava alsın. Rüzgar varsa daha da iyi olacaktır.

– Küflü kumaşlar veya çamaşırlar iyice havalandıktan sonra, evinizde klor varsa suyla karıştırıp küf lekesini onunla temizleyin. Yoksa Bir bardak su içine yarım limon sıkın biraz da sofra tuzunu beraber karıştırıp küf lekesini temizleyin. Sonra tekrar güneşe veya havalandırmaya bırakın. Kuruduktan sonra küflü kısmı normal suyla durulayın. Bundan sonra çamaşırınızı yıkayabilirsiniz.

– Tekrar küf oluşmaması için, çamaşırlarınızı asla nemli veya ıslak toplamayın.

– Küf lekesini çıkarmak için piyasada bazı kimyasal ürünler satılıyor. Siz yinede tarif ettiğimiz şekilde küf lekesini temizleyin. Boşuna paranızı harcamayın. Bir daha hiç bir kumaşı ıslak ve nemli bırakmayın!
Halıdaki küf lekesi nasıl çıkar?

– Halıdaki küfü fırçayla temizleyin.

– Elektrik süpürgesiyle iyice çekin.

– Önce sabunlu su yapın, küflenmiş kısmı bez veya sünger yardımıyla temizleyin.

– Sonra yukarıda tarif ettiğimiz gibi, limon,tuz, su karışımı yapın aynı şekilde bir daha temizleyin. Bu karışım yerine alternatif olarak halıda sirkeli su da kullanabilirsiniz. 2-3 bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirke ekleyin bu karışımla silin.

– Temizlediğiniz yeri suyla durulayın.

– Halınızı iyice kurutun, güneş ve rüzgarlı havayı tercih edin. Halı kurumadan asla sarmayın veya sermeyin.
 
Üst Alt