Gül düşleri...

Elifgül

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
~GüL Dü$Leri~

Hatırımıza düstün, hatırına düsür bizi.
Sevdik seni sevindir bizi.

Uzaktayız yakınına vardır bizi; yandık pınarına kandır bizi.
Sıcak yaz günlerinde yas dalların titreyisi gibi yandır bizi serin kuyulardan;

koyu gecenin yıldızlarına karsı uyandır bizi derin uykulardan.

Gözyası degil nice demdir gözümüzden akan; belki eriyip biten ruhumuzdur damlayan!..

Gül sözleri edelim çok çok, ve gonca sükutu az az.

Gül düsleri görelim gül gecelerinde, Gül'ün askını derelim gül hecelerinde.

Gözü sürmeli ile aglayanın arasına gül serpelim, güle yeminler edip.

Gönülleri yıkayalım gül suyuyla. Gönüldendir sikayet kimseden feryâdımız yoktur.

Gönlüm ki Gül'e hasret... Üçüncü halin imkansızlıgında... Ve kozanın amansız yırtılısında...

Cevher Gül'e düstü, mıknatıs bana, güzellik Gül'e, sevgi bana...

Güzeller güzelleri severmis ve sadıklar sadıkları.
Güzelligimi arttır benim
Gül'üm,
ve arındır ayrık güzelliklerden sevgilerimi... Senden yüzüne bakma lezzetini isterim ve titrerim vefadan sonra ayrılıgına düsme dehsetiyle.

Genislet sana indirilene yaslanmakta sinemi, ve sade kıl sensiz düsüncelerden gönül ayinemi.

Bir yankı ol, ses kat sesime; bir nazar kıl can ver nefesime. Düsümde ya hayalde gel, bitirdi gerçek beni; geldir bizi her halde gel ya yanına çek beni!.

Gel Efendim! Sen gelmeyince hatıra bilsen neler gelir!..

Gönül ki Gül'e hasret...

Güzellik kendisine sıfat degil ad olan... Gül olmayınca bahçeler berbad olan...

Bakısındandır baslangıcı bütün hadiselerin; ve en büyük yangın askının bir kıvılcımından...

Dönüyorsa gökler bir yüzük halkasınca, ve dönmedeyse içinde ne varsa, kasındandır yüzügün, inci tanesi kasından... iyi hal de hatırlatıyor seni bize, kötü hal de;
korktugumuzda da sevgin var içimizde, umdugumuzda da...

Gözyaslarımız gözbebeklerimizi bogazlıyor sensiz, duru saraplar içinde zehirler yutuyoruz... Gökkusaklarını topraga gömenler de, nurunu agızlarında söndürmek isteyenler de senden öte sınavlarda degiller aslında.

Nefis kendini içine üflemekte daim...

Gülü kendi sesinde solduranların seni beklemekle geçecektir yüzyıllar süren ömürleri. Ah bir bilseler!.. Hâb-ı gaflette geçen ömrümü rü'yâ gördüm.

Gönüller ki Gül'e hasret...

Gönül ki kana boyandı, ve Gül'ün askına yandı...

Ask, bir Gül'ün adıydı... imdat ki seven unuttu, vefa yine sevgiliye düstü!.. Gel ey, unutma bizi!... Seni bir seven askına sev hepimizi!.. Kararlıyım bu gece, bütün varlıgımla seni övecegim... Seni sevdigim gibi... kgüll..,

iskender Pala

Üst Alt