Korsan oyun oynamak kul hakkına girmek olur mu?

mehmetaks

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
18
Selamın Aleyküm abilerim ablalarım ben bugüne kadar çoğu oyunu korsan oynadım. Maddi durumum olmadığından dolayı ve suan çok pişmanım hatırladıklarımın listesini cıkardım. Hatırlamadığım oyunlar var ise onları nasıl ödeyebilirim ?
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,664
Aleykümselam, önce tevbe ve istiğfar edersin. Sonra oyunların orjinallerini satın alırsın. Mümkünse oyunun telif hakkı sahibine bir maille durumu anlatıp parasıyla orjinallerini aldığını bildirip özürünü kabul etmesini istersin. Hatırlamadıklarının yerine tahmini olarak hayır, sadaka gibi iyiliklerde bulunursun. Bir günahın arkasından tevbe edip bir hayır yaparsak umulur ki günahlarımız affedilir.
 

Kayıtlıüye

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
28
Korsan oyun haram olur ama zaten malayani işlerle uğraşmak doğru değil. Odanda korsan oyun,korsan film,korsan müzik gibi şeyler bulunursa duan kabul olmayabilir. Korsan oyun, mağazalarda orjinali satılan oyunların veya Türkiyedeki internet mağazalarında satılan orijinal oyunları var ise orjinali alındığında kul hakkından kurtulunur. Orjinali ni bulacağı halde korsan oyun oynamak helal olmaz. Bu müzik gibi şeylerde geçerli. Orjinal alma imkanı var ise orjinal alarak kul hakkından Kurtulunur.
 

Mfakkaya

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
1
Bu konunun iyi araştırılması gerekiyor bence. Oyun sektörü Dünya piyasasının en büyük sektörlerinden biri ve müslüman olmayanların elinde. Yani aldığınız her oyun kâfirlerin cebini dolduruyor. Bir çok oyun (özellikle savaş oyunların) bilerek ve isteyerek müslümanları terörist olarak gösterip, öldürmek üzerine kurulmuş. Bu oyunları parasını vermeden oynamak haram olabilir mi? Tabiki bu tür oyunları hiç oynamamak lazım ama ne olduğunu da bilmek gerekiyor.

Burada ortaya şu sorunsal çıkıyor. Müslümanlar oyun üretmesin deyip, oyun oynayacaksa bile parasını mutlaka ödesin dediğimiz zaman açık ve net şekilde kâfirlerin cebini doldurmuş oluyoruz. Tamam oyun konusu muallakta kalan bir alan. Ama müslümanların da eğlenme hakkı olduğundan dolayı haddi aşmadıkca caiz olduğu fetvaları da var. Ama üretmek konusunda genelde pek cevaz verilmiyor. Bu çelişki müslümanların aleyhine işlemiyor mu acaba?
 

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Mesajlar
6,664
@Mfakkaya, müslüman olan kişi, kafir olsa bile kimsenin hakkına tecavüz edemez. Kafir olanın hakkı müslümana helal diye birşey yok islamda. Onun için hak sahibi kimse, kafir, budist, ataist fark etmez. Onun cebi dolacak diye hakkına tecavüz edemezsin. En iyisi bu işlerden uzak durmak ve helal dairenin içinde kalmaktır.
 
Üst Alt