Gönül kazanım

BEDİR MUHAMMED ALİ

Çalışkan Kardeşimiz
Üyemiz
Gönül kazanım

Selam güzel insanlar. Bende bugün gönül kazanımda biraz temizlik yapıp içimi döküp işe yaramıyanları atmak içim misafir geldim . E tanrı misafiri söz varmı bunun üstüne. Bismillahirahmanirrahim. şöyle bir kazana bakalım. Yahu bizim haberimiz yok baya kazanın içi kalabalıkmış. Hay allah bi sayım şunları 72 kişi hepsi sohpeti muhabbette . Biri ağlıyo ,öbürü gülüyo . Bari bir selam verim .selamın aleykim canlar . Duyan yok . Neyse biri duydu galiba . Sesler kesildi birden . Alla allah .kimki bu .pekte heybetli. Laf aramızda ben bile korktum valla. Neyse elçiye zeval olmaz açtıkya kazanı bulacaz bu kaderleri yazanı. Kimsin sen . Ben bu şehrin kıralıyım. Hım anladım bu halkı sen yönetiyosun yani. Evet . Iyi adın ne senin .bana nefis derler. Iyi. Beni bilirmisin ben kimim yo nerden bileyim. Tanımak istermisin. Isterim tabi. şu üzrinde yaşadığınıztoprakların sahibi ve sizin malikiniz hz insanım. Kazan karıştı birden bir kargaşa bir telaş . Yahu korkmayın kötü bir niyetim yok .sadece biraz temizlik yapıp işe yaramayanları bu kazandan atmak içim geldim. Bir sessizlik kapladı her yanı . Gür sesimle sordum . Sayın kıral bu halk sizden memnunmu. Evet hım . Onlar ben ne verirsem onu yerler. Ben nedersem onu söylerler. Anladım. Ses yok herkes korku içinde . Bide halka soralım sayın nefis . Buyrun sora bilirsiniz. Gözlerim şöyle onlara bi baktı . Hepsi sıkıntıda ama korkudan konuşamıyor. Anlamıştım bunu. Arkada biri vardıkı bana gözlerini dikmiş hicranla bakıyordu. Hemen yanına gittim. Niçin bu kadar hüzünlüsün. Bana sorma beni ona sor dedi. Kim o . O işte. Hemen yanına gittim sen kisin benim adım akıl . Bu üzgün arkadaşın adı ne onun adı ruh. şimdi anladım kazan ikiye bölündü . Ruhu temsil eden akıl. Bedeni temsil eden nefis.sayın nefis bak bu şehri yönetecek yeni bir aday çıktı. Gür sesiyle halka soralım dedi . Peki olur dedim . Bir hakem seçelimmi . Ikiside evet dedi. Onu seçelim . Kim o . O işte. Gittim yanına senin adınne kalp dedi. Onu hakem seçtik. Halka sorduk nefisi kıral olarak istiyormusunuz. Hayır dediler .peki dedim o zaman akılı kıral seçelim . Hep birden ağlaşmaya başladılar. Ne oldu dedim . Hakem seçtimiz kalp . Ah dedi bu nefis varya . Akılıda kandırıp yıllardır bize zulüm ediyor. Hım anladım . Misafiriz ya kalp elinde ikram olsun diye bir bardak süt getirdi. Bizde tasavvuf bölümündeki arkadaşlardan bekliyoduk ama. Neyseki kalpleri getirdi. Bunada şükür. Sütü içtim . Hep bir ağızdan bağırmaya başladılar .hoş geldin bu şehrin efendisi. Sütten anlamıştım bende ilim istiyorlar. Bu kazanda huzur istermisiniz diye onlara sordum . Hep bir ağızdan beli yani evet dediler. Hadi yüzünüzü kıbleye dönün
orası nere işte bak ora adı kabe. Hep bir ağızdan allahu ekber diyeceksiniz. Kimsenin kim seden üstünlüğü yok . Burada herkes eşitsiniz . Orası sizi yaradan rabbinizin mukades evi. Hadi girin içine . Bir huzur geldi birden kazana . Hepsi mutluydu. Fakat nefis yanıma sokulup bu ne diye sordu .dedim adı namaz . Bu halk bir kez allah derse eyer. Nefisten kalmaz bir eser. . Kırralığımı yıktın. bu seccadede bütün şehir ve halk eşit. . Huzur bulmuştu kazan . Hayat böyle içini döktü yazan. Her şey yerli yerinde sadece -beni -attık kazandan. Bedir muhammed ali bin la.

yazılarım alıntı değildir

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Allah Razi olsun mubarek ben bu konuyu onceden de okudugumda gunlerce tefekkur etmistim..
gönül kazanımiz o kadar gereksiz seyler ile dolu ki ...galiba bir Bahar temizligi yapipi gereksiz seyleri disari atmamiz gerekli..
Simdi Ben Ustad gibi Tasavvuf konularinda bilgili degilim ama insan Ruh ve sagligi uzmaniyim Hamd olsun..
Simdi Ben sizlere her esyanin her maddenin etrafinda akici bir elektrik akimi oldugunu soylersem...
ve ruhen bunalimda olan insanlarin evlerine gidip baktiginizda cook fazla esyanin ve daginik bir ortamda olduklarini gorursunuz..
ve her esya arasinda bellirli bir aralik mesafe olmadigi icin esyanin etrafindaki elektrik akimi gorevini tam olarak yerine getiremez ve insan ruhu uzerinde negatif yan etki olarak olumsuz bir enerji akimina ugrar...
Simdi Bedir Agbimizin anlatiklarina gelelim eger biz
butun hakimiyeti nefsimize verir isek O her tarafi kendi istekleri ..arzu ve keyfi ile kaplar..akil..ruha yer birakmaz sanki...ve nefis doyumsuzdur.. gerekli gereksiz her seye sahip olmak ister.. ve onca gereksiz seyleri Gonul kazanimiza yerlestirir iken..
Korkum odur ki Gercekten onemli.. gerekli vicdani duygu ve dusuncelere yer kalmaz..
o yuzden gelin Allah cc diyerek Gönül kazanımizda bir bahar temizligi yapalim ne dersiniz?

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Selamun Aleykum mubarek Musaaden ile Ben sizin bu konunuzu daha once okuyup cok etkilendigim icin bu konuyu kendi anlayis ve idrakim ile acmistim.. kusura bakmayin efendim..
Gönül kazanımda biraz temizlik yapıp içimi döküp işe yaramıyanları atmak ...
aslinda bunu SIK SIK hepimizin yapmasi gerekir..
gönül kazanımiz o kadar gereksiz seyler ile dolu ki , sanki nefis Sarayi...
insanların en büyük düşmanı kendi nefisleri. Nefsine güvenen ,hep aldanır...
Gönlümüz çıplak, gönlümüz üryan. Kalbimiz püryan!. Dışımızdaki dağınıklık, içimizin birliğine engel oluyor...

Dış dünyamızla iç dünyamız uyum sağlayamıyor...
Darmadağın oluşumuz!Ruh ile nefis hep bir savas halinde kendimiz ile bir cihada girebilseydik eger???
Nefsimiz, Nefisten kalmaz bir eser. .Huzur bulurdu kazan!""

Hayat böyle içini döktü yazan. Herşey yerli yerinde sadece -beni -attık kazandan."
Meddet Ya Rabbi! Rahmet!Hidayet kapina geldim bos cevirme ...

kgüll..,

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kendimi bildim bileli Günlük tutarim! hiç kimseye söyleyemediğim sıkıntılarımı günlügüm ile paylaşır! rahatlarim..
günlügüm bir dert ortagimdir! adeta. Sıksanız ACI ile gözyaşı akar belki....
İnsan için “unutan varlıktır” denir. Unutmak insan için hep kötü bir sıfat olarak görülür. Unutkanlık hayatımızı altüst eder...
Ama ne enteresan bir durumdur ki; insanın unutmadığı bazı şeyler de vardır. Unutmamak bu açıdan bakıldığında hayır değil, bilakis şer getirir bize....
Öfkesini, nefretini, kinini, düşmanlığını,kalbinin derinliklerindeki nefret kutusunda saklayan o kadar çok insan var ki! Yıllar önce yaşanmış vakaları size saat saat söyleyebilir. Kim ne demişti, kim ne yapmıştı anlatılir...
Kalp kazanimiz o kadar cok Öfke, kin ve nefret ile doludur ki..sanki Rahmette yer kalmamis gibi..tika basadir!
bir kalpte kin varsa orda Rahmet olamaz derdi Garip anam....
Nefret biriktiren, öfke biriktiren, iflah olmaz. ...HAKK in aşkını da bu karanlıklar içinde kaybeder... Kin ve öfke biriktirilmiş bir kalpte sevgi de kendine yer bulamaz.
Bu öfke niye?
İnsan unutmalı, insan affedebilmeli... Yanlışa yanlışla cevap vermemeli. Kin biriktirmenin bir faydası olmadığını kabul etmeli...
Bu anlamda unutmanın ne kadar önemli bir nimet olduğunu görüp hamd etmeli.ve unutup hayatina devam edebilmeli..
yoksa kin ve nefret icinde takilip kalir..hem kendi hayatini hem de sevdiklerinin hayatini anlamsizlastirir..
kin ve nefret Atesin kivilcimlari gibidir..ilk once kendinizi yakar ve daha sonra kivilcimlar erisirse KIZDIKLARINIZA ulasir!
Yuregimiz Nefret ile dolu mu? Doluysa “delete” tuşuna basın ve onları çöp kutusuna gönderin. Sonra da geçmişe “mazi” deyip, bugünü, bugünün şartlarında değerlendirin...
Ne dersiniz?inanin gecmiste günlügüme yazdigim KIRGINLIKLARI,bugun okudugumda o gunlerde agladigim seyler icin O agladigima yaniyorum..
megerse hc de degmezmis..megerse Ben kendi kendime hayatimi kendime zehir edip sevdiklerimi cogu zaman suclamisim..
varmisiniz..Gelin Allah RIZASI icin gönül kazanımizda biraz temizlik yapıp içimizde bulunan dökük işe yaramıyanları sokup atalim ki..
Rabbimin rahmeti ile dolup tasalim..

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Her şey Sen'de yaşarken; İnsanlık nefsinde ölmüş
Her yer Sen'de iken, insanlık her yerde viran olmuş,
Bu viran şehirde, divane dünyada yalnız bırakma bizi
UTANIYORUM RAHMETİ GENİŞ Allah'ım..
Bizi bize bırakma...
"ben beni bıraktığım zaman, SeN (c.c.) beni bırakma Allah'ım (c.c.)...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Kalp kazanimiz o kadar cok Öfke kin ve nefret ile doludur ki..sanki Rahmette yer kalmamis gibi..tika basadir!
bir kalpte kin varsa orda Rahmet olamaz derdi Garip anam....
Nefret biriktiren öfke biriktiren iflah olmaz. ...HAKK in aşkını da bu karanlıklar içinde kaybeder... Kin ve öfke biriktirilmiş bir kalpte sevgi de kendine yer bulamaz.
Bu öfke niye?
İnsan unutmalı insan affedebilmeli... Yanlışa yanlışla cevap vermemeli. Kin biriktirmenin bir faydası olmadığını kabul etmeli...
Bu anlamda unutmanın ne kadar önemli bir nimet olduğunu görüp hamd etmeli.ve unutup hayatina devam edebilmeli..

Üst Alt