Evlilik dışı çocuk

istanbul1453

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Selamun aleykum,
Cok onemli bir mesele hakkinda bilgi almak istiyorum.
Evli olan yakin bir arkadasim bir kac yil evvel baska bir kadinla yakin munasebete girmis, ve bir zaman sonra yaptigi hatanin farkina varip bir son vermis. Bir kac yildir esiyle beraber cok guzel bir evlilik yasiyorlar. Bir kac gun evvel o zaman iliskiye girdigi kadinin aslinda o zamanlar hamile kaldigini ve kendi cocugunu dogurdugunu ogrenmis. Arkadasim kara kara dusunuyor. Bana sordu fakat ben herhangi bir bilgiye sahip debilim bu konuda...Evliligine bir zarar gelmesinden korkuyor..Ne yapmasi gerekir?? Sorumluluklari nelerdir?

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Aleykümselam, bildiğim kadar çocuk kendine ait madem sorumluluğunu üstlenecek ihtiyaçlarını karşılayacak, normal bir babanın görevleri neyse yerine getirmesi gerekir.

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
aman ALLAHım çok kötü..bunun dini gereklerini öğrenip ona göre hüküm vermek gerekir..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
aman ALLAHım çok kötü..bunun dini gereklerini öğrenip ona göre hüküm vermek gerekir..

Bu durumun dinen hükmünü araştırmak, babanın görevidir. Başıma gelmediği için ben araştırmadım, yani ihtiyaç duymadım. Annesi-babası belli olduğu anlaşılıyor. Benim bildiğim baba çocuğu üzerine alıp bakmakla sorumlu. Daha ayrıntılı bilen veya daha önceden araştırmış olan varsa burada paylaşsın.

ravza seyda

Başarılı Kardeşimiz
Üyemiz
yazık...ben vaktim olursa bakarım inşallah...

Ekrem

Yönetici-Admin
Yönetici
Süper Mod
Üyemiz

istanbul1453

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Degerli dostlar... unutmayiniz bu arkadasim ayni zamanda evli.. o yuzden ne yapmasi gerektigini bilmiyor.. cocugu alip nasil bakabilir? Buna anne musaade etmez.. zaten nikahli esine nasil izah edecegi baska bir mesele... tesekkurler

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Degerli dostlar... unutmayiniz bu arkadasim ayni zamanda evli.. o yuzden ne yapmasi gerektigini bilmiyor.. cocugu alip nasil bakabilir? Buna anne musaade etmez.. zaten nikahli esine nasil izah edecegi baska bir mesele... tesekkurler

En güzeli çocuğun babası bulunduğu ilin/ilçenin müftülüğüne gidip yardım alsın. Orada bu tür sorunları çözmekle görevli memurlar var. Yüz yüze ve konuşarak en sağlıklı bilgiyi almış olur. Onuda yapmazsa Diyanetin Alo Fetva hattına danışabilir.

istanbul1453

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Bu arkadasim yurt disinda yasiyor ve bulundugu yerde ne yazikki herhangi bir din gorevlisi yok..bende soyledim.. ama ne yazikki olmadigini soyledi...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Bu arkadasim yurt disinda yasiyor ve bulundugu yerde ne yazikki herhangi bir din gorevlisi yok..bende soyledim.. ama ne yazikki olmadigini soyledi...

Kardeşim o zaman sen arkadaşısın madem sen yap aynı şeyi, bilgi al diyanetten aynen aktar arkadaşına. vesselam.

istanbul1453

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Arkadaslar degerli cevaplarinizi bekliyorum.. lutfen....

Kardeşim o zaman sen arkadaşısın madem sen yap aynı şeyi, bilgi al diyanetten aynen aktar arkadaşına. vesselam.

Serdar bey , bende ayni ulkede yasiyorum... internetten bakmadigimiz yer kalmadi...hic bir yerde bir hukum kaide cozum yolu bulamadik... o yuzden foruma yazdim...

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Aleykümselam kardesim aslinda bu konuda yazmak pek icimden gelmesede son mesajinizi gorunce yazmaya karar verdim..
Bati da cocuk koruma servisinde calisan bir eleman olarak
Evlilik dışı çocukların yasal hakları ve kanuni ile ilgili bu tip olaylar ile ugrasmaktan GINA geldi. diyebilirim..

Bu isi ve sorumlulugu O An da dusunmesi gerekirdi.. her zevk, sefa ,cefasi ve sorumlulugu ile geldigini bilmeli idi..
SORUMSUZ insanlar SORUNLU insanlardir...

Koruyucu Anneyim..
When you choose an action, you choose the consequences of that action.. derim ..
yani;bir seyi yapmaya goze aldiniz ise sonuç, neticesine de katlanip sorumlulugunu yuklenmek zorundasiniz !!!
Evlilik dışı bir çocuk doğduğunda bu cocugun ileride Pi...damgasi yemesi..dislanmasi..koruyucu evlerde itilip kakilmasi, uvey baba tarafindan asagilanmasi soylermisiniz bu cocugun gunahi ne?
bir nefis Ehlinin, bir An lik hevesi icin bir insanin butun hayattinin karatilmasi adil mi sizce?
O bir anlik zevki yasamak icin yaptigi harekettin sonucuna da katlanip ilk once DNA testi ile gercekten cocuk onun mu diye sabit olduktan sonra.
simdiki esi ,ailesi, huzuru bozulur diye susarsa Kocaaman bir yalan uzerine evliligini, ailesini ,saadetini kuracagini dusunuyorsa cook yaniliyor..
Yalan, SIr, hata ve yanlislar eninde sonunda ortaya cikip ayaklarina en mutlu oldugu anda dolanacagini iyi bilsin..
O yuzden arkadasiniz biraz adam ,insan olsun, durust olsun ve cocuk gercekten onun ise sahip cikip nafakasini karsilamak zorunda...
Her gece kabus dolu ruyalar, vicdan azabi ile yasamaktan ise gercekler ile yuzlesmeli...baska caresi yok...
bildiginiz gibi Turkiyede bu konuda kanunlarda degistirildi bu konuda gerekli makamlardan sorusturularak cocugu uzerine alip kimligindeki Baba kismina adini yazdirmali..
bari bu kadar durust ve insan olsun..
Yoksa bir gun O cocuk buyuyup karsisina dikilecektir..

Bugünün Bir De Yarını Var !!!
Günahlar işlenirken ya da teşebbüs edilirken bugünün yarını da var mantığını oluşturursak İNŞALLAH günahlardan uzak durmamız mümkün diye düşünüyorum.
çünki hesap var...o hep bebek olarak da kalmiyacaktir!!!Bugünün Dikeni..Yarının Zakkumu dur...

nerden mi biliyorum... ayni durumda ruh hallinde buyuyen bebekler, cocuklar ile calismaktayim.. sevgi yerine Kin ve Nefret ve Beni niye istemedi ki..
Ben ona ne yaptim.. hayattim boyunca Beni babasizliga mahkum ettin diye hem dunya hem ahirette iki eli de yakasinda olacaktir..

Bu konu herkese ibret olsun.. diye yaziyorum...hesabini, vebalini kaldiramiyacaginiz gunahlara girismeyin!!Gunahlariniza hic kimseyi Ortak etmeyin..
kendi hesabinizi veremez iken masum bir Cocugun HAKKINI odiyemezsiniz.. altinda ezilirsiniz.. dunyanizi, ahirettinizi bir an lik zevk icin heba edersiniz..
Kendinize YAZIK edersiniz..
Seytanin elinde boyle oyuncak olup gunahinizi baska bir gunah ile ortmek icin Seytanin avucuna dusersiniz..

BE a HUMAN ! İnsan olmak gerçekten hem kolay hemde çok zor. nefsini yenerek ..insan olabilmek.. iste bütün mesele burada..
Hayvanlarin da Nefsi var acaba aramizdaki fark ne?

Allah cc. bizleri insan esref-i mahlukat olarak yaratti oyleyse insan olalalim!insanca insana yarasir bir sekilde davranalim..
birazcik insan olalim...

Farkında' Olmalı İnsan...Kendisinin, Hayatın Olayların, gunahlarinin,Gidişatın
Farkında Olmalı.
Ömür Dediğin Üç Gündür,
Dün Geldi Geçti
Yarın Meçhuldür,
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür,
O Da Bugündür.
...

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Arkadaslar degerli cevaplarinizi bekliyorum.. lutfen....

Serdar bey , bende ayni ulkede yasiyorum... internetten bakmadigimiz yer kalmadi...hic bir yerde bir hukum kaide cozum yolu bulamadik... o yuzden foruma yazdim...

Cevapları okudun. Gönül sızım en güzel şekilde cevaplamış sorunu, babanın yapması gereken çocuğuna sahip çıkmak, onun ihtiyaçlarını karşılayıp kimseye muhtaç etmemektir. Sorduğun sorunun başka cevabı yok!

FatihSultan

Katılımcı Kardeşimiz
Üyemiz
Degerli kardesim,
Senin dedigini cok iyi anlamaktayim. her hangi bir ulke belirmene gerek yok fakat bulundugun ulkede mutlaka diger islam topluluklari mevcuttur (Araplar, Pakistanlilar, Hindistanlilar, Fijililer vs.). Sana tavsiyem bu gruplarin hocalariyla temasa gecip konuyu aktarman. Cogu zaman (ne yazikki) bu gruplar Diyanet'in verdigi hizmetten cok daha fazla ve iyi hizmet vermekteler...

Sunu belirtmekte de fayda oldugunu dusunmekteyim. Nedense yurtdisinda bazi vatandaslarimiz kendi milletinden kacar olmuslar, ayni semtte oturmama, birbirleriyle görusmeme, selamlasmama vs. Anlam veremiyorum. Bu sadece akraba, dostluk baglarini ve nihayetiyle muhabbeti öldurur, ki muhabbet bir muslanin sahip oldugu en kiymetli özelliktir, anlamini bilene tabii...

Eger arkadasini dinen ustune duseni yapmak istiyorsa, ilk önce dini nikah kiymasi lazim. Cocuga elbette ki bakacak, yanliz burda cocuk kadar önemli olan su anki esidir. Eger samimi ise, esini de durumdan haberdar edip böylece konuyu guzel bir sekilde cözmus olurlar.
vesselam.

istanbul1453

Kurallara Uymadı
Üyemiz
Degerli kardesim,
Senin dedigini cok iyi anlamaktayim. her hangi bir ulke belirmene gerek yok fakat bulundugun ulkede mutlaka diger islam topluluklari mevcuttur (Araplar, Pakistanlilar, Hindistanlilar, Fijililer vs.). Sana tavsiyem bu gruplarin hocalariyla temasa gecip konuyu aktarman. Cogu zaman (ne yazikki) bu gruplar Diyanet'in verdigi hizmetten cok daha fazla ve iyi hizmet vermekteler...

Sunu belirtmekte de fayda oldugunu dusunmekteyim. Nedense yurtdisinda bazi vatandaslarimiz kendi milletinden kacar olmuslar, ayni semtte oturmama, birbirleriyle görusmeme, selamlasmama vs. Anlam veremiyorum. Bu sadece akraba, dostluk baglarini ve nihayetiyle muhabbeti öldurur, ki muhabbet bir muslanin sahip oldugu en kiymetli özelliktir, anlamini bilene tabii...

Eger arkadasini dinen ustune duseni yapmak istiyorsa, ilk önce dini nikah kiymasi lazim. Cocuga elbette ki bakacak, yanliz burda cocuk kadar önemli olan su anki esidir. Eger samimi ise, esini de durumdan haberdar edip böylece konuyu guzel bir sekilde cözmus olurlar.
vesselam.

FatihSultan Bey , gelen cevaplar icerisinde yardimci olmak anlaminda yazilmis olan bir tek sizin cevabinizi gordum.. cok tesekkur ederim..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
FatihSultan Bey , gelen cevaplar icerisinde yardimci olmak anlaminda yazilmis olan bir tek sizin cevabinizi gordum.. cok tesekkur ederim..

Bak kardeşim burada hiç kimse maaşlı işçi değil, sen soru sormuşsun, cevaplayanlar da kendi bildikleri kadarı ile sana cevap vermişler. Cevaplar hoşuna gitmese bile unutma ki buraya gelen yardım isteyen sensin. Sen teşekkür edeceğine bir de aradan seçmece yapmaya kalkıyorsun. Seni tatmin eder veya etmez. Üslubunu beğenirsin ya da beğenmezsin. Yazılanların hepsi Allah rızası için, sana yardımcı olmak anlamında yazılmıştır. Sana kıymet verip, sorunu cevaplamaya çalışanlara nezaketen de olsa teşekkür etmeyi öğren. Onu da yapmıyorsan o olmuş bu olmamış şeklinde ayrım da yapma.

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
Bak kardeşim burada hiç kimse maaşlı işçi değil, sen soru sormuşsun, cevaplayanlar da kendi bildikleri kadarı ile sana cevap vermişler. Cevaplar hoşuna gitmese bile unutma ki buraya gelen yardım isteyen sensin. Sen teşekkür edeceğine bir de aradan seçmece yapmaya kalkıyorsun. Seni tatmin eder veya etmez. Üslubunu beğenirsin ya da beğenmezsin. Yazılanların hepsi Allah rızası için, sana yardımcı olmak anlamında yazılmıştır. Sana kıymet verip, sorunu cevaplamaya çalışanlara nezaketen de olsa teşekkür etmeyi öğren. Onu da yapmıyorsan o olmuş bu olmamış şeklinde ayrım da yapma.

Bosveerin baskanim herkes kendi nefsini tatmin edici cevabi alir gider...misali..
İnsanın Nefsini Kınaması Aklın Açılmasına Vesile Olur..
bir insan hatasindan ders almadikca ve bir cikis KAPISI oldugunu anlayinca ayni hatalyi tekerrur edecektir..
gidip baska bir bayan ile yine yakin iliskiye girip tekrar baska bir cocugun HAKKINA girerek nasilsa onu da dini nikah kiyarim olur biter..
herseyi cook basitte aldikca basitlestigimizin FARKINDA degiliz...
Farkında' Olmalı İnsan...Kendisinin Hayatın Olayların gunahlarinin, Gidişatın
Farkında Olmalı.
Ömür Dediğin Üç Gündür
Dün Geldi Geçti
Yarın Meçhuldür
O Halde Ömür Dediğin Bir Gündür
O Da Bugündür.
...

istanbul1453

Kurallara Uymadı
Üyemiz

Serdar Bey , sanirim bir anlama farkliligi var aramizda. Benim bahsettigim mesele su , zaten olan olmus, isleyen bir gunah islemis ve isledigi gunahin bir sonucu olarak bu olay meydana gelmis..hatasini anlamis ve dini yonden sorumluluklarini ogrenmek amaciyla yardim cagrisinda bulunmus.. simdi bu insana yaptiginin kotu birsey oldugunu defalarca soylemenin bir anlami yok cunku soruna bir cozum katkisi yok. Zaten bu arkadas yaptiklarindan tovbe etmis ve kendi hayatini bir duzene koymus. Ucuzcu bir insan olsa zaten "ne yapmam gerekiyor" kaygisi tasimaz ve sorumluluk almaktan kacinirdi. Ama yapilan yorumlarin bu arkadasa bir faydasi yok benim cevap verdigim yorum haric. Itelemek kakalamak sorunlara care olmuyor.
Benim size nacizand tavsiyem "lutfen gereksiz tartismalar olusturmsk yerine once uslubunuza dikkat edin" siz daha hic gormediginiz tanimadiginiz bir insana nasil hitap edilmesi gerektigini bile bilmiyorken lutfen daha konu saptiracak usluplar kullanmayin... emri vaki konusmakla olmuyor iste. Mademki bu forum sitesini actiniz hunun bir sebebi vardir. Actiysaniz ve buforum sitesinde yoneticilik sifatina sahipseniz bu hizmeti vermek sizin gorevinizdir. Cevaplari dayatmak veya begendirmek gibi bir zorunluluk hissi vermeden uslubuna uygun hitap etmek zorundasiniz.
Istemeden yanlisnbir sey konusup cevap yazan arkadaslarin hakkini yediysem haklarini helal etsinler lutfen.Tesekkur ederim..

Turab

Teknik Ekip
Yönetici
Admin
Teşekkür etmeyi bilmeyenden farklı bir cevap çıkmazdı zaten. Bizim görevimiz adam olana hizmet etmek, olmayana yol vermek. O nedenle madem soruna gelen yorumları beğenmedin bir daha buraya gelme! Selametle

Gönül sızım

Özel Kardeşimiz
Yönetici
Süper Mod
Moderatör
bakin istanbul kardesim ilk once islamiyette Dini nikah diye bir sey yoktur sadece nikah vardir..yani eslerin karsilikli anlasmasi..bu bir
iki.. bu yaziyi ilk okudugumda cook uzulmustum..o arkadasiniz esi duyar da huzuru bozulur diye endiseye girmis de zina yaptim.. Allah-in huzuruna tertemiz yaradilmis iken zina kirletilmis, nefsimin mahkumu uckurumun kolesi oldum Rabbimin huzuruna zina yapan olarak nasil cikacagim korku ve endisesi olmamasi gercekten beni sasirtti.
esi duysa, huzuru bozulsa ne olacak ?Esinden korkuyor Allah tan korkmuyor...
evet bu arkadasiniz yaptigindan pisman olabilir..ama ayni hatayi gunahi baska kardeslerimizin de tekrarlayip nefsine, seytana uymamasi icin bizler inandigimizi,dogru olani yazdik...
herseyi o kadar hafife alir olduk ki zina, evlilik disi iliskiler, iffet, namus, aile, sadakat gibi degerlerimizi kaybedikce kendi ozumuzden, insanligimizdan, muslimanligimizdan kaybedikce buhran, huzursuzluk kendi vicdanimizda boguldugumuzun FARKINDA degiliz...
ne ekersek onu biceriz...gunnah eken zakkum bicecek...
biz yazdiklarimizda sadece yardim etmek istedik.. ama siz bizim samimiyet ve sadece Size Allah RIZASI icin yardim ettigimizi kabulenemediniz bile..
niye biliyormusunuz cunku Nefsinize agir geldi..
Şeytanda herşeyi biliyordu.
Ama nefsine ağır geldiği için secde etmedi.Bizim de nefsimize gercekleri kabullenmek ağır geldigi icin yazilanlari kabullenemediniz...

Allah sizlere Hidayet versin Yar ve Yardimciniz olsun...

Üst Alt