• DUYURU : RAMAZAN AYI sonuna kadar Rüya yorumları kısıtlı sayıda ve kısıtlı zamanlarda yapılacaktır. Mübarek zaman dilimlerinde ibadet ve zikirlere ağırlık verelim!

FIRTINA ÇIKTIĞINDA UYUYABİLİRİM

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,451Yıllar önce bir çiftçi, fırtınası bol olan bir tepede bir çiftlik satın almıştı.
Yerleştikten sonra ilk işi bir yardımcı aramak oldu.Ama ne yakındaki köylerden ne de uzaktakilerden kimse onun çiftliğinde çalışmak istemiyordu...

Müracaatçıların hepsi çiftliğin yerini görünce çalışmaktan vazgeçiyor, burası fırtınalıdır, siz de vazgeçseniz iyi olur diyorlardı.

Nihayet çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam işi kabul etti. Adamın haline bakıp 'çiftlik işlerinden anlar mısın?' diye sormadan edemedi
çiftlik sahibi. 'Sayılır' dedi adam: 'fırtına çıktığında uyuyabilirim.'

Bu ilgisiz sözü biraz düşündü, sonra boş verip çaresiz adamı işe aldı.Haftalar geçtikçe adamın çiftlik işlerini düzenli olarak yürüttüğünü
de görünce içi rahatladı. Ta ki o fırtınaya kadar…Gece yarısı, fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyandı.
Öyle ki, binaçatırdıyordu. Yatağından fırladı, adamın odasına koştu: 'Kalk, kalk!Fırtına çıktı.
Her şeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım.'

Adam yatağından bile doğrulmadan mırıldandı: 'Boş verin efendim, gidin yatın. İşe girerken ben size fırtına çıktığında uyuyabilirim demiştim ya.'
Çiftçi adamın rahatlığına çıldırmıştı. Ertesi sabah ilk işi onukovmak olacaktı, ama şimdi fırtınaya bir çare bulmak gerekiyordu.

Dışarı çıktı, saman balyalarına koştu: Aaa! Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş, sıkıca bağlanmıştı.
Ahıra koştu. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı desteklenmişti.

Tekrar evine yöneldi; evin kepenklerinin tamamıkapatılmıştı.
Çiftçi rahatlamış bir halde odasına döndü, yatağına yattı. Fırtına uğuldamaya devam ediyordu.

Gülümsedi ve gözlerini kapatırken mırıldandı: 'Fırtına çıktığında uyuyabilirim'

Sıkıntılara zihnen (bilgi, plan), mânen (dua), maddeten (tedbir)hazırsanız, fırtına çıktığında uyuyabilirsiniz.
Sıkıntı her zaman vardır var olacaktır. Sıkıntısız bir hayat görmek mümkün mü ? Önemli olan oluşabilecek sıkıntılara karşı tedbir almak ve hazırlıklı olmaktır..

Hayat kimilerimiz için belki çok zor ve meşakkatli geçmekte. Aslında geriye dönüp baktığımız da bazen boşvermişliğimizin ya da bir şeyleri erteliyor
oluşumuzun çeşitli boyutlar da cezalarını çekiyor olabiliriz. Buna mukabil yapmamız gereken zamanın da tedbir almak ve hazırlıklı olmaktır.
Emin olun kaybedecek birşey yok..Aksine neler kazanırız kim bilir..


acilangul1
 

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Mesajlar
19,451


Amerika'da bir adam lotodan bir milyon dolar kazanıyor, arabasına giderken bir bayan kızının çok ağır..., ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve beş yüz bin dolar bulamazsa yarın kızının öleceğini söylüyor. Adam hiç düşünmeden parasının beş... yüz bin dolarını veriyor.
Ertesi gün bu olaya şahit olan biri, adama o parayı verdiği bayanın bir dolandırıcı olduğunu ve onu kandırdığını söylüyor. (adam gerçekten de kandırılmış) Bu konuşmanın sonunda adam sadece gülüyor, Bu duruma barmen oldukça şaşırıyor. -Nasıl olur, kadın seni kandırdı hiç mi üzülmedin? Barmenin aldığı cevap ilginçtir:

-Benim sevincim yarın ölecek bir kızın olmaması.

kıssadan hisse....
 

Ab-ı Hayat

Moderatör
Moderatör
Mesajlar
1,605
Hayat işte!..
Kimisi var olan değerlerin kıymetini bilmiyor..
Kimisi de, olmayışına sırf yitirmekten korktuğu için seviniyor.. Çok garip hayat çok ...
 
Üst Alt