Hu çekmek hakkında düşünceleriniz neler

hiclik

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Hu çekmek bir zikir midir? Nacizane birşey demek istemiyorum yanlış anlaşılmak istemiyorum yine.

hiclik

Kurallara Uymadı
Üyemiz
“Ameller (başka değil) ancak niyetlere göredir; herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur."
En azından merak eden olup da bu konuya girenler bu hadisi görmüş olsunlar bir başkasına göre hu çekmek yoga olabilir bana gore zikirdir kuranda geçen huvedir zatına işarettir

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Hû çekmek ne yogası..estağfirullah kardeşim,
Kur’an okumanın sonunda çekilen tekbirlerin her birinin içerisinde 5’şer defa “Hû” vardır. (AllaEkber AllaEkber, Lâilâhe İllâllâHû Valla Ekber, AllaEkber,Velillâhil hamd.)
Allah (CC) Hz.leri’nin yüceliğini, ululuğunu, aşkınlığını dile getiren “Hû” O cc.

Benim en çok kullandığım zikir “Yâ Hû”, “Bu da geçer Yâ Hû”, “hoş gör Yâ Hû”, “Hay’dan gelen Hû’ya gider”, “edep Yâ Hû”…yorulduğumda Hû diye nefes veririm..

Ayetel Kürsi okurken
Allala ilahe illa hüvel hayyül kayyum la te'huzü sinetüv vela nevm
le ma fis semavati ve ma fil ard
men zellezi yeşfeu inde illa bi iznih
ya'lemü ma beyne eydihim ve ma halfehüm
ve la yühıytune bi şey'im min ilmihi illa bi ma şa'
vesia kürsiyyühüs semavati vel ard
ve la yeudü hıfzuhüma
ve hüvel aliyyül aziym

Meali:
Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur.O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O,kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Hû” çekmek belirli bir topluluğa ,cemaate,sofilere ait değil. Aksine bütün yaratılanlara mahsustur. Çünkü “Hû”, Âyeti Kerimeler ile sabittir. Kur’anı Kerim’de içinde “Hû” esmasının geçtiği nice Âyetler vardır.

therisk

Yeni Kardeşimiz
Üyemiz
Devrinin en büyük ulemalarından, Allah dostlarından bizlere ulaşan HU'nun Güzel Mevlamızın en büyük ismi olduğu yani, İsm-i Azam olduğudur.

Hu çekmek derken Güzel Allah'ımız anmak kasdediliyorsa bu çok güzel bir davranıştır. Çünkü "Kim beni anarsa bende onu anarım" demiştir Güzel Mevlamız.

Ama başka bir şey kasdediliyorsa orasını bilmem ve karışmam.

Güzel Allah'ımız hepimizin yardımcısı olsun.

hiclik

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Estağfirullah yoga olduğunu düşünmüyorum dün bir kardeşimle bunun tartışmasını yaptık:) yanlış anlaşılmaktan kastım buydu. Soruyu sordum araştıran varsa görsün çünkü Hu esmasının olup-olmadığı tartışılan bir konuymuş araştıran biri de bu konuya girer diye düşündüm. Cebrail as gibi bildiğim şeyi sordum yoksa haşa ne yogası tarikatlarda da çok çekilen bir esmadır. Dün bir kardeşim bana Hu çekmek yogaya kaçar o bir zamirdir dedi, ben de dedim ki Hu derken bizim kimi kastettiğimiz açıktır ameller niyetlere göredir ayrıca Kuranda Hu defalarca geçer Hu "O"demektir zatına işaret eder Kuranda geçiyorsa sünnette de geçmeli o zaman örnek ver Peygamberimiz ne zaman Hu çekmiş dedi. Dedim ki Hu O demek zatına işaret olduğundan ilgili çok hadis bulabiliriz resulallah sav şöyle buyuruyor la ilahe illallahu vahdehu la şerike leh lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şeyin kadir.

YÖNETİM/UYARI: Noktasız-virgülsüz, büyük-küçük harf, imla kurallarına dikkat etmeden mesaj göndermiyoruz. Bu yazıyı düzenledim. (Bu zaman alan bir konu, herkesin yazısına imla işaretleri eklemek gibi bir durumumuz yok) Bu vesile ile tüm üylerimize duyurulur. Bu şekildeki yazılar silinmektedir!

Ahmed Serdar

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Allahım beni hu ile dirilt.amin.

osisko

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
HU çekmek diye bir ifade, ancak avam işidir. Zikir çekilmez, (HU) Allah ancak zikredilir..!
İfadenin aslı HU esması okumaktır.

Üst Alt