Körfez Savaşı

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
musluman_kadin_imanli_ve_bilinclidir_h92622.jpg

Körfez Savaşı dan önceki yillarda amerikalı bir bayan gazeteci
islam da kadinlarla erkeklerin toplumdaki yeri konusunda bir yazı hazırlamak uzere kuveyt'e gelmisti.
gozlemleri sırasında dikkatini ilk çeken görüntü, kadınların eşlerinin beş adım gerisinden yürüdükleriydi.
yillar sonra aynı gazeteci bir yazı dizisi icin yeniden
kuveyt'e geldiğinde bu kez değişik bir görüntü ile karşılaştı.
kuveyt'te şimdi kadınlar önde yürüyorlar eşleri ise bes adım arkalarından geliyordu.
amerikalı bayan gazeteci, kuveyt'te bir kaç yıl içinde meydana
gelen bu değisikliğe çok şaşırdı. ve kadınlardan birine yaklaştı,kendisinin de bir
kadın olmasının verdiği çoskuyla sordu.:

"bu gördüklerim inanılmaz bir gelişme. söyler misiniz lutfen bu değisikliğin sebebi nedir?"

kuveytli kadın amerikalı gazetecinin yüzüne bir süre dik dik bakti, sonra soruyu tek sozle yanıtladı:

"mayınlar." diye cevap verdi

mrhbba..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
1177320035ca45mf6n.jpg

saraybosna’ya 60 km mesafedeki zenica yakınlarındaki dolnivakuf'a (aşağıvakıf) bağlı prusac'ta, alperenler'den ayvazdede'nin türbesinin
bulunduğu yerde gerçekleştirilen, ayvazdede şenlikleri'ne iştirak etmek üzere bosna'dayız.
şenliğin yapıldığı meydanda kurulan çadırlarda, BM barış gücü'nde görevli askerler, hava çok sıcak olduğu için kola ve meşrubat dağıtıyorlardı.
barış gücü bünyesindeki türk askerleri, mehmetçiğimiz de pet şişe su dağıtıyordu.
ak sakallı 80'lik bir bosnalı, 2 şişe suyu, evlât basar gibi basmış bağrına, herkesten sakınır gibi uzaklaşıyordu çadırdan.
boşnakça

- çok susadım, elindeki sulardan birini ikram etmez misin dedim?

bosnalı nûr yüzlü ihtiyarın yüzündeki tebessüm, birden dondu, hatları gerginleşti. sakalı titriyordu..
iliklerimizi titreten cevabı:

“misafirimiz canımı istesin seve seve ikram edeyim.
ama bu suyu bana sultan'ın askeri verdi.
ben elhamdülillah türk'üm, sultan'ın mübârek askerinin suyunu evdekilere götürmem lâzım.
onların da bu sudan içmesi lâzım. onun için kusuruma bakmayin , bu sudan veremem... bekleyin, şuracıktan başka su alıp getireyim elceğizimle!..”
işte görüldüğü gibi türk, aradan asırlar geçmesine rağmen, rumeli'deki çileli yadigârlarımızın gözünde ve gönlünde hâlâ sultan, türk askeri de sultan askeri!..dir..

acilangul1

Üst Alt