Kevgürk Kalesi (Akkuş)

ceylannur

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,873
Kevgürk Kalesi (Akkuş)

Ordu ili Akkuş ilçesinin 30 km. güneybatısında, Gökçebayır Çayı'nın devamı olan Tifi Çayı yakınlarında 300 m. yüksekliğinde doğal bir kaya üzerine kurulan bu kalenin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Kale gözetleme niteliğinde olup, doğu yönünden çıkılmaktadır. Buradaki kapısı toprağa gömülmüştür. Ortada bir avlu ve avlu çevresinde de sur duvarları bulunmaktadır. Kalede yeterli bir araştırma yapılmamıştır. Kale duvarları moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Çevresinde bulunan evlerin duvarları üzerinde bu kaleye ait mimari parçalar görülmektedir.


Tokyanus (Mana, Fataş) Kalesi (Gölköy)


Ordu ili Gölköy ilçesinde, Aybastı yolu üzerinde bulunan bu kale doğal bir kaya kütlesi üzerine yapılmıştır.
Kale üzerinde yeterli bir araştırma yapılmamış olmasına rağmen kalıntılarından Bizans döneminde yapıldığı sanılmaktadır.
Dar bir patikadan kalenin yuvarlak kemerli giriş kapısına ulaşılmaktadır. Bu kapı günümüze iyi bir durumda gelmiştir.Bolaman Kalesi (Fatsa)

Ordu ili Fatsa ilçesi, Bolaman kasabasında bulunan bu kale günümüze iyi bir durumda özgünlüğünü koruyarak gelebilmiştir. Kale çevreyi kontrol amacı ile yapılmış gözetleme kalesi niteliğindedir.

Rum Pontus İmparatorluğu döneminden kaldığı sanılan bu kale moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Avlu etrafında çevrelenmiş sur duvarları ve dayanak kulelerinden meydana gelmiştir.


Gençağa Kalesi (İkizce)

Ordu, İkizce ilçesi, Ağaçkale Köyü’nde bulunan kalenin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Gençağa Kalesi'nin bulunduğu alan I.Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir.


Bozukkale (Cotyora) (Merkez)

Ordu il merkezinde, yöredeki yerleşimin ilk başladığı yer Cotyora’dır. Halk arasında Bozukkale olarak isimlendirilen bu yerde XI.yüzyılda yapılmış küçük bir gözetleme kalesi bulunmaktadır. Kale Ordu-Samsun karayolu üzerinde, il merkezine 2 km. uzaklıkta, deniz kenarındadır.

Bizans döneminde yapılmış olan kalenin duvarları moloz taş ve tuğladan örülmüştür. Kısmen ayakta bulunan sur duvarlarının dayanak kuleleri ile seteklendiği kalıntılarından anlaşılmaktadır.


Meletios (Milas) Kalesi (Mesudiye)


Ordu ili Mesudiye ilçesi Yeşilçit Köyü’nde bulunan bu kaleye C.Texier Asie Mineure isimli eserinde değinmiştir. Bu kalenin şato özelliği taşıdığı ve Rum Pontus döneminden kaldığı sanılmaktadır. XV.yüzyılda Osmanlılar bu kaleden yararlanmışlardır. Kalede 1613 yılında bir Dizdar (kale komutanı), Kethüda ve İmamdan başka 15 Kale Muhafızı bulunduğu kaynaklardan öğrenilmektedir.

Kale moloz taş ve tuğladan yapılmış, yer yer de horasan harç kullanılmıştır. Günümüze sur duvarlarının kalıntıları gelebilmiştir. Kale ve çevresi Mesudiye’nin ilk yerleşim yeridir.


Kale Köyü Kalesi (Mesudiye)


Ordu ili Mesudiye ilçesi, Kale Köyü yakınında bulunan bu kalenin ne zaman ve kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Kalıntılarından Bizans döneminde de kullanıldığı anlaşılmaktadır.
Kale meyilli bir arazide kurulmuş olup, moloz taş ve yer yer de tuğla hatıllı olarak yapılmıştır. Dikdörtgen planlı olan kalenin duvarları yer yer surlarla güçlendirilmiştir.
Kale çevresinde üç kümbet ve iki mezar kalıntısı bulunmaktadır. Ayrıca kale yakınındaki Deliklitaş mevkinde de antik kaya mezarları vardır.

Ünye (Çaleoğlu) Kalesi (Ünye)


Ordu ili Ünye ilçesinin 5 km. güneydoğusunda volkanik krater özelliğinde, 300-400 m. yüksekliğindeki bir kaya üzerinde, küçük bir düzlükte kurulan bu kalenin Pers Kralı Mitridates tarafından MÖ.III.yüzyılda yaptırıldığı sanılmaktadır.

Kalenin oldukça dik sur duvarları günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir. Kayalığın dik yüzeyleri doğal bir suru oluşturmuştur. Bu nedenle de yalnızca giriş kapısı ve çok az sur duvarları ile yetinilmiştir. Kale Oinoe’nin (Ünye) uzağında olmasından ötürü koruma amacından çok gözetleme niteliğindedir. Kaleden aşağıya doğru inen ve oldukça dik merdivenler bulunmaktadır. Kale içerisinde büyük bir havuzun kalıntısı günümüze gelebilmiştir. Yarısına kadar toprağa gömülü olan yuvarlak kemerli, oldukça geniş giriş kapısının iki yanına kabartmalar işlenmiştir. Kale kapısı ve çevresindeki duvarlar Bizans döneminden kalmıştır. Kale içerisinde sarnıçlar bulunmaktadır. Kale girişinin yanı başında Paphlogonia türünde kaya mezarları bulunmaktadır.
 
Üst Alt