Fitrenizi vermeyi unutmayın

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
fitre.jpg

Fitrenizi benim gibi vermeyi unutmayın...
Fitre veya fıtır sadakası Ramazan Bayramı’na kavuşan Müslümanlar’ın, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için fakirlere vermeleri gereken belli miktarda mal ya da paranın adıdır.
Fitre verecek insan önce bir nefis muhasebesi yapmalı, kendisi bir gün boyu ne kadar parayla karnını doyuracaksa o miktarı, vereceği şükür sadakası fitresi olarak tespit etmeli,
o miktardan ya da daha yukarısından vermelidir.
Fitrenizi vermeyi unutmayın. Çünkü fitre, yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün sevinç ve neşesinden onları da yararlandırmaya yönelik bir yardımdır.

Bugün Bayram Arefesi ve ben Fitremizi vermeyi unutmuşum koşa, koşa Camiye gittim ki kime vereceğimi bilemedim geç kaldım!!
Allahim birisi karşıma çıksa da fitremi versem diye kendi kendime söylenirken en iyisi;Camimizin imamina sorup vereyim diye beklerken,
bir baktım ki;engelli çocuğu olan bir anne camiden çıkıyor çocuğuna bayram harçlığı verebilirmiyim diyerek anneden izin aldim ve verdim Hamd olsun!!
Üzerimden nasıl yük kalktı anlatamam...baktım O anne engelli çocuğu ile otobüs durağında bekliyor..
-sizi gideceğiniz yere kadar bırakabilirim.,dedim.neyse arabada çocuğu I'm hungry! diyor (çok açım )
tamam dedim benim çocuklarda aç hep beraber Barakat Restauranta gider Öğle yemeği (lunch )yerler gittik..
Benim Oğlum iki tane koruyuculuğunu yaptiğim iki veled ve Onun çocuğu neşe ve mutluluk içinde yemeğini hep birlikte yediler!!

Her şey nasip meselesi.. Sen hala anlamadın mı Herkes ancak nasibince faydalanıyor hayattan ve her şeyden..
Herkes ancak nasibince alır bu para da Onların rızkı idi!!İnsan, rızkını aradığı gibi, rızık da, sahibini arar..
Ey benim nasiplim; Senin aşktan yana nasîbin varsa, Dokunsan da yanacaksın; Dokunmadan da.'

BANA TESELLİĞ GELMEZ HAKK EMRETMEDİKÇE... HALK BUNU İDRAKTEN YOKSUN HAKK HÜKMETMEDİKÇE...
HÜKÜM ONDAN BEN İSE KULUYUM İSTER YAZDIRIR İSTERSE UNUTURUR VE RIZKININ YERİNİ BULDURUR VAR MI ONDAN GAYRISI...

bayram sevindiğin kadar değil,sevindirdiğin kadar bayramdır...

fitre verirken karsimizdakine fitre verdigimizi soylemelimiyiz..?

Zekât veya fitre veren kişinin içten niyet etmesi yeterlidir. Bunları verirken “bu benim zekâtımdır, fitremdir” demesine gerek yoktur. Hatta karşı tarafı incitmemek için söylenmemesi daha iyi olur.

acilangul1

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Sadaka-i fıtır (fıtır sadakası) Ramazan ayının sonuna yetişen ve aslî ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı bir mala sâhip bulunan her müslümanın vermesi gereken vâcib bir sadakadır. Buna yalnız fıtra da denir. Bu kelime halk arasında fitre şeklini almıştır.

Fıtır sadakası (fitre), insanın yaradılışına bir şükür olmak üzere sevab kazanmak kasdıyla verdiği sadaka demektir.

Fitre, orucun kabûlüne, ölüm sekeratından ve kabir azâbından kurtuluşa bir vesiledir. Yoksulların ihtiyaçlarını gidermeye, bayram gününün neş'esinden onların da istifade etmelerine bir yardımdır. Bu cihetle fitre, insanî bir hayır ve medeni bir vazifedir.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Fıtır Sadakası sağ olarak yaşam bulma ve sağlıklı bir şekilde ramazan bayramına ulaşma sadakasıdır.
Bizlere hayat hakkı tanıyan ve Ramazan ayına ulaştıran Rabbimize karşı bir şükür ifadesidir. Ramazan ayı ki, küçük günahların mağfiret bulduğu, sevapların bol bol insanlığı sunulduğu, ibadetlerin kemale ulaştığı, ahlaki olgunluğun yaşandığı, Kur’an-ı Kerim’lerin hayata aktarıldığı bir aydır.

Ramazan ayı, feyiz ve bereketiyle on bir ayın sultanı olduğu, içerisinde bulunan bir gecesinin (kadir gecesinin) bin aydan daha hayırlı olduğu bir aydır. Bu sebeple bu aya erişmek büyük bir lütuftur. Bizlere bu lütfü sunan Yüce Rabbimize karşı bir şükür ifadesi olarak Fıtır Sadakamızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalıyız.

Yüce Rabbim yaptığımız ve yapacağımız tüm ibadetlerimizi kabul eylesin.
Fıtır sadakalarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı bizlere nasip eylesin.
Birlik ve beraberlik içerisinde bir hayat geçirmeyi, fakirlerin ihtiyaçlarının giderildiği, bayramların sevinçle geçirildiği, zengin fakir kaynaşmasının yaşandığı bir hayat göstersin. Allah’a emanet olun. selametle..

Üst Alt