Herkes soyuna çeker

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Herkes_Soyuna_Ceker_Sesli.jpg

Bir padisah Hizir'i görmek istiyordu Bir gün bunun için tellallar çagirtti "Kim bana Hizir'i gösterirse ise talip oldu Karisina dedi ki: "Hanim ben padisaha Hizir'i bulacaGimi söyleyip ondan kirk gün müsade alacaGim Bu kirk gün için onu armaganlara bogacagim" dedi ..
Birçok oglu usagi olan fakir bir adam bu padisahtan size ömrünüz boyunca yetecek yiyecek, içecek ve para alirim

Kirk günün sonunda Hizir'i bulamayacagim için benim kelle gider, ama siz rahat olursunuz"

Adamin karisi kanaatkar biriydi "Efendi biz nasil olsa alistik böyle kit kanaat geçinmeye Bundan sonra da idare ederiz Vazgeç bu tehlikeli isten" dedi Ama adam kafaya koymustu Padisaha gidip Hizir'i bulacaGini söyledi Bunun için kirk gün izin istedi Hizir'i bulmak için kosusturacaGi kirk gün zarfinda ailesinin geçimi için sarayin ambarindan tonlarca yiyecek, içecek ve nakit para aldi Bunlari evine teslim edip kirk gün ortaliktan kayboldu Kirk günün bitiminde padisahin huzuruna çikip herseyi itiraf etti: 'Benim aslinda Hizir'i falan bulacaGim yoktu Ailece sikinti çekiyorduk Hizir'i bulacaGim diye sizden dünyalik almak istedim" dedi Padisah buna çok kizdi: "Padisahi kandirmanin cezasini hayatinla ödeyeceGini hiç düsünmedin mi?" diye baGirdi Adam da her seyi göze aldiGini söyledi Bunun üzerine padisah yaninda bulunan üç veziriyle görüs alis verisinde bulundu Birinci vezire sordu:

- Padisahi kandiran bu adama ne ceza verelim?
- Efendimiz, bu adamin bogazini keselim, etini parçalayip çengellere asalim
Bu sirada peyda olan, nurani, ak sakalli bir ihtiyar I vezirin sözleri üzerine söyle dedi: Küllü seyin yerciu ila asihi"

Padisah ikinci vezirine sordu:
- Bu adama ne ceza verelim?
- Hükümdarim bu adamin derisini yüzüp içine saman dolduralim
Biraz önce ansizin ortaya çikan ihtiyar yine "Küllü seyin yerciu ila aslini" dedi

Padisah üçüncü vezire sordu:
- Ey vezirim sen ne dersin, beni kandiran bu adama ne ceza verelim?
- Padisahim bana göre, bu adami affedin Size yakisan, sizden beklenen budur Bu adam önemli bir suç isledi ama sanildiGi kadar da kötü biri deGil Çünkü çoluk çocuGunun rahati için kendini feda edebilecek kadar da iyi yürekli

Nurani ihtiyar yine söze karisti: "Küllü seyin yerciu ila asihi"

Bu defa padisah o yasli zata yöneldi:
- Sen kimsin? Ikide bir tekrarladiGin o laf ne demektir?
ihtiyar cevap verdi:
- Senin birinci vezirinin babasi kasapti Onun için kesmekten, etini çengellere asmaktan bah setti Yani aslini gösterdi ..
Ikinci vezirin babasi yorganci idi Yorgan yastik, yatak yüzlerine yün, pamuk vb doldururdu O da babasina çekti

Üçüncü vezirin ise babasi da vezirdi O da soyuna çekti, büyüklüGünü gösterdi Benim söylediGim söz "Herkes aslina çeker" demektir Vezir istersen (üçüncü veziri göstererek) iste vezir, Hizir istersen (kendini göstererek) iste Hizir, bu adami mahcup etmemek için sana göründüm, dedi ve kayboldu

bilge_66

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
bizim oralarda "kurt ulusundan gördüğünü işler" derler yani insan büyüğünden ne gördüyse onu yapar , bana göre ise insanın kendini geliştirmesi atasından bir adım öne geçmesi lazım daha iyişeyler yapması lazım :)

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum Bilge Kardesim ve HAYIRLI CUMALAR...dediginize katiliyorum...
Forumda devamli bahsedigim icin okumussunuzdur..yabanci uyruklu bir bebegi dogar dogmaz himayeme almis.. daha sonrada icinde bulundugum ortam ve sartlardan dolayi evladlik aldim...
Yani bizim gen dedikleri Anne babanin geni, soyu, sopu olmiyacak...her elma agacinin dibine duser ya bu dusmiyecek.. bu konu beni rahatsiz edince DNA profesoru olan ayni zamanda Hak dostu alim ve ibadet iman ehli olan bir buyugume bu beni rahatsiz eden dusuncemi soyledigimde aynen sunlari soyledi....

"Her insan %30 anne babasinin genlerini FITRATTINDA bulundurur!!degistiremezsin..ama gerisi %70 sansin var..Ona her zaman guzel ornek ol!ve tam islami bir egittim sagla..cokca Sev..Sabirli ol ve Duani hic eksik etme...HidayetAllah tandir ama Sen elinden geleni Yaptiktan sonra gerisi Allah kerim...
Selametle Hayra kalin...

Üst Alt