Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

ömr-ü diyar

Uzman Kardeşimiz
Üyemiz
Mesajlar
3,345
Gelinlik seçerken nelere dikkat edilir? Gelinlik alırken dikkat edilecek hususlar

Tüm gelinlikler 4 ana siluetten oluşur.


* Kabarık
Tüm kategoriler arasından en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar uzun etekten oluşur.
* Kraliyet
Belirgin özelliği; göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner ve dar etek modeli ile biter.
* Prenses
Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. (Model Çeşitleri V veya A şeklindedir.)
* Kılıf
İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi halinde uzanır.

Vücut tiplerine göre gelinlik tavsiyeleri;

Dikdörtgen Tipli Vücutlar:

Bu vücut türünde bel kısmı çok fazla belli değildir, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli seçmeleri uygun olacaktır.

Armudi Tipli Vücutlar:
Bu tipteki bir kadının kalçaları omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı aza indirmek için hafif vatkalı gelinlik modelleri uygun olabilir. Bunun yanısıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlaksa düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır; çünkü bu tür modeller kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkaracaktır.
Kalın belli bir vücut için tavsiyemiz V tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Ayrıca kemerli ve geniş gelinlik modelleri de pek uygun değildir.

Üçgen Tipli Vücutlar:
Üçgen tipli vücuda sahip kadınların omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Genelde sporcu bayanlarda rastlanılan bu tip vücut için, omuzların genişliğini kapatmak amacıyla, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygundur.

Kum Saati Tipli Vücutlar:
Genelde ideal vücut tipi olarak görülen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de bellerini ortaya çıkaran modeller önerilebilir.

Bu dört genel vücut yapısını açacak olursak;

Narin

Doğru olanı: Kılıf modeli veya A şeklindeki gelinlikler size uygun olur. Bu modeller sizin üzerinizde rahatsızlık vermeyecek bir şekilde duracaktır. Boyun çizgisi ile başlayan gelinlikler narin beden yapınızla uyum sağlayacaktır.
Yanlış olanı: Kabarık, hacimli gelinliklerden uzak durun. Bu modeller sizi kaplamış gibi gözükür.

Kemikli
Doğru olanı: Kabarık gelinlikler sizi bir balerin gibi gösterecektir. Tüm siluetinize uygun ve dengeli olmasını sağlayacaktır. Kılıf modelleri de size uygundur.
Yanlış olanı: Eğer köprücük kemiğinizin göze çarptığından şikayetçiyseniz, omuz üstü ince sakının. Göğüs bölgeniz düz ve dışarı doğru ise sert kumaşlardan sakının.

Kilolu
Doğru olanı: Şeritsiz kabarık gelinlikler bedeninizin kilolu alt kısımlarını saklayacaktır. Üst bedeniniz, boyun modelleri ile beraber alt bedeninizle uyum sağlayacaktır.
Yanlış olanı: V modelinden sakının. Bu model sizin üzerinizde olumsuz yönde göze çarpar.

Geniş Beden
Doğru olanı: Omuzlarınızı gösterecek modeller sizin için uygun. Uzun kollu gelinlikleri de tercih edebilirsiniz. Dar korseli gelinlikler bedeninizin güçlü yapısını ortaya çıkaracaktır.
Yanlış Olanı: Omuzlarınızı saklamanızı önermiyoruz. Bu ters etki yaratabilir. Eğer omuzlarınızı kapatan bir model seçerseniz, olduğunuzdan geniş gözükürsünüz.

Büyük Göğüslü
Doğru olanı: Üst bedeni çok fazla olmayacak şekilde dar ve yukarı doğru kesime sahip gelinlik modelini tercih etmeniz yerinde olacaktır. Kısa kesimli gene üstü dar bir gelinlik modeli dikkatleri üzerinize çekecektir.
Yanlış olanı: Dikkatli olup çok açık bir gelinlik modelini seçmeyin. İnsanların yüzünüze bakmasını istiyorsanız gelinliğinizin çok dar olmamasına dikkat edin.

Uzun Boylu
Doğru olanı: Uzun boylu iseniz her gelinlik modeli sizin için uygun olacaktır. A şeklinden kabarık modellere kadar...Omzu açık modeller sizin için uygundur.
Yanlış olanı: Uzun kollu modellerden uzak durun. Yukarı kesime sahip gelinlikler sizi olduğunuzdan uzun gösterebilir.

Toplu
Doğru olanı: Kraliyet ve kabarık modeller size uygundur.
Yanlış olanı: Kılıf modelleri ve düşük bedenli modeller sizi çok toplu gösterir.

Düşük Belli
Doğru olanı: Prenses silueti bedeninize tam oturur. Uzun etekli modelleri de tercih edebilirsiniz.
Yanlış olanı: Kılıf modelleri size olmaz. Bedeninizi saran bu model sizin istemeyeceğiniz dikkatleri üzerinize çekmiş olacaksınız.

PROVALARINIZ

Provalardan Önce

* Gelinliğinizle beraber hangi aksesuarı kullanacağınızı önceden belirleyip siparişinizi verin.
* Tüm iç giyimlerinizi, ayakkabınızı hazırlayın. İç çamaşırınızda ve ayakkabınızda düğün günü sorun olmaması gerekir. Sütyeninizde veya ayakkabınızdaki küçük bir değişiklik gelinliğinizin uygunsuz olmasına yol açabilir.

İlk Prova
Düğün gününüzden 6 hafta önce ilk provanızı yapın. Ailenizden birisini veya dikkati yoğun olan bir arkadaşınızı provaya götürün. Provaya yalnız gitmeyin. Provalarınız sırasında 2 unsura önem verin:
* Gelinliğin stiline, renklerine, ve bedeninize tam oturmasına dikkat edin.
* Terzinize kulak verin. Genelde her terzinin yanında asistanı olur. Sizin için onlar en uygun modeli seçip dikeceklerdir. Sonradan rahatsızlık yaratacak bir durumun olmaması için terzinizin önerilerini dikkate alın.
Etrafınızı saracak şekilde yerleştirilmiş üç tane ayna karşısında gelinliğinize bakın. Prova yaptığınız yerde bunun sağlanmasını isteyin. Aklınıza takılan her şeyi söyleyin. Terziniz de sizin her isteğinizi yerine getirecektir çünkü bu mutlu günün sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyordur.

Diğer tavsiyeler:
" Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.
" Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A-tipinde gelinlikler uygundur.
" Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız, sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz.
" Kısa boylusanız önü V-kesimli bir gelinlik boyunuzu uzun gösterir.
" Uzun boylusanız etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.
" Kısa boyunluysanız önerimiz saçlarını toplamanız olacaktır.
" Uzun boyunluysanız tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız
 
Üst Alt